Rynek rzepaku: szacunki plonów różne, a rzepak dalej drogi
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek rzepaku: szacunki plonów różne, a rzepak dalej drogi

05.08.2021autor: dr Juliusz Urban

Kolejne źródła starają się oszacować tegoroczne plony rzepaku i podają rozbieżne informacje. Rynek z uwagą traktuje wszystkie dane i rzepak utrzymuje wysokie ceny.

Opublikowane w piątek aktualizacje oceny upraw dla kanadyjskich prowincji Saskatchewan, Manitoba i Alberta wykazały dalsze pogorszenie kondycji canoli. 

Europejski MARS w swoim ostatnim biuletynie tegoroczne plony rzepaku szacuje średnio na 3,19 t/ha. Jest to 4,8% więcej od średniej z ostatnich pięciu lat i o 2,3% wyżej od roku ubiegłego. W Polsce jednak zdaniem ekspertów plony wyniosą 2,82 t/ha i będą o 0,4% niższe od średniej wieloletniej i aż o 11% od roku ubiegłego, kiedy to zbieraliśmy 3,17 t/ha.

Takiej prawidłowości nie dostrzega jednak krajowy GUS, który w swych wstępnych szacunkach podaje, że zbiory wyniosą 3,2 mln t i będą o 4% wyższe od ubiegłorocznych.

Korzystnych zbiorów spodziewają się także przetwórcy i informują o rekordowym przerobie rzepaku w ubiegłym sezonie, który, w firmach stowarzyszonych we wspólnej organizacji wyniósł 3 220 tys. ton nasion. – Było to możliwe głównie dzięki dobrym zbiorom rzepaku w 2020 roku, które po aktualizacji danych przez Główny Urząd Statystyczny wynieść miały w Polsce 3125 tys. ton ­– podaje w komunikacie PSPO.

 

Rzepak na Matifie w ciągu tygodnia taniał, ale potem, w efekcie stopniowych podwyżek, notowania lądują na wyższych poziomach do tych sprzed tygodnia. W południe w czwartek listopadowe kontrakty są kwotowane po 534,50 euro/t. Odległy kontrakt lutowy jest aż o 6 euro/t tańszy, co jeszcze podkreśla fakt silnej rywalizacji o rzepak w pierwszej połowie sezonu. Złoty jest stabilny, za jedno euro wciąż płacimy 4,55 złotego.

r e k l a m a
Na krajowym rynku handlowcy generalnie utrzymują ceny. Jedni podnieśli o ok. 20 zł/t, ale inni – o tyle samo je poobniżali. Ot takie zwykłe gry rynkowe. Aktualnie firmy handlowe najczęściej za rzepak płacą 2150–2360 zł/t, ale niektórzy są przez chwilę w stanie zapłacić nawet 2500 zł/t.


Jak mówią zaopatrzeniowcy olejarni, jeśli chodzi u umowy handlowe podaż bieżąca jest niewielka. Trudno jej zresztą oczekiwać, gdy są wyceniane dostawy na październik. Rynek zajmuje się głównie realizacją zawartych wcześniej kontraktów, zwykle zdecydowanie mniej korzystnych, a resztę rolnicy pakują na magazyny. 

Przetwórcy wrócili do swych ubiegłotygodniowych cen i w czwartek (05.08.21 r.) z dostawami do zakładów proponują za rzepak:

  • ZT Kruszwica dostawy na październik           – 2425 zł/t 

          Brzeg dostawy na październik                  – 2425 zł/t



  • ADM Szamotuły dostawy na październik       – 2410 zł/t

          Czernin dostawy na październik               – 2410 zł/t


  • Komagra Tychy dostawy w żniwa                   – 2320 zł/t   

          Kosów Lacki dostawy w żniwa                  – 2310 zł/t  

  • Viterra Bodaczów dostawy na wrzesień         – 2415 zł/t
  • Bestoil Lasocice dostawy w żniwa                 – 2350 zł/t


Ceny skupu rzepaku na różnych punktach zobaczysz tutaj!

Juliusz Urban  Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny rzepaku

Opóźniający się start sezonu powoduje większy import rzepaku

W tym sezonie rzepakowe żniwa w całej Europie się opóźniły. Europejscy przetwórcy nie mogąc doczekać się na krajowe dostawy i pomni zapotrzebowania na olej, jakie czeka ich w tym roku, ostro wystartowali z importem rzepaku.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: rzepakowe ścieżki handlowe

Ten sezon pomimo niezłych zbiorów rzepaku w UE pokazuje, że i tak musimy do Unii rzepak stale importować, a w świetle trwającej wojny w Ukrainie, rzepakowe ścieżki handlowe budowane są na nowo.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: handel w letargu, a import nieznacznie przyspiesza

W rzepaku na Matifie, analizując już tylko lutowe notowania, mimo sporych ruchów w trakcie tygodnia, w porównaniu do notowań z poprzedniego piątku mamy uspokojenie. Krajowe ceny też są dość stabilne. Z uspokojenia przetwórców mogą jednak wyrwać niezbyt korzystne prognozy na kolejny sezon.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)