Rynek rzepaku: prognozy USDA obniżają ceny
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek rzepaku: prognozy USDA obniżają ceny

17.06.2022autor: dr Juliusz Urban

Szacunki światowej produkcji nasion oleistych na 2022/23, wynosząc 646,8 mln t są zdecydowanie najwyższe w porównaniu z ostatnimi pięcioma sezonami. Na te doniesienia natychmiast obniżkami reagują giełdy.

Na taki wynik prognoz amerykańskich ekspertów składają się wyższa produkcja soi (+43,4 mln t rok do roku) i rzepaku (+9,5 mln t), które częściowo równoważone są niższymi prognozami dla słonecznika (–8,16 mln t).

Odnosząc się do rzepaku eksperci USDA oceniają, że jego produkcja w nadchodzącym sezonie wzrośnie do 80,8 mln t. Na największe wzrosty liczyć może Kanada, w której susza w ubiegłym roku zredukowała zbiory o 35%. W tym sezonie ma być lepiej i Kanada zbierze 20 mln ton. Drugim producentem rzepaku na świecie jest UE, w której zbiory rzepaku USDA szacuje na 18,3 mln t, o 1 mln t więcej niż w roku poprzednim. Od trzech sezonów na stabilnym poziomie – powyżej 14 mln t rzepaku – produkują Chiny, tym razem ma to być 14,7 mln t. Wynik z poprzedniego sezonu mają powtórzyć Indie, które zbiorą 11 mln t. Te ilości uzupełni jeszcze Japonia, tradycyjnie zbierając już 4 mln ton i na resztę w tej grupie, w tym także Australię, przypadnie pozostałe 16,8 mln t.

Wykorzystanie rzepaku tylko nieznacznie odbiegać będzie od sporo większych zbiorów. Globalne zużycie w sezonie 2022/23, wynosząc 78,4 mln t, o 7% przewyższy poprzedni sezon.

O dostępności surowca na krajowych rynkach po raz kolejny zdecyduje eksport, tym razem ilości dostępne w międzynarodowym handlu mają dochodzić do 17 mln t, podczas gdy w kończącym się właśnie sezonie było to zaledwie 13,5 mln t. Kanada, której plony wrócą do normalnych, sprzeda poza swoje granice 8,8 mln t, o 3,8 mln ton więcej od roku ubiegłego. Na większą o prawie 0,5 mln t podaż rzepaku, osiągającą 4,15 mln t możemy także liczyć z Australii, co pozwoli na to, że UE zasili się rzepakiem w łącznej ilości 5,6 mln t. W tym sezonie do końca maja udało się zaimportować 4,9 mln t.

Już pierwszego dnia po ogłoszeniu raportu notowania rzepaku na Matifie spadły o 23,5 euro/t i to właśnie mimo ruchów raz do góry raz do w kolejnych dniach wystarczyło rzepakowi  na Matifie, by znaleźć się 23 euro niżej niż tydzień temu. W czwartek  (15.06.2022 r.)  w notowaniach na sierpień rzepak wyceniany jest na 757,75 euro/t. Bardziej słabnie złotówka, co nieznacznie łagodzi spadki cen krajowych, za jedno euro płacimy 4,72 zł. 

Nieliczni handlowcy, którzy już coraz częściej płacą za stary rzepak tak jak kwotują nowy, za rzepak ze żniw 2021 r. proponują 3100–3700 zł/t.

Przetwórcy swoje oferty obniżyli mocniej już w poprzednim tygodniu i teraz korekty są nieznaczne, ale niektórzy z nich już nawet przestali kupować.

Zakłady tłuszczowe w czwartek nie kupowały, a w środę stary rzepak wyceniały na:

·         ZT Kruszwica dostawy bieżące     – brak ofert 

                     Brzeg dostawy bieżące       – brak ofert

·         ADM Szamotuły dostawy bieżące – 3520 zł/t

                   Czernin dostawy bieżące      – 3520 zł/t

·         Komagra Tychy dostawy bieżące   – 3750 zł/t   

               Kosów Lacki dostawy bieżące   – 3750 zł/t  

·         Viterra Bodaczów na czerwiec       – 3542 zł/t

·         Bestoil Lasocice dostawy bieżące  – 3550 zł/t

r e k l a m a
Także ceny rzepaku z nowych zbiorów spadły tylko nieznacznie, proponowane są umowy po 3433–3510 zł/t. 

UWAGA! W związku z dużymi wahaniami cen podane informacje cenowe należy traktować jako aktualne na 15.06.2022 r. na godz. 14.

Tutaj pobierzesz Room serwis "Spod Lady"

Juliusz Urban fot. archiwum tap

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Wojna i pogoda rozdaje karty na rynku owoców i warzyw - jakie prognozy?

Zdaniem analityków Credit Agricole jest zbyt sucho by liczyć na spadek cen. Na sytuację rynkową wpływ ma także wyhamowanie polskiego eksportu owoców i warzyw na rynki wschodnie oraz gwałtownie rosnące koszty produkcji. Szczególnie odczuwalny będzie niedobór pracowników sezonowych w okresie zbiorów.  

czytaj więcej

Dopłaty do wapnowania bez limitów!

Wnioski KRIR dotyczące zniesienia limitu powierzchni gospodarstw, które mogą otrzymać dofinansowanie do wapnowania zostały pozytywnie rozpatrzone! Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przyjął propozycję resortu rolnictwa i wyraził zgodę na dopłaty do wapnowanie bez limitów powierzchni gospodarstwa.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rynek zbożowy zaczyna krzyczeć!

Przynajmniej częściowo krajowy rynek oderwał się od giełd. Czy skupujący nie wykorzystują sytuacji związanej z napływem ukraińskiego zboża? Jak przysłużyły się nam ukraińskie zboża?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)