Rynek rzepaku: kupują, czy podają ceny?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek rzepaku: kupują, czy podają ceny?

24.09.2021autor: dr Juliusz Urban

Ceny rzepaku rosną tak szybko, że trudno jest już mówić o rzeczywistym rynku. Handel widząc tak częste i duże podwyżki kompletnie zamarł. Uczestnicy rynku czekają na jakieś większe przełamanie?

Na rzepakowy rynek wpływ wywierają paliwa, oleje roślinne i ograniczona podaż.
Ceny ropy naftowej ostatnio wzrosły, bo spadają zapasy surowca w USA. Baryłka ropy WTI na giełdzie w Nowym Jorku kosztuje 71,75 dolarów, a ropa Brent na giełdzie w Londynie kosztuje 75,70 USD za baryłkę. Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 3,48 mln baryłek i jest to już kolejny siódmy tydzień zeDół formularza spadkami zapasów, które są najniższe od 2018 r. Z rynku biopaliwowego słyszymy, że kolejni duzi producenci biodiesla w Europie obawiając się niemożności realizacji kontraktów, zgłaszają argument siły wyższej.

Tanieje soja, której ceny utrzymują się poniżej 1300 USc/korzec. Światowe ceny soi są pod presją zwiększonej podaży nowych zbiorów w USA, wzrostu prognoz plonów soi w Ameryce Południowej, a także słabszego popytu płynącego z Chin. Według szacunków oilworld.de, światowa produkcja soi w 2021/22 roku wzrośnie z 359,55, do 376,45 mln ton (rok/roku), a globalne zapasy soi wynosząc 99,3 mln ton, powiększą się w skali roku o 3,6 mln ton.

Niemieccy eksperci uważają, że produkcja soi w Ameryce Południowej w latach 2021/22 wzrośnie o 12 mln t, do 207,3 mln ton, zdecydowane wzrosty dotyczą: Brazylii (+7,3 mln ton do 144, 5 mln t), Argentyny (+2,2-3,2 mln t, do 46-47 mln t) i Paragwaju (+1,4 mln t, do 10,7 mln t).

r e k l a m a
W Polsce rozpoczyna się skup soi, ale ceny są bardzo niewyrównane. Pierwsze propozycje skupujących są od 2200 zł/t do 2600 zł/t. 

Importerzy nie akceptują wzrostu cen olejów roślinnych. Na ogłoszonym przez egipską agencję GASC przetargu, na zakup 30 tys. t oleju sojowego i 10 tys. t oleju słonecznikowego, Egipt kupił tylko olej słonecznikowy. Jak donoszą agencje dostawcą ma być Viterra (dawny Glencore), a zaakceptowana cena wynosi 1289 USD/t CIF. Egipska agencja odrzuciła oferty na olej sojowy w przedziałach cenowych 1340–1378 USD/t.

Podczas, gdy importerzy z Egiptu, Indii i Chin spodziewają się spadku cen oleju słonecznikowego, to rolnicy z regionu Morza Czarnego nie są skłonni do obniżek. Rosja i Ukraina sprzedają na eksport ok. 80% całego produkowanego oleju słonecznikowego. Od początku roku do 20 września olej słonecznikowy w Rosji podrożał o 5,8%.

Pomimo, iż wydawało się, że wszystkie złe doniesienia z rynków, zwłaszcza te z Kanady zostały przez giełdy już dawno skonsumowane, to rzepak drożeje nie widząc już przed sobą żadnych barier. Na paryskiej giełdzie Matif rzepak w tym tygodniu przebił granicę 600 euro/t i zdaje się poszukiwać kolejnej zapory do przeforsowania. Na czwartkowym (23.09.21 r.) zamknięciu, listopadowe kontrakty kosztują już 615 euro/t. Obrót giełdowy jest jednak niewielki w ciągu dnia przehandlowano zaledwie 3654 kontrakty, to jest o 5-6 razy mniej niż miało miejsce w okresie żniw! Na uwagę zasługuje fakt, że kontrakty lutowe są aż 10 euro tańsze, a rzepak na maj jest tańszy o 21 euro/t. Rynek giełdowy jest podgrzany na rzepak sprzedawany tu i teraz. Krajowe ceny dodatkowo lewaruje słabnąca do 4,61 w stosunku do euro złotówka.

Firmy handlowe podniosły ceny i proponują najczęściej 2500–2750 zł/t.

U największych przetwórców ceny poszły do góry o ok. 100 zł/t i u większości z nich się wyrównują. Przetwórcy pytani po ile skupują rzepak odpowiadają:

– Ceny mamy wysokie, ale żeby powiedzieć, że w nich kupujemy – to byłoby spore przeinaczenie rzeczywistości. Rynek oczekuje 3000 zł/t, ale jak będzie 3 tys. zł, to pewnie oczekiwania wzrosną do 3,5 tys. zł/t – słyszymy półprywatnej rozmowie z zaopatrzeniowcem zakładów.
Może w końcówce roku rynek się ożywi, bo handlowcy, którzy zgromadzili większe partie już mogą podliczać zyski i będą zapewne chcieli je zmaterializować, przenosząc swoje atencje w kierunku zaopatrzenia w nawozy. By i na nich zarobić po raz kolejny. Byle tak nerwowy rynek rzepakowy graczom nie spłatał psikusa jakimś ostrym załamaniem.

Zlokalizowane w kraju zakłady tłuszczowe aktualnie proponują:

  • ZT Kruszwica dostawy na październik       – 2820 zł/t 

          Brzeg dostawy na październik               – 2820 zł/t

  • ADM Szamotuły dostawy na październik    – 2820 zł/t

          Czernin dostawy na październik            – 2820 zł/t

  • Komagra Tychy dostawy bieżące                – 2690 zł/t   

          Kosów Lacki dostawy bieżące                – 2680 zł/t  

  • Viterra Bodaczów dostawy na październik  – 2830 zł/t
  • Bestoil Lasocice dostawy bieżące               – 2800 zł/t

 

Juliusz Urban Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Rynek zbóż: ceny w górę podaż spada!

Notowania pszenicy na światowych giełdach mocno wzrosły pomimo podwyższonych szacunków zbiorów pszenicy w Rosji i rosnących zapasów na Ukrainie.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: rzepakowe ścieżki handlowe

Ten sezon pomimo niezłych zbiorów rzepaku w UE pokazuje, że i tak musimy do Unii rzepak stale importować, a w świetle trwającej wojny w Ukrainie, rzepakowe ścieżki handlowe budowane są na nowo.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: handel w letargu, a import nieznacznie przyspiesza

W rzepaku na Matifie, analizując już tylko lutowe notowania, mimo sporych ruchów w trakcie tygodnia, w porównaniu do notowań z poprzedniego piątku mamy uspokojenie. Krajowe ceny też są dość stabilne. Z uspokojenia przetwórców mogą jednak wyrwać niezbyt korzystne prognozy na kolejny sezon.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)