Przerób rzepaku w Polsce znacznie przekroczył 3 mln ton
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przerób rzepaku w Polsce znacznie przekroczył 3 mln ton

03.02.2021autor: dr Juliusz Urban

Przerób rzepaku w zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju zakładach w 2020 roku wyniósł łącznie 3,15 mln ton, wobec 2,96 mln ton nasion w 2019 roku. PSPO stowarzysza w swej organizacji ok. 95% przerobu rzepaku w Polsce.

Na podstawie tych danych możemy stwierdzić, że cały wolumen przetworzonego w 2020 r. w Polsce rzepaku osiągnął 3,25 – 3,30 mln ton.
Tym samym 
został pobity rekord z roku 2019, co było możliwe dzięki większej krajowej podaży rzepaku. Polska jako jedyny znaczący producent rzepaku w Unii Europejskiej zwiększyła poziom krajowych dostaw, co potwierdza duże zainteresowanie rolników tą uprawą. Dzięki temu kraj nasz pozostaje w ścisłej europejskiej czołówce producentów oleju rzepakowego.

Jednak niższy w tym sezonie poziom zaolejenia nasion, przełożył się na mniejszy procentowy uzysk oleju surowego w stosunku do wcześniejszych wyników. Tak spory wzrost przerobu nasion rzepaku przełożył się̨ na nieproporcjonalne zwiększenie produkcji oleju przez Członków PSPO o 30 tys. ton, do poziomu 1,25 mln ton. Oznacza to, że zaolejenie nasion wyniosło średnio ok. 40%, a w poprzednich latach było to 42-43%.

Za to od kilku lat systematycznie rośnie, produkcja oleju rafinowanego. W 2020 roku wyniosła z 470 tys. ton, wzrastając tym samym o 23 tys. ton w porównaniu do 2019 roku.

 – Za branżą olejarską skupioną w PSPO w 2020 roku, stoją nasi rolnicy, którzy zapewnili odpowiednią podaż nasion. Trzeba zaznaczyć również, że członkowie stowarzyszenia dysponują jeszcze większymi możliwościami przerobowymi. Kolejny rekord determinuje również sytuacja popytowa. Rynek oleju rzepakowego w segmencie biopaliw pozostaje stabilny, a w sektorze spożywczym systematycznie się rozwija m.in. dzięki intensywnym działaniom promocyjnym, jakie podejmujemy. Wszystko to pozwoliło na dalszy wzrost przerobu rzepaku w Polsce, a tym samym umocnienie znaczenia branży olejowej w sektorze rolno-spożywczym” – mówi Adam Stępień, Dyrektor Generalny PSPO.

oprac. Juliusz Urban, na podstawie komunikatu PSPO
autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rzepak

O rzepaku z Rapoolem

Rzepak według różnych opinii zajmuje pierwsze bądź drugie miejsce wśród roślin rolniczych pod względem wymagań, jakie stawia agrotechnice, ochronie, glebie i nawożeniu. Z drugiej strony gatunek ten przynosi zadowalający dochód. Dlatego cały czas cieszy się dużym udziałem na naszych polach. Rozmowy na temat rzepaku, jego przyszłości oraz agrotechnice prowadziliśmy podczas webinarium w środę 3.2.2021 r.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Rynek rzepaku, efekt motyla

Rynki oleistych są pod wpływem wielu informacji. Każde nowe dane natychmiast powodują spore zmiany cen. Niewielkie ruchy w bilansach przynoszą niewspółmierny rynkowy efekt. To jest jak efekt machnięcia skrzydełkami małego motyla, przynoszący tsunami na wielkim oceanie.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Stary rzepak, może pociągnąć nowy

Na giełdzie Matif za chwilę wygasną notowania lutowe. W tym czasie ceny majowych notowań szybko idą do góry, ale rzepak na nowe zbiory jeszcze czeka. Zapewne po wygaśnięciu lutego będziemy mieli do czynienia z podwyżkami nowego rzepaku na giełdach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)