Przełomowy czas dla rzepaku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przełomowy czas dla rzepaku

04.02.2022autor: dr Juliusz Urban

Wydaje się, że dla rynku rzepaku nadchodzi teraz przełomowy okres. Właściciele partii towaru, w ciągu zaledwie półtora miesiąca, będą musieli podjąć strategiczną decyzję, sprzedają na znanych zasadach, czy czekają i grają w ciemno.

Z Matifu poznikały kontrakty lutowe i teraz giełda pokazuje już tylko dwa wyjścia. Albo sprzedasz stary rzepak do połowy kwietnia, na bazach Matifu majowego, albo zostaniesz i pohandlujesz już na bazach z nowych zbiorów. Te są jak na razie 100 euro tańsze. Narazisz się więc na ryzyko nieznanych wyroków premii do Matifu stosowanych w wyliczeniach przetwórców.

Ropa naftowa drożeje, co może przełożyć się na powrót do rosnących cen rzepaku. Ropa Brent przekracza już 90 USD za baryłkę. Na giełdzie w Nowym Jorku kosztuje już 91,38 USD/baryłkę, a ropa WTI w Londynie jest po 90,70 USD/baryłkę.

r e k l a m a
Jak na razie rzepak na Matifie na kontraktach majowych, w ostatnich dniach stycznia i pierwszych lutego znacznie się podwindował, ale środa i czwartek przynoszą jednak korekty. W czwartkowe popołudnie (03.02.22 r.) kursy majowe,  spadając o 8,75 euro/t kosztują już 707,25 euro/t, a więc i tak są droższe o 13 euro niż przed tygodniem. Ceny krajowe nieco redukuje mocniejszy złoty, za jedno euro płacimy 4,53 zł.

Firmy handlowe ceny podniosły choć są tacy, co wciąż utrzymują 3000 zł/t , to większość handlowców proponuje 3200–3400 zł/t.

Zakłady tłuszczowe ceny podniosły o kilkadziesiąt do nawet ponad 100 zł/t w ciągu tygodnia. Z rynku napływają informacje, że przetwórcy skrupulatnie licząc swoje zaopatrzenie i koszty transportów wymienili się ilościami sprzedając 6 tys. t rzepaku jedni drugim. 

Sytuacja z pokryciem surowcowym wydaje się być nie najgorsza, bo PSPO informuje że przerób rzepaku w 2021 roku w zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłoczniach wyniósł łącznie 3,28 mln t, wobec 3,15 mln t nasion w 2020 roku. Byłby to rzeczywiście kolejny rekord, gdyby nie fakt, iż przetwórców stowarzyszonych w PSPO w tym roku przybyło.

Olejarnie w czwartkowe popołudnie za rzepak  proponowały:

·         ZT Kruszwica dostawy bieżące      – 3370 zł/t 

                 Brzeg dostawy bieżące      – 3370 zł/t

·         ADM Szamotuły dostawy bieżące  – 3340 zł/t

               Czernin dostawy bieżące      – 3340 zł/t

·         Komagra Tychy dostawy bieżące   – 3385 zł/t   

           Kosów Lacki dostawy bieżące   – 3385 zł/t  

·         Viterra Bodaczów dostawy bieżące – 3335 zł/t

·         Bestoil Lasocice dostawy bieżące   – 3320 zł/t

Rzepak z nowych zbiorów jest na Matifie tańszy o 100 euro od majowego. Notowanie sierpniowe kosztuje 607,5 euro/t, co w połączeniu ze spokojniejszym podejściem przetwórców do kupowania 
surowca na przyszłe żniwa powoduje, że rzepak z nowych zbiorów jest kontraktowany po 2710–2740 zł/t. Jednak jak mówią, takimi cenami niewielu jest zainteresowanych, ale jakby wróciły oferty 2800 zł/t, to może by skusiły więcej rolników, którzy już o nowe zbiory dopytują.

Dla rzepaku na najbliższe żniwa ten okres jest także przełomowy. I nie tylko ze względu na fakt, iż ceny kontraktów sierpniowych powinny zbliżać się do majowych. Niepewność najbliższych tygodni dotyczy także uszkodzeń na polach. Wszyscy wiemy, że newralgiczny czas ewentualnych wymrożeń przypada właśnie na luty i marzec.

Juliusz Urban fot. archiwum taP

 

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Wojenne manewry wpływają na rynek zbóż

Zamiary agresji Rosji na Ukrainę nie pozostają bez wpływu na międzynarodowe rynki zbóż. Giełdy poszukują innych podstaw, do których mogłyby się zakotwiczyć i upewnić w kierunkach notowań.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: rzepakowe ścieżki handlowe

Ten sezon pomimo niezłych zbiorów rzepaku w UE pokazuje, że i tak musimy do Unii rzepak stale importować, a w świetle trwającej wojny w Ukrainie, rzepakowe ścieżki handlowe budowane są na nowo.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: handel w letargu, a import nieznacznie przyspiesza

W rzepaku na Matifie, analizując już tylko lutowe notowania, mimo sporych ruchów w trakcie tygodnia, w porównaniu do notowań z poprzedniego piątku mamy uspokojenie. Krajowe ceny też są dość stabilne. Z uspokojenia przetwórców mogą jednak wyrwać niezbyt korzystne prognozy na kolejny sezon.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)