Przełomowy czas dla rzepaku
Wydaje się, że dla rynku rzepaku nadchodzi teraz przełomowy okres. Właściciele partii towaru, w ciągu zaledwie półtora miesiąca, będą musieli podjąć strategiczną decyzję, sprzedają na znanych zasadach, czy czekają i grają w ciemno.
Z Matifu poznikały kontrakty lutowe i teraz giełda pokazuje już tylko dwa wyjścia. Albo sprzedasz stary rzepak do połowy kwietnia, na bazach Matifu majowego, albo zostaniesz i pohandlujesz już na bazach z nowych zbiorów. Te są jak na razie 100 euro tańsze. Narazisz się więc na ryzyko nieznanych wyroków premii do Matifu stosowanych w wyliczeniach przetwórców.
Ropa naftowa drożeje, co może przełożyć się na powrót do rosnących cen rzepaku. Ropa Brent przekracza już 90 USD za baryłkę. Na giełdzie w Nowym Jorku kosztuje już 91,38 USD/baryłkę, a ropa WTI w Londynie jest po 90,70 USD/baryłkę.
Firmy handlowe ceny podniosły choć są tacy, co wciąż utrzymują 3000 zł/t , to większość handlowców proponuje 3200–3400 zł/t.
Zakłady tłuszczowe ceny podniosły o kilkadziesiąt do nawet ponad 100 zł/t w ciągu tygodnia. Z rynku napływają informacje, że przetwórcy skrupulatnie licząc swoje zaopatrzenie i koszty transportów wymienili się ilościami sprzedając 6 tys. t rzepaku jedni drugim.
Sytuacja z pokryciem surowcowym wydaje się być nie najgorsza, bo PSPO informuje że przerób rzepaku w 2021 roku w zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłoczniach wyniósł łącznie 3,28 mln t, wobec 3,15 mln t nasion w 2020 roku. Byłby to rzeczywiście kolejny rekord, gdyby nie fakt, iż przetwórców stowarzyszonych w PSPO w tym roku przybyło.
Olejarnie w czwartkowe popołudnie za rzepak proponowały:
· ZT Kruszwica dostawy bieżące – 3370 zł/t
Brzeg dostawy bieżące – 3370 zł/t
· ADM Szamotuły dostawy bieżące – 3340 zł/t
Czernin dostawy bieżące – 3340 zł/t
· Komagra Tychy dostawy bieżące – 3385 zł/t
Kosów Lacki dostawy bieżące – 3385 zł/t
· Viterra Bodaczów dostawy bieżące – 3335 zł/t
· Bestoil Lasocice dostawy bieżące – 3320 zł/t
Rzepak z nowych zbiorów jest na Matifie tańszy o 100 euro od majowego. Notowanie sierpniowe kosztuje 607,5 euro/t, co w połączeniu ze spokojniejszym podejściem przetwórców do kupowania surowca na przyszłe żniwa powoduje, że rzepak z nowych zbiorów jest kontraktowany po 2710–2740 zł/t. Jednak jak mówią, takimi cenami niewielu jest zainteresowanych, ale jakby wróciły oferty 2800 zł/t, to może by skusiły więcej rolników, którzy już o nowe zbiory dopytują.
Juliusz Urban fot. archiwum taP
dr Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Najważniejsze tematy