Podpisać kontrakt na nowy rzepak?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Podpisać kontrakt na nowy rzepak?

01.05.2020autor: dr Juliusz Urban

W poprzednim sezonie zgromadzone przez przetwórców zapasy rzepaku na starcie zbiorów w 2019 r. powodowały, że ceny w okresie żniw były niskie. Na większe wzrosty cenowe plantatorzy musieli czekać prawie pół roku, do przełomu grudnia i stycznia. Jak będzie z zapasami u przetwórców na koniec tego sezonu i czy warto podpisać kontrakt na część spodziewanych plonów rzepaku?

Zostanie olej?

Jak twierdzą przetwórcy, ograniczenia w funkcjonowaniu gastronomii z powodu walki z koronawirusem spowodują zwiększenie zapasów oleju.

Rynek HORECA (hotele, restauracje, katering) praktycznie upadł i jego zapotrzebowanie na olej prawie zniknęło. Także zdecydowanie niższe zużycie paliw powoduje mniejsze zainteresowanie olejem w koncernach paliwowych.
Zapotrzebowanie na olej wspiera jednak konsumpcja detaliczna, bo ludzie jedzenie przygotowują w domach.

– Trudno jest zrównoważyć i precyzyjnie wyliczyć te przeciwstawne siły, ale tak jak na starcie poprzedniego sezonu mieliśmy spory zapas rzepaku, tak teraz może być z olejem – mówi menedżer zakładu ds. zaopatrzenia surowcowego w rzepak, należącego do jednego z koncernów.

 

Bilans nie podpowie

Analitycy Strategie Grains przewidują wzrost zbiorów rzepaku w UE w 2020 roku w Niemczech, Francji, w krajach bałtyckich oraz w Polsce. Natomiast nieco mniejsze zbiory spodziewane są w Wielkiej Brytanii i Danii. Do utrzymania stabilnego zapasu końcowego również w roku gospodarczym 2020/21 konieczny będzie import ponad 6 mln ton.

 

Waluta mówi tak

Obecnie sierpniowe ceny rzepaku kształtują się na Matifie ok. 365 euro/t. W ciągu ostatnich 4 lat ceny giełdowe w lipcu i sierpniu kształtowały się w granicach 355–375 euro/t, więc obecne notowania nie są tymi z najwyższej półki, ale w naszym kraju rzepak sprzedajemy za złotówki. Rzepak z nowych zbiorów jest wyceniany obecnie na bazie przeliczenia kursu polskiej waluty 4,53–4,54 zł za jedno euro. Tak słaba złotówka była ostatnio w czerwcu i grudniu 2016 roku. Podczas żniw w poprzednich latach kurs złotego najczęściej wynosił 4,25–4,40 zł/euro. Rzepak na nowe zbiory na polskich parametrach kontraktowany jest od 1625–1660 zł/t zależnie od odbiorcy. Jest to o ponad 100 zł/t wyżej, niż było w połowie lipca poprzedniego roku. Warto zastanowić się, czy nie jest to moment, by zakontraktować część plonów z nadchodzących żniw. Aktualne kursy walut skłaniają do podjęcia decyzji o sprzedaży, która jednak zawsze musi być poprzedzona lustracją stanu plantacji i nie powinna przekraczać połowy spodziewanych zbiorów.

 

Więcej informacji ułatwiających decyzję, czy podpisać kontrakt sprzedaży rzepaku na nowe zbiory czeka już na naszych prenumeratorów w majowym wydaniu top agrar Polska na str. 48–49. Zapraszam do lektury.

r e k l a m a
Kup prenumeratę

 

Juliusz Urban  Fot. Sierszeńska

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny rzepaku

Polski rzepak jest czysty, olej nie zawiera glifosatu

Co jakiś czas tematyka pozostałości pestycydów wraca w wypowiedziach organizacji konsumenckich. Czy w wyprodukowanym w Polsce oleju rzepakowym jest obecny glifosat? Opinie niezależnych ekspertów, zajmujących się badaniem pozostałości herbicydów w produktach spożywczych i dają odpowiedź na to pytanie.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: rzepakowe ścieżki handlowe

Ten sezon pomimo niezłych zbiorów rzepaku w UE pokazuje, że i tak musimy do Unii rzepak stale importować, a w świetle trwającej wojny w Ukrainie, rzepakowe ścieżki handlowe budowane są na nowo.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: handel w letargu, a import nieznacznie przyspiesza

W rzepaku na Matifie, analizując już tylko lutowe notowania, mimo sporych ruchów w trakcie tygodnia, w porównaniu do notowań z poprzedniego piątku mamy uspokojenie. Krajowe ceny też są dość stabilne. Z uspokojenia przetwórców mogą jednak wyrwać niezbyt korzystne prognozy na kolejny sezon.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)