Ostry wzrost cen rzepaku na giełdach po informacji o kurczących się zapasach soi w USA
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ostry wzrost cen rzepaku na giełdach po informacji o kurczących się zapasach soi w USA

02.10.2020autor: dr Juliusz Urban

Rynki oleistych mają w bieżącym sezonie tak kruche podstawy, że każda informacja o szacunkach zbiorów, zwiększonym handlu, czy mniejszych zapasach powoduje od razu duże zmiany cen na giełdach.

Według USDA zapasy soi na 1 września 2020 r. w Stanach Zjednoczonych były o 9% niższe od wcześniejszych prognoz i wynosiły 523 miliony buszli, przy 576 mln buszli zakładanych poprzednio.

Analitycy giełdowi oczekują, że ożywienie wzrostu produkcji trzody chlewnej i drobiu w Chinach zwiększy popyt na soję. W połowie września chińscy potwierdzili, że pogłowie świń w Chinach wzrosło o 31,3% rok do roku, a liczba macior wzrosła o 37%. Reuters podaje, że część boomu powoduje 2030 nowych ferm trzody chlewnej, które rozpoczęły produkcję w sierpniu. Natomiast od początku roku zbudowano w Chinach ponad 11 000 dużych gospodarstw hodowlanych.

r e k l a m a
Zgodnie z wrześniową prognozą USDA na rok gospodarczy 2020/21, import soi do Chin osiągnie rekordowy poziom 99 mln ton, właśnie głównie dzięki wzrostowi produkcji trzody chlewnej.

W ciągu najbliższych sesji giełdy ocenią, czy te dane w połączeniu z przewidywaniami i realizacją sprzedaży eksportowej poskutkują utrzymaniem wysokich poziomów cenowych. W efekcie tylko w ciągu jednego dnia (30.09.2020 r.) soja na Chicago podrożała z 352 USD/t do 365 USD/t.

Natomiast
rzepak w środę zaliczył wzrost ceny o 4,25 euro/t. We czwartej giełdy jeszcze o kolejne 4,25 euro idą do góry. Notowanie na listopad (1.10.2020 r.) na zamknięciu wyniosło 389,25 euro/t, a na luty rzepak kosztował 390,75 euro/t. Jednak bardziej znaczne podwyżki hamuje na powrót umacniająca się złotówka. Kurs zaczął zmierzać w kierunku 4,47 zł/euro, choć od rana w piątek nieco koryguje umacniający trend i kształtuje się na poziomie 4,49

W Polsce u handlowców ceny pozostają na podobnych poziomach co przed tygodniem i wynoszą najczęściej 1620–1680 zł/t. W rozmowach przetwórcy ujawniają, że obecnie do sprzedaży pokazują się jakieś większe partie towaru, ale sprzedanych zostało już ok. 60–65% rzepaku i są oni pokryci przynajmniej do końca roku.
Dlatego nie wszystkie zakłady tłuszczowe podniosły ceny skupu i kupują na listopad, grudzień, a nawet na luty. Niektórzy z nich twierdzą, że drogo jeszcze zdążą kupić i oferują stawki odbiegające od rynku.

Aktualne ceny skupu w zakładach tłuszczowych wynoszą:

  • ZT Kruszwica dostawy na luty  – 1785 zł/t (olej 42%)   
        Brzeg dostawy na listopad      – 1760 zł/t


  • ADM Szamotuły dostawy na listopad  – 1725 zł/t

             Czernin dostawy na grudzień     – 1715 zł/t

 

  • Komagra Tychy dostawy na październik – 1620 zł/t

                     Kosów Lacki na październik   – 1610 zł/t

  • Glencore Bodaczów dostawy na październik – 1695 zł/t

  • Bestoil Lasocice z wolnego rynku  – 1660 zł/t
         na umowy handlowe (olej 42%)   – 1760 zł/t.




Juliusz Urban  Fot. Sierszeńska

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy cena za rzepak utrzyma się czy spadnie?

Na giełdzie Matif w Paryżu cena rzepaku sięga 390 euro/t, w Polsce przekracza 1600 zł/t. Światowe zbiory rzepaku w tym sezonie są niższe niż przed rokiem o 3,2 mln t, natomiast w UE o 2,9 mln t, tj. na poziomie 17,1 mln t. Strategy Grains spodziewa się, że ceny rzepaku będą nadal rosły w związku z niewielką podażą i bardzo dużym popytem, zwłaszcza z Chin. To dobra wiadomość, zwłaszcza dla tych, którzy mają go jeszcze w magazynach.

czytaj więcej
Raporty IGC

Eksperci IGC obniżają prognozę światowych zbiorów i soja drożeje

Zaraz po ogłoszeniu raportu IGC rynek oleistych, który od tygodnia przeżywał lekki kryzys zaczyna wracać na tory cenowe prowadzące na kolejne szczyty. W ślad za tym idą rosnące ceny soi w krajowym skupie.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: rzepakowe ścieżki handlowe

Ten sezon pomimo niezłych zbiorów rzepaku w UE pokazuje, że i tak musimy do Unii rzepak stale importować, a w świetle trwającej wojny w Ukrainie, rzepakowe ścieżki handlowe budowane są na nowo.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)