Olej palmowy obniża ceny rzepaku
Giełdowe ruchy cenowe na rynku oleju palmowego powodują, że rzepak zaczyna tanieć. Tych obniżek nie powstrzymują również optymistyczne informacje z międzynarodowego handlu sojowego.
Tanieje olej palmowy na giełdzie w Kuala Lumpur (Malezja). W ostatnim tygodniu cena surowego oleju palmowego spadła o 6% z 6756 MYR/t (malezyjskich Ringgitów) do 6342 MYR/t (1444 USD/t).
Stało się tak w konsekwencji wypowiedzi malezyjskiej minister ds. plantacji i surowców Zuraidy Kamaruddin, która powiedziała w wywiadzie dla agencji Reuters, że jej ministerstwo zaproponowało obniżkę ceł eksportowych dla oleju palmowego.
– Malezja mogłaby obniżyć cło z obecnych 8%, do 4–6% – powiedziała minister, deklarując, że według niej decyzję można podjąć już w czerwcu.
Malezja zezwolić ma również na biodiesel B-30, który wymaga mieszania krajowego biodiesla w 30-proc proporcji z olejem palmowym.
Innym ważnym dla rynków oleistych zdarzeniem jest podsumowanie chińskiego importu soi i prognozy dalszych kroków Chin.
W kwietniu br. Chiny sprowadziły 8,08 mln t soi, a więc o 27% więcej niż w marcu br. i o 0,63 mln t więcej niż miało to miejsce w kwietniu ubiegłego roku.
Jednak w sumie w okresie styczeń-kwiecień br. Chiny zaimportowały 28,36 mln ton soi, tj. o niecały 1% mniej niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu.
W maju zdaniem analityków Chiński import ma być jeszcze większy i wynieść nawet 9,4 mln ton. Co nie do końca musi przynieść efekt w rosnących cenach na sojowym rynku, bo eksport w dużej mierze dotyczy części już wcześniej zakontraktowanych, a opóźnionych w dostawach jak to ma miejsce w przypadku brazylijskiej soi. Soja w tym tygodniu potaniała z 607 do 600 USD/t.
Rzepak na giełdzie Matif, który na początku tygodnia pociągnął do ponad 850 euro/t, w kolejnych dniach zaczął tanieć. Na czwartkowym zamknięciu (12. 05.2022 r.) rzepak w notowaniach na sierpień br. tanieje już tylko nieznacznie i jest po 848,50 euro/t, o 6 euro mniej niż w ubiegłym tygodniu.
Kurs waluty nieco łagodzi obniżki notowań, bo złotówka nieznacznie słabnie do 4,66 zł/euro.
Handlowcy już z wolna wykreślają ceny rzepaku ze swoich cenników w oczekiwaniu na nowe zbiory. Ci skupujący, którzy je wciąż jeszcze pokazują proponują za rzepak ze zbiorów 2021 r. 3850–4800 zł/t.
Zakłady Tłuszczowe nieco tylko obniżyły ceny i za stary rzepak w czwartkowe popołudnie proponują:
· ZT Kruszwica dostawy bieżące – 4705 zł/t
Brzeg dostawy bieżące – 4705 zł/t
· ADM Szamotuły dostawy na maj – 4660 zł/t
Czernin dostawy na maj – 4660 zł/t
· Komagra Tychy dostawy bieżące – 4700 zł/t
Kosów Lacki dostawy bieżące – 4700 zł/t
· Viterra Bodaczów na czerwiec – 4560 zł/t
· Bestoil Lasocice dostawy bieżące – 4720 zł/t
UWAGA! W związku z dużymi wahaniami cen podane informacje cenowe należy traktować jako aktualne na 12.05.2022 r. na godz. 13–14.
Juliusz Urban Fot. archiwum taP
dr Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Najważniejsze tematy