Ceny rzepaku: żniwa ku końcowi, trzeba planować sprzedaż
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny rzepaku: żniwa ku końcowi, trzeba planować sprzedaż

18.08.2023autor: dr Juliusz Urban

Rzepakowe żniwa w Polsce zbliżają się do finału, dotychczas niezbyt często zdarzało się by przetwórcy, którzy przerabiają przecież ostatnio rekordowe ilości byli tak dobrze pokryci.

Z artykułu dowiesz się

  • ile wyniosą zbiory soi na świecie?
  • o ile zmniejszy się i wyniesie eksport canoli z Kanady?
  • ile rzepaku wyeksportują Meksyk i Urugwaj?
  • ile większy będzie eksporto oleju rzepakowego z Białorusi?
  • ile oleju importują Chiny?
  • ile rzepaku zebrano w Ukrainie?
  • ile wynoszą notowania rzepaku na Matifie?
  • jakie ceny za rzepak proponują handlowcy?
  • po ile i na jakie miesiące kupują olejarnie?

Zakupy rzepaku na odległe miesiące utrudniają zaplanowanie dokończenia żniw zbożowych, ale wchodzą również w terminy zbiorów kukurydzy. Dlatego niezmiernie istotne jest by zachowania sprzedażowe dopasować do swoich zbiorów, by samemu nie przygotować sobie presji sprzedażowej, bo ta zawsze odbija się na gorszej cenie uzyskanej za towar.

Nowe prognozy zza Oceanu

USDA w swoim najnowszym raporcie podażowo-popytowym o 2,5 mln t zredukowała prognozę zbiorów soi do 402,8 mln ton

Z pozostałych najważniejszych informacji dotyczących rynku oleistych zwrócić należy uwagę na fakt mniejszego o 0,5 mln t eksportu canoli z Kanady, która pod wpływem gorszych prognoz zbiorów wyeksportuje już nie 8,9 tylko 8,4 mln t.

Mniejsze wolumeny eksportu nasion rzepaku zaliczają także Meksyk, obecnie 1,3 mln t (redukcja 200 tys. t) i Urugwaj 200 tys. t, tu planowany eksport będzie mniejszy o ponad połowę (redukcja 265 tys. t). Sytuację w oleju rzepakowym poratować może Białoruś, której eksport tego produktu wzrośnie o 215 tys. t do 525 tys. t, ale całą tę nadwyżkę są w stanie zagospodarować Chiny z importem zwiększającym się o 200 tys. t i łącznymi zagranicznymi zakupami oleju rzepakowego wynoszącymi aż 1,5 mln ton.

Reakcja rynku stonowana

Rzepak na Matifie, który w efekcie różnych odchyleń jeszcze wczoraj wczesnym popołudniem był wyceniany na podobnym poziomie jak tydzień temu, w czwartek na zakończeniu giełdowego dnia (17.08.2023 r.) na kontrakcie listopadowym jest wyceniany na 468 €/t, a więc 7 euro drożej niż przed tygodniem.


Polskie f
irmy handlowe, które płaciły najsłabiej ceny lekko podniosły, a te co rzepak wyceniały najdrożej nieco swe ceny skorygowały i tym oto sposobem średnia skorygowała się tylko nieznacznie, a obecne propozycje wynoszą 1560–1860 zł/t. 

r e k l a m a
W zaplanowaniu sprzedaży sprawy nie ułatwia fakt, że coraz więcej przetwórców wystawi ceny z realizacją na bardziej odległe miesiące. Warto wiedzieć o tym, że podobnie jak u nas, ku końcowi zmierzają także rzepakowe żniwa w Ukrainie. Tam skoszono już 92% powierzchni i ze 1,3 mln ha zebrano dotychczas 3,7 mln t rzepaku.

U krajowych przetwórców, którzy w poprzednim sezonie przetłoczyli rekordowe 3 mln 379 tys. t rzepaku, ceny są trochę wyższe niż przed tygodniem. – Dotychczas kupowało się wyjątkowo dobrze, ale teraz na coraz bardziej odległe miesiące sprzedaż idzie słabo. Może rolnicy zajęli się żniwami, i jak skończą kosić to wrócą do handlu – mówi przedstawiciel dużego przetwórcy.

Ciekawe informacje dotyczą jakości nasion, a w szczególności zaolejenia. – W czasie, gdy deszcze padały jakimś dziwnym przypadkiem zaolejenie dostarczanego rzepaku zaczęło się zmniejszać pojawiały się rzepaki mające 43–44% oleju, nawet widzieliśmy znów 42%. Jak żniwa na nowo ruszyły znów mamy 45% i więcej. Może w okresie przerwy od zbiorów, mający kontrakty rolnicy wozili na nie zeszłoroczny rzepak – zaczyna domyślać się doświadczony zaopatrzeniowiec zakładów tłuszczowych.

Zakłady tłuszczowe na warunkach krajowych proponują:

·  ZT Kruszwica         – 1950 zł/t (listopad)

   Brzeg       – 1960 zł/t (grudzień)

·  ADM Szamotuły   – 1960 zł/t (październik)

  Czernin    – 1965 zł/t (listopad)

·  Komagra Tychy      – 1830 zł/t

   Kosów Lacki     – 1830 zł/t  

·  Viterra Bodaczów –  1844 zł/t (wrzesień/październik)

·  Best Oil Lasocice     – 1880 zł/t

·  Agrolok Osiek         – 1830 zł/t

·  Bielmar                   – 1830 zł/t

Ceny bazowe na kontraktach z dopłatami za zaolejenie są o 40–55 zł/t niższe.

Uwaga! Publikowane ceny należy traktować jako aktualne 17.08.2023 r. na godz. 13.

Aktualny komentarz naszego eksperta przeczytasz tutaj!

Ceny skupu w firmach handlowych podglądniesz tutaj!

 Juliusz Urban Fot. Rudnicki

 

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Małe prawdopodobieństwo przedłużenia zakazu importu ukraińskiego zboża. Co zrobi z tym minister Telus?

Nieubłaganie zbliża się 15 września br., a wraz z tym najprawdopodobniej zniesiony zostanie zakaz importu ukraińskiego zboża do 5 najbardziej poszkodowanych państw UE. Mają być dopłaty do tranzytu. Co zamierza z tym zrobić resort rolnictwa?

czytaj więcej
Rzepak

Uprawa uproszczona rzepaku, czy orka? W której technologii rzepak lepiej się rozwija i plonuje? [FILM]

Uprawa uproszczona czy orka? W Dobrodzeniu na polu przeprowadzono doświadczenie, podczas którego sprawdzono, która metoda lepiej sprawdza się w uprawie rzepaku. Jakie korzyści płyną z uprawy pasowej?

czytaj więcej

Będziemy konsumować zapasy - Rynkowy Serwis Spod Lady - 18.08.23 r.

Zeszłoroczne zapasy, przy w miarę stabilnej sytuacji podażowej powodują, że rynek zbóż i rzepaku nie wykazuje większych tendencji do wzrostowych. Aktualny komentarz bieżącej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku eksperta rynkowego top agrar Polska.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)