Ceny rzepaku: UE produkując mniej nie ma powodów do paniki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny rzepaku: UE produkując mniej nie ma powodów do paniki

25.08.2023autor: dr Juliusz Urban

Plony rzepaku w tym sezonie są w krajach Unii Europejskiej niższe niż przed rokiem, ale zdaniem przetwórców te ilości zasilone zapasami z zeszłego sezonu wystarczą na pokrycie zapotrzebowania i nie ma powodów do obaw.

Z artykułu dowiesz się

  • jaki średni plon rzepaku w Unii prognozuje KE?
  • jakie są plony w Niemczech i Francji?
  • a jak średnio jest oceniany plon rzepaku w Polsce?
  • ile rzepaku importuje UE?
  • a jak to wyglądało w poprzednich sezonach?
  • ile pozaunijnego rzepaku zaimportowała Polska?
  • jakie są ceny skupu rzepaku w firmach handlowych?
  • ile i na jakie miesiące oferują za rzepak przetwórcy?

Nawet zdecydowanie mniejszy import i niepewność tego co stanie się z importem z Ukrainy po 15 września nie powoduje jakiś nerwowych ruchów cenowych.

KE prognozuje niższy plon

KE według analiz opublikowanych w Biuletynie Mars swoje prognozy średnich europejskich plonów rzepaku na ten sezon zmieniła tylko nieznacznie z 3,2 t/ha, na 3,19 t/ha. Jednak będzie to średnia sporo niższa od poprzedniego roku, gdy unijne plony wynosiły 3,33 t/ha. Tym samym tegoroczne plony będą o 4% niższe od poprzedniego sezonu, ale o 3% wyższe od średniej z ostatnich pięciu lat.

Największe spadki plonów notowane są w niewielkiej Estonii i znacznie większej, ale nie słynącej ze szczególnie dużej produkcji rzepaku Hiszpanii. Z potęg produkcyjnych, Niemcy z wynikiem 3,57 t/ha  będą miały polny mniejsze o 10% rok do roku i do średniej wyższe tylko o 3%. Nieco gorzej będzie we  Francji, która zbierając średnio 3,43 t/ha, ma mieć tegoroczny plon mniejszy o 7% od ubiegłorocznego i większy o 6% od średniej pięcioletniej.

Polska ze średnim plonem 3,25 t/ha, gdy przyglądniemy się na relacje do średnich wypada nieco lepiej, bo mamy mieć plon tylko o 4% mniejszy od poprzedniego, a aż o 7% większy od średniej z ostatniego pięciolecia.

r e k l a m a

Unijny import wciąż niewielki

Pomimo niższych plonów UE nie spieszy się z importem rzepaku. Od początku sezonu do 20.08.2023 r. Kraje UE zaimportowały spoza granic wspólnotowych 280 tys. t rzepaku podczas, gdy analogiczny okres poprzedniego sezonu zaowocował aż 765 tys. ton importu. Nawet w sezonie 2021/22 w podobnym okresie import rzepaku był o 180 tys. t większy.

Wjeżdżające dotąd wolumeny skupiają się głownie w trzech krajach: Rumunii (89 tys. t), Belgii (70 tys. t) i Francji (47 tys. t). Polskie statystyki nie odnotowały dotychczas ani tony, ale przez nasz kraj może odbywać się tranzyt.

W Ukrainie rzepak tańszy

Blokowanie ukraińskich portów na Morzu Czarnym zwiększa presję na ceny rzepaku i paraliżuje handel na Ukrainie. Ceny skupu rzepaku utrzymują się tam na poziomie 365–375 USD/t lub 14 600–15 200 UAH/t (ok 1620–1690 zł/t) z dostawą do portów naddunajskich. Oferowane ilości rosną, ponieważ plantatorzy przygotowują się do zbioru soi i słonecznika. W regionach zachodnich popyt na rzepak jest większy, ale kolejki ciężarówek przez 6–12 dni na granicy z Polską i Rumunią ograniczają ceny do 13 300–14 000 UAH/t (ok. 1480–1555 zł/t). Kolejka ciężarówek na granicy do tranzytu przez Polskę do portów Łotwy i Litwy oraz do niemieckich fabryk sięga 12 dni.

Rynek nie panikuje

Biorąc pod uwagę te wszystkie informacje na rzepakowym rynku jakoś nie widać powodów do paniki. Matif z notowaniami rzepaku stale kreci się w korytarzu 460–475 €/t, a każdy większy wyskok ceny natychmiast w kolejnych dniach jest korygowany spadkami. W czwartek na zakończeniu dnia (24.08.23 r.) rzepak na listopad jest wyceniany na 471,50 €/t, a kontrakty na luty o 10 euro droższe.

Firmy handlowe w krajowych skupach płacą 1630–1870 zł/t. Od razu wyraźnie widać, kto rzepak chce kupować, a kto wystawia cenę na swoje widzimisię. – Teraz rzepaku rolnicy i tak nie sprzedają, bo są zajęci siewami na następny sezon – mówi skupujący z Lubelszczyzny.

Natomiast przetwórcy nadal konsekwentnie prowadzą swoją już wcześniej opracowaną politykę zakupów i jedni kupują na bieżąco, inni natomiast na jesienne miesiące. Widać, co prawda różnice cenowe, ale są one głównie spowodowane lokalizacją zakładu, a przede wszystkim terminami dostawy kontraktowanego surowca.

Zakłady tłuszczowe na warunkach krajowych proponują:

·  ZT Kruszwica         – 1990 zł/t (listopad)

   Brzeg       – 2000 zł/t (grudzień)

·  ADM Szamotuły   – 2015 zł/t (listopad)

  Czernin    – 2005 zł/t (listopad)

·  Komagra Tychy      – 1890 zł/t

   Kosów Lacki     – 1890 zł/t  

·  Viterra Bodaczów –  1927 zł/t (październik)

·  Best Oil Lasocice     – 1920 zł/t

·  Agrolok Osiek         – 1840 zł/t

·  Bielmar                   – 1860 zł/t

Ceny bazowe na kontraktach z dopłatami za zaolejenie są o 40–55 zł/t niższe.

Uwaga! Publikowane ceny należy traktować jako aktualne 24.08.2023 r. na godz. 13.

Aktualny komentarz rynkowy przeczytasz tutaj!

 Ceny skupu rzepaku w firmach handlowych podglądniesz tutaj!

Juliusz Urban Fot. Rudnicki

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ceny nawozów dalej rosną, a to nie koniec. Ile potrzeba pszenicy do zakupu nawozów?

Na starcie nowego sezonu krajowe ceny nawozów azotowych wzrosły. Nawozy azotowe drożeją także na rynkach zagranicznych, co producenci tłumaczą wzrostem ceny ropy naftowej na giełdach. Ile kosztują aktualnie nawozy w Polsce?

czytaj więcej
Rynek zbóż

Ukraina domaga się od UE rekompensat za koszty logistyczne i kontrole weterynaryjne produktów rolnych

Ukraiński minister rolnictwa rozmawiał z przewodniczącym komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego o rekompensatach za koszty logistyczne i kontroli weterynaryjnych. Co na to przedstawiciele UE?

czytaj więcej

Powtórka z poprzedniego roku? - Rynkowy Serwis Spod Lady - 25.08.23 r.

W poprzednim sezonie zaraz po zakończeniu żniw podaż zbóż ustała. W tym roku żniwa wreszcie dobiegają końca, ale i w skupach zaczęło robić się pusto. Czy czeka nas powtórka z poprzedniego sezonu? Aktualny komentarz bieżącej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku eksperta rynkowego top agrar Polska.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)