Włochy się rozpadają, podobnie jak ich biznes – brakuje pracowników
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Włochy się rozpadają, podobnie jak ich biznes – brakuje pracowników

26.07.2022

Problem spowodowany brakiem siły roboczej staje się coraz poważniejszy. Sektorowi rolnemu Włoch brakuje około 100 tysięcy pracowników sezonowych.

Sezon na morele, nie ma kto ich zbierać - „Włochy się rozpadają, podobnie jak ich biznes. Taka jest smutna rzeczywistość”

Włoski przedsiębiorca Vincenzo Favale z Montalabano Jonico powiedział, że we Włoszech brak pracowników staje się poważnym problemem. Niektórzy rolnicy ciągle szukają pracowników, aby kontynuować swoją działalność. Są również tacy, którzy zaprzestali pracy, ponieważ otrzymują świadczenie socjalne.

- Każdego dnia muszę decydować, z której partii moreli zrezygnować, ponieważ nie ma wystarczającej liczby pracowników, aby pokryć wszystkie hektary – mówi Vincenzo Favale.

Ma na razie 45 pracowników, ale potrzebuje jeszcze 30. Przedsiębiorca ma 25 ha owoców pestkowych, w tym morele, brzoskwinie i nektarynki.

Wolą zapomogę państwową, a nie pracę

Według przedsiębiorcy oferowane wynagrodzenie netto wynosi 45 euro dziennie za 6 godzin i 40 minut pracy. Agencje nie mogą pomóc w poszukiwaniu pracowników, a ludzie będąc na zasiłkach państwowych odmawiają, bo się nie opłaca.

- Pracujesz przez cały rok, a kiedy nadchodzi czas zbiorów, nie masz wystarczającej liczby ludzi, aby to zrobić. Przeprowadziłem tylko jeden zbiór dla niektórych odmian, a inne zostały całkowicie porzucone – zauważa rolnik.

Podkreśla także, że wielu producentów liczyło na setki pracowników, którzy zbierali w tym sezonie truskawki. Oczekiwali, że po truskawkach przeniosą się na owoce pestkowe

- Ale bardziej opłaca im się otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych lub wrócić do swoich krajów zamieszkania – podsumował Vincenzo Favale.

 

Źródło: freshplaza
Fot: envatoelemenst

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W uprawie gruszy sen z powiek co roku spędzają miodówki

Czujności oprócz miodówek wymagają też choroby bakteryjne i grzybowe. Sprawdź o czym musisz pamiętać! 

czytaj więcej

Ostatnie dokarmianie – sierpień w sadzie

Mając na uwadze zbliżające się zbiory, coraz częściej myślimy o jakości – choć w tym momencie to już raczej „sprawy kosmetyczne”.

czytaj więcej

Opadzina liści Goldena. Co wiemy o tej chorobie?

„Choroba” ta potocznie zwana jest opadziną liści Goldena albo alternarią jabłoni. Celowo użyłem cudzysłowu, ponieważ objawy tej „choroby” mają zarówno podłoże fizjologiczne (czynniki abiotyczne), jak i patogeniczne czy genetyczne (czynniki biotyczne). Na świecie naukowcy badają jej symptomy od przeszło 20 lat i do dziś zjawisko to nie jest do końca poznane.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)