Producenci dokładają do biznesu. Przyspieszone dojrzewanie i słaba jakość, pogoda nie pomaga
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Producenci dokładają do biznesu. Przyspieszone dojrzewanie i słaba jakość, pogoda nie pomaga

01.08.2022autor: Patrycja Bernat

Wielokrotnie wyższe ceny nawozów, koszty energii i pracowników, do tego wszystkiego susza i upały, które zmuszają plantatorów do nawadniania wpływają na coraz większe koszty produkcji. Wszystko to powoduje, że uprawa stała się mniej opłacalna, a przez wzrost kosztów producenci muszą dokładać do interesu.

Upały, susza obniżają jakość owoców i warzyw. Wymuszają tym samym na producentach nawadnianie plantacji co dodatkowo podnosi koszty produkcji. Czy to się jeszcze opłaca?

– Ceny większości owoców i warzyw, jeżeli je porównamy z cenami sprzed roku, są wyższe, natomiast wzrost średniej ceny jest niższy niż stopień inflacji rok do roku. Czyli można powiedzieć, że bardziej drożeją inne produkty czy usługi niż owoce i warzywa – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Witold Boguta, prezes zarządu Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Jakie dane przedstawia GUS?

Główny Urząd Statystyczny w czerwcu tego roku podał następujące dane: Owoce były droższe niż w 2021 roku o 6,2 %, warzywa odpowiednio 8,5 %. Jest to wartość sporo mniejsza niż średnia inflacja, która wynosiła 15,5 %, a zarazem mniej niż wzrost cen żywności ogółem, który wynosi 14,8%.

Jak kształtują się ceny w skupach?

W połowie lipca ceny w skupach mocno różniły się od tych w roku poprzednim. Jeżeli chodzi o warzywa to cena skupu jest wyższa nawet o wartość kilkudziesięciu procent. Tyczy to takich warzyw jak:

  • kalafiory;
  • brokuły;
  • kapusta czerwona;
  • kapusta biała, cebula.
Za bób, sałatę oraz pomidory producenci dostają mniej niż w 2021 roku. W przypadku owoców w górę poszły praktycznie wszystkie ceny. Wyjątek stanowią czereśnie deserowe, które skupowane są w cenach znacznie niższych niż przed rokiem.

– Na wzrost cen wpływają przede wszystkim koszty produkcji, które są wyższe z racji wzrostu cen energii, wyższe koszty robocizny, brak pracowników, co też powoduje, że koszty robocizny rosną. To również wyższe ceny innych środków do produkcji, nawozy, środki ochrony roślin – mówi Witold Boguta.

r e k l a m a

Pogoda nie pomaga…

Przy produkcji ogrodniczej czy sadowniczej ważne są również kwestie pogodowe, a w tym roku pogoda nie rozpieszcza.

Niewielka ilość śniegu zimą, brak opadów z początkiem wiosny to marny start dla odpowiedniego nawodnienia gleby. Plantacje, które są nawadniane też nie miały najlepiej. Wysokie temperatury, dużo wyższe niż zazwyczaj, przyspieszały gwałtownie dojrzewanie owoców i pogarszały ich jakość. Ten sezon obfitował również w gwałtowne zjawiska pogodowe. Burze, nawałnice, wichury, podtopienia i niszczycielskie gradobicia. To wszystko towarzyszyło sadownikom i ogrodnikom w tym roku.

Przykładowo mówiąc o jabłkach co roku od 5 do 10 % zbiorów nie nadaje się do sprzedaży jako towar deserowy i przeznaczane są wtedy na soki oraz przeciery. Jest to oczywiście tarta dla producentów, przez różnicę w cenie, która wynosi około 60%.

– Trudno powiedzieć, jaki będzie dalszy przebieg pogody w odniesieniu do kolejnych gatunków owoców jagodowych, w odniesieniu do owoców z drzew: jabłka, śliwki, gruszki czy wiśnie. Tutaj warunki pogodowe mogą bardzo modyfikować sytuację, tym samym i wielkość zbiorów – ocenia Witold Boguta. – Podobnie, jeśli chodzi o warzywa. Wiadomo, że zbiór warzyw korzeniowych, kapustnych, dyniowatych, tych uprawianych w polu jest dopiero przed nami, jesienią czy latem w przypadku dyniowatych, więc mamy jeszcze kilka tygodni tej wegetacji. Przebieg pogody będzie bardzo istotnie wpływał na nią, w końcowym efekcie na plony. Zatem o tym, co i w jakiej ilości zbierzemy, będziemy mogli coś powiedzieć praktycznie w końcu października, kiedy będziemy po zbiorach.

Bernat Patrycja
Źródło: newseria
Fot: Bernat Patrycja

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy sprzedaż mięsa wieprzowego w ramach RHD zapewni dobry dochód rolnikom?

Od kilku lat sytuacja producentów trzody chlewnej stale się pogarsza. Niektórzy uważają, że bez skutecznej długofalowej wizji uproszczonych przepisów, a nie tylko doraźnej pomocy ze strony rządu, wielu rolników może po prostu zlikwidować swoje stada. Takiego zdania jest między innymi Patrycja Liszewska, która wraz z mężem Mariuszem i rodzicami prowadzi gospodarstwo specjalizujące się w produkcji żywca wieprzowego we wsi Odmy w powiecie ostródzkim, w którym według stanu ARiMR na lipiec br. trzodę chlewną utrzymywano zaledwie w 81 gospodarstwach.

czytaj więcej

Szykują się kary dla grup producentów! Co jeszcze planuje rząd?

Rząd pod naciskiem Komisji Europejskiej przygotował ustawę, która wprowadza szereg kar, które mają być nakładane na grupy producenckie za nieprzestrzegania zasad finansowych. Skąd wzięła się potrzeba zaostrzenia kar?

czytaj więcej

Ceny śliwek w hurcie. Gdzie zapłacimy najwięcej?

Na rynkach kupić można zarówno naszą polską śliwkę, jak i importowaną. Jak kształtują się ceny w hurcie? Gdzie jest najdrożej?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)