Ile polscy sadownicy stracą przez embargo białoruskie ?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ile polscy sadownicy stracą przez embargo białoruskie ?

20.01.2022autor: Patrycja Bernat

Wartość eksportu polskich owoców na Białoruś w 2020 roku przekraczała 250 mln euro. Już w 2021 roku można było zaobserwować znaczny spadek wartość eksportu polskich owoców za wschodnią granice. Eksperci uważają, że wprowadzenie embarga przez Mińsk może znacznie pogłębić katastrofalną sytuację w sadownictwie. O ile mogą spaść dochody sadowników przez embargo?

17 stycznia 2022 roku odbyło się posiedzenie Rady ds. Rolnictwa, podczas którego polska delegacja zwróciła się do Komisji Europejskiej z konkretnym stanowiskiem. Polscy sadownicy wnioskują o monitorowanie wpływu białoruskiego embarga na producentów owoców w UE, w tym w Polsce oraz o ustalenie działań, mających na celu ochronę dóbr w polskim sadownictwie i zminimalizowanie start.

Białoruskie embargo pogłębi kryzys w sadownictwie wywołane utratą rosyjskiego rynku

Wprowadzony w 2014 roku i wciąż obowiązujący rosyjski zakaz handlu produktami rolno-spożywczymi, w tym owocami pochodzącymi z krajów Unii Europejskiej zostanie zintensyfikowany wprowadzeniem embarga przez Białoruś.

Rosja przed rokiem 2014 była jednym z największych rynków zbytu owoców i warzyw eksportowanych z Polski. Następnie role  te przejęła Białoruś.

Porównując wartość polskiego eksportu rolno-spożywczego na Białoruś w latach 2020 – 2021 można zauważyć już wyraźny spadek.

  • 2020 r. – 254,4 mln euro;
  • do października 2021 r. – 194 mln euro.
r e k l a m a

Jakie gałęzie sadownictwa najbardziej ucierpią na embargu białoruskim?

Jak wskazują analitycy, skutki embarga głownie będą dotyczyć w Polsce produkcji ogrodniczej i sadowniczej.
Największy wkład w wartość produktów eksportowanych do Białorusi w latach 2020-2021 miały:

  • jabłka – 31,8 mln euro i ok. 14%, 
  • gruszki – 15,4 mln euro i blisko 83%;
  • wiśnie i wiśnie mrożone – 8,3 mln euro i ok. 2 tys. 30%;  
  • świeże truskawki – 4,5 mln euro i ponad 70%;

To właśnie producenci tych owoców w największym stopniu odczują negatywny skutki handlowej blokady nałożonej przez Mińsk.

Przez rosyjskie embargo dochody sadowników spadły nawet o 40%. Czy teraz będzie podobnie?

– Wprowadzenie embarga przez Białoruś to dla nas wręcz katastrofalna wiadomość – mówi Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

– Znacznie obniży ono dochodowość polskich gospodarstw sadowniczych. Tak stało się w 2014 r., gdy embargo na polskie jabłka wprowadziła Rosja. Wówczas dochody sadowników prowadzących sady jabłkowe spadła o 30-40 proc. – przypomina Maliszewski.

Z kolei Krzysztof Cybulak, wiceprezes Związku Sadowników RP, wskazuje, że Białoruś była niezwykle wdzięcznym rynkiem dla polskich sadowników, gdyż ma niewielką własną produkcję sadowniczą, a leży przecież po sąsiedzku.

Więcej na ten temat w artykule: "Czy białoruskie embargo mocno uderzy w polskich sadowników?".

Patrycja Bernat
źródło: europa.eu

fot: Archiwum SN/Agnieszka Okła-Wierzbicka


autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wniosek do KE o mechanizm wycofywania z rynku!

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawnioskował do Komisji Europejskiej o mechanizm wycofywania.

czytaj więcej

Co z pracownikami sezonowymi? Paraliż polskich konsulatów na Ukrainie

Polska bez rąk do pracy. Przetarg wart 170 mln złotych na obsługę wizową Ukraińców zdaje się niemieć końca. Wydłużony czas doprowadził do paraliżu polskich konsulatów na Ukrainie. Pierwsze wolne terminy to prawdopodobnie okolice czerwca.

czytaj więcej

Białoruś wprowadza maksymalne ceny jabłek. Na jakim poziomie?

Białoruski rząd wyznaczył maksymalną cenę krajowych jabłek i warzyw. Z czego wynika taka decyzja? Na jakim poziomie wyznaczono maksymalne ceny jabłek?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)