Rekordowo niskie w Niemczech, w Polsce wyższe o prawie 20% - zbiory truskawek
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rekordowo niskie w Niemczech, w Polsce wyższe o prawie 20% - zbiory truskawek

14.08.2022autor: Patrycja Bernat

W Niemczech przyczyną rekordowo niskich zbiorów truskawek w tym sezonie niewątpliwie jest zmniejszenie powierzchni upraw. Ile zebrano? Jak kształtują się zbiory w Polsce? 

Destatis oszacowało, że produkcja truskawek w Niemczech wynieść ma w tym roku 91,3 tys. ton. Tak niski wynik, ostatni raz uzyskano w roku 1998, gdzie zebrano 81,5 tys. ton. Średni poziom zbiorów u naszych sąsiadów oscylował w granicach 115,6 tys. ton.

Główną przyczyną mniejszych zbiorów jest redukcja powierzchni uprawy, która teraz wynosi 9,7 tys. hektarów, a więc o 9% mniej niż w roku 2021. Dodatkowo mniejszy popyt.

Co wpłynęło na kształtowanie się produkcji truskawek w Polsce?

W tym sezonie mimo wyższych plonów przewagę miały jednak niekorzystne czynniki takie jak:

  • chłodne dni w kwietniu i w pierwszej połowie maja ze spadkami temperatury powietrza przy gruncie, hamujące wzrost i rozwój roślin;
  • wiosenny niedobór opadów, powodujący rejonami nadmierne przesuszenie gleby;
  • lokalnie występujące w czerwcu i lipcu ekstremalne zjawiska klimatyczne, tj. burze, gradobicia i nawałnice połączone z silnym wiatrem.

Produkcja owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych oceniono na niespełna 620 tys. t, tj. o 9,3% więcej niż w roku 2021.

Większość plantacji krzewów owocowych okres zimowy przetrwała w stanie zadowalającym. Jedynie uszkodzenia mrozowe występujące na początku kwietnia 2022 roku dały o sobie przede wszystkim znać na plantacjach malin, truskawek i porzeczek. To, co ograniczało produkcję to głównie panująca susza oraz lokalne opady gradu.

Zbiory truskawek ocenia się na ok. 185 tys. ton, czyli o 18,8% więcej niż przed rokiem.

Bernat Patrycja
Źródło: nawozy.eu/GUS
Fot: envato.elements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Truskawka na zbiór przyspieszony. Jaką odmianę i sadzonkę wybrać?

W naszym kraju to region Czerwińska nad Wisłą i okolic słynie z uprawy truskawek na przyspieszony zbiór owoców. Niegdyś – pod osłonami niskimi z folii perforowanej lub agrowłókniną, dziś – coraz częściej w pojedynczych lub zblokowanych tunelach foliowych. Jaką odmianę i jaką sadzonkę najlepiej wybrać?

czytaj więcej

Najświeższe notowania z rynku owoców miękkich. Truskawka krajowa po 6 zł?

Jak kształtują się ceny na rynkach hurtowych w Polsce? Gdzie truskawka krajowa kosztuje 13 złotych za kilogram, a gdzie już tylko 6? 

czytaj więcej

Truskawki prosto od rolnika - KOWR apeluje

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zachęca do kupowania między innymi truskawek prosto od rolnika.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)