Ukraina: pogłowie krów spadło o 6,6% w ciągu roku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ukraina: pogłowie krów spadło o 6,6% w ciągu roku

21.02.2022autor: Maryia Khamiuk

Według stanu na 1 lutego br. na Ukrainie utrzymywanych jest 1,552 mln krów. To o 6,6 % mniej niż w lutym ubiegłego roku – pisze Stowarzyszenie Producentów Mleka na Ukrainie.

Nowe wymagania rynkowe dotyczące bezpieczeństwa i jakości mleka, a także szeregu przyczyn demograficznych i ekonomicznych (spadek populacji ludności wiejskiej, koszty utrzymywania) doprowadziły do znacznego zmniejszenia pogłowia krów na Ukrainie w ostatnich latach.

W przedsiębiorstwach rolnych Ukrainy utrzymuje się 423,7 tys. krów. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku to o 0,2% więcej niż przed rokiem, ale o 9,4% mniej niż w 2018 roku. W sumie 10 regionach Ukrainy zwiększyło się pogłowie bydła. Największy wzrost odnotowano w trzech zachodnich obwodach: zakarpackim (+16,7%), tarnopolskim (+9,1%) i czerniowieckim (+9,1%). To jest swego rodzaju stabilizacja liczby pogłowia przemysłowego, rozwinęła się dzięki cenach mleka oraz regulacji państwowej.

Wymiana tendencjami wzrostu i spadku pogłowia między regionami

Natomiast gospodarstwa przemysłowe, które były uważane za tradycyjne ośrodki hodowli bydła, nieco zmniejszyły pogłowie krów, jednocześnie utrzymując swoje pozycje liderów krajowych m.in. Połtawa – 54,4 tys. krów (-0,7%), Czerkasy – 42,7 tys. krów (-1,4%), oraz Czernihów – 39,2 tys. krów (-0,7%).

Trend spadku zachowuje się w następnych latach

W gospodarstwach prywatnych naszego wschodniego sąsiada utrzymuje się 1,12 mln krów. To o 8,9% mniej niż przed rokiem. W ciągu ostatnich pięciu lat pogłowie w rodzinnych gospodarstwach zmniejszyło się o ponad ¼. Jak uważa analityk Stowarzyszenia Producentów Mleka Yana Linetskaya, taki trend utrzyma się w nadchodzących latach. Najwięcej krów pozbyły się gospodarstwa zaporoskie (23,4 tys. szt.; o 27,3% mniej niż sprzed roku), dniepropietrowskie (41 tys. szt.; -23,4%) i sumskie (29,2 tys. szt.; -21,7%).

Przyszły rozwój ukraińskiego mleczarstwa

Linetskaya wspomniała również o Dairy Report 2021, według którego Międzynarodowa Sieć Porównywania Gospodarstw (IFCN) prognozuje, że najszybciej rosnącym segmentem hodowli bydła mlecznego na Ukrainie do 2030 roku będą gospodarstwa mleczne liczące ponad 1000 krów. Wielkość utrzymywania krów w takich gospodarstwach wyniesie ponad 20% (w 2021 roku: poniżej 5% pogłowia).

Takie tendencje do powiększania, uprzemysłowienia i poprawy zdolności produkcyjnych, z uwzględnieniem ochrony środowiska gospodarstw mleczarskich na Ukrainie, pokrywają się ze światowymi trendami nie tylko w kontekście walki o optymalizację kosztów produkcji mleka, jako surowca w warunkach rosnących cen energii, ale także biorąc pod uwagę wymagania dot. emisji dwutlenku węgla.

oprac. mk

Fot. Envato elements
autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Ukraina: licencje i zakazy eksportowe. Co z produkcją żywności i poborem rolników do wojska?

Można było się spodziewać utrudnień w eksporcie produktów rolnych z Ukrainy w obecnej sytuacji. Transport drogą morską nie jest możliwy. Rząd objął licencją część eksportu, a część wstrzymał całkowicie. Co z rolnikami, produkcją zwierzęcą i uprawą? 

czytaj więcej

Pogłowie bydła w całej UE spadło o ponad 800 tys. szt. Ile bydła jest w Polsce, Niemczech, Francji i innych krajach?

Od 2001 roku utrzymuje się tendencja spadkowa pogłowia bydła w Unii Europejskiej. Jak pokazują aktualne dane Eurostatu pogłowie liczące 77,5 mln sztuk w 2012 r. zmniejszyło się do 75,6 mln w 2021 r. Oznacza to spadek o prawie 2,5% w przeciągu dekady i jednocześnie najniższe pogłowie bydła od 20 lat.

czytaj więcej
Aktualności

Prawie 80% ukraińskiego eksportu soi i rzepaku trafia do UE

Eksport ukraińskich produktów rolnych do UE w 2021 r. wyniósł 8,4 mld dolarów, o 26% więcej w porównaniu do ubiegłego roku – podaje Instytut Ekonomii Rolnej (IER) Ukrainy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)