Prawie 80% ukraińskiego eksportu soi i rzepaku trafia do UE
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Prawie 80% ukraińskiego eksportu soi i rzepaku trafia do UE

27.02.2022autor: Maryia Khamiuk

Eksport ukraińskich produktów rolnych do UE w 2021 r. wyniósł 8,4 mld dolarów, o 26% więcej w porównaniu do ubiegłego roku – podaje Instytut Ekonomii Rolnej (IER) Ukrainy.

Jak powiedział Nikolay Pugachev, zastępca dyrektora IER, ponad 80% stanowi eksport olejów i tłuszczów, zbóż i nasion oleistych, pozostałości przemysłu przetwórczego.

- W ubiegłym roku wszystkie te grupy towarowe wykazały wysoki wzrost, mając decydujący wpływ na zwiększenie naszego całkowitego eksportu rolnego do tej grupy regionalnej (do Unii Europejskiej) – pisze Pugachev. Zauważa także, że europejski rynek już od kilku lat jest głównym kierunkiem dla ukraińskich eksporterów produktów rolnych. W strukturze eksportu w 2021 roku przeważają produkty roślinne, w szczególności:

·        Rzepak – o wartości 1,3 mld USD (to 77% wartości sprzedaży zagranicznej tego rodzaju produktów rolnych);

·        Olej sojowy – 227 mln USD (77%);

·        Olej rzepakowy – 174 mln USD (78%);

·        Żywe rośliny i sadzonki – 5 mln USD (63%).

Inne produkty spożywcze w ukraińskim eksporcie na rynek europejski:

·        Owoce i jagody – 315 mln USD (86%);

·        Miód – 128 mln USD (89%);

·        Wyroby cukiernicze – 106 mln USD (52%);

·        Napoje bezalkoholowe – 76 mln USD (55%);

·        Produkty z ciasta – 55 mln USD (76%);

·        Pomidory w puszkach – 42 mln USD (78%);

·        Ryby i produkty rybne – 36 mln USD (62%);

·        Ekstrakty i koncentraty herbaty i kawy – 27 mln USD (66%);

·        Drożdże – 20 mln USD (77%);

·        Produkty jajeczne – 7 mln USD (58%).

W 2021 roku Ukraina w całości wykorzystała wszystkie kwoty na bezcłowe dostawy miodu, soku jabłkowego i winogronowego, kaszy jęczmiennej i mąki do krajów UE.

Co więcej w ubiegłym roku Ukraina wyeksportowała 459 tys. ton mięsa drobiowego i odnowiła swój rekord wielkości zagranicznych dostaw tego produktu. W styczniu 2022 roku Unia Europejska zniosła ograniczenia w imporcie produktów drobiowych z Ukrainy. Jak uważają eksperci, to doprowadzi do jeszcze większego wzrostu eksportu, a w połączeniu z szeregiem innych czynników to może podnieść krajowe ceny mięsa drobiowego na Ukrainie.

Oprac. mk

Fot. Envato Elements

autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ukraina zamierza obniżyć stawkę VAT na żywność – o ile wzrosły ceny?

Do Najwyższej Rady Ukrainy trafił projekt ustawy o obniżeniu VAT na żywność, aby rozwiązać problem rosnących cen żywności. Ministerstwo Finansów ma inne zdanie na temat tego projektu. Mówił o tym David Arahamiya, szef partii Sługa Narodu, na antenie „RADA”.

czytaj więcej
Bydło mleczne

Ukraina: pogłowie krów spadło o 6,6% w ciągu roku

Według stanu na 1 lutego br. na Ukrainie utrzymywanych jest 1,552 mln krów. To o 6,6 % mniej niż w lutym ubiegłego roku – pisze Stowarzyszenie Producentów Mleka na Ukrainie.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Ukraina: Słaby popyt na pszenicę wymusza spadki cen

Napięta sytuacja na granicy Ukrainy i Rosji, bezpośrednio wpływa na ceny zbóż na Ukrainie. Jak zatem wygląda teraz tamtejszy rynek i co tam się dzieje?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)