Rolnicy sfrustrowani brakiem stabilności i kolejnymi obniżkami cen mleka!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy sfrustrowani brakiem stabilności i kolejnymi obniżkami cen mleka!

21.08.2023autor: Dorota Kolasińska

Od grudnia ubiegłego roku ceny mleka drastycznie spadają. W niektórych przypadkach jest to nawet 1-1,5 zł/l. Niestety koszty, które również poszły w górę w ostatnich miesiącach rosną lub stoją zamurowane na tym samym poziomie. Rolnicy są najbardziej sfrustrowani brakiem stabilności produkcji.

Rolnicy z woj. opolskiego mają coraz poważniejsze problemy z utrzymaniem płynności swoich gospodarstw. Ceny mleka spadają, koszty są na takim samym poziomie, a opłacalność jest już blisko granicy. Rolnicy nie wiedzą co dalej robić, sytuacja jest bardzo niestabilna. 

- Ceny mleka, w stosunku do tego co miałem w grudniu ubiegłego roku spadły o 1 zł/l. To jest bardzo dużo. Przy naszej produkcji 10 gr/l to jest dużo. Koszty są nadal takie same. Najbardziej podrożały w ostatnim czasie koszty energii, paliwa, pasz. Wszystko poszło w górę, a ceny mleka idą w dół. Nie ma miesiąca, żeby nie było obniżki. Z miesiąca na miesiąc, kiedy przychodzi nowy cennik, to cena mleka jest niższa o 10-20 gr/l -  mówi Zdzisław Kara, rolnik z Mostowa. Odnosząc się do bazy paszowej, rolnik podkreślił, że akurat pierwszy pokos traw w tym regionie był rekordowy. Powinno wystarczyć pasz objętościowych i zbóż, przeznaczonych na pasze treściwe. Według hodowcy bydła najważniejsze w obecnym czasie jest bazowanie na własnych zasobach pasz gospodarskich i rezygnacja w największym stopniu z pasz z zakupu.

r e k l a m a

Wszystko nadal drogie, a mleko tanieje

- Ceny mleka systematycznie spadają. W naszej mleczarni obniżki co prawda stanęły. Jeśli jednak sytuacja na rynku mleka się nie zmieni, to ceny mogą jeszcze pójść w dół. Opłacalność produkcji jeszcze jest powyżej zera, ale kiedy policzy się wszystkie koszty, to już nie mamy daleko do punktu krytycznego. Wszystko podrożało, koszt wytworzenia paszy jest wyższy, ceny folii, nawozy i środków ochrony roślin oraz nasiona. Koszty leczenia, leki, antybiotyki i usługi weterynaryjne poszły do góry. Nie ma chyba nawet jednego działu, który pozostał na poziomie sprzed podwyżek cen mleka, albo żeby cokolwiek staniało. Pasze białkowe są też na bardzo wysokim poziomie, pasze rzepakowe są obecnie w cenie rzepaku – mówił Łukasz Hanusiak, rolnik ze Słokowa.

- Ceny mleka cały czas spadają z miesiąca na miesiąc, dostajemy informacje z mleczarni, że jest obniżka cenowa. Obecnie cena, którą mleczarnia nam oferuje, jeszcze nie jest tragiczna, ale boimy się, że ona będzie spadać. Jest problem z biznesplanami, z przewidywaniem tego co będzie dalej. Sytuacja jest niestabilna, to chyba najbardziej frustruje rolników. Nie wiemy, na co się nastawiać i jaki kierunek obierać – dodaje Michał Gadziński, rolnik z Chruścicy Opolskiej.

Rolnicy liczą straty, a jakie prognozy na rynku mleka?

Każdy hodowca zastanawia się, czy ceny mleka jeszcze spadną. Trudno to przewidzieć, jednak prezes opolskiego związku nie ma wątpliwości, czy szybko sytuacja się poprawi. 

- Niestety nie ma widoków i perspektyw na poprawę sytuacji. Tej poprawy jeszcze bardzo długo nie zobaczymy. Sytuacja zaczyna w wielu miejscach zaczyna być dramatyczna. Słabsze mleczarnie, które dobrze nie potrafią spieniężyć swoich produktów, nie mogą dobrze zapłacić rolnikom za mleko. Ceny mleka spadają miejscami do 1,2 zł/l. Średnia jest na poziomie 1,9 zł/l, ceny powyżej 2 zł/ mogą zapłacić tylko bardzo dobre mleczarnie. Duże, silne mleczarnie bardziej sprzyjają rolnikom. Był taki pogląd, że duże mleczarnie to koncerny antyrolnicze. Nie zgadzam się z tym, bo nadal największe mleczarnie to jednak spółdzielnie i własność rolników. Teraz to największe mleczarnie płacą rolnikom najwięcej – dodaje Martin Ziaja, rolnik z Dobrodzienia, prezes Okręgowego Związku Hodowców Bydła z Opola.

Zobacz cały film!

Tekst Dorota Kolasińska

Film i montaż Mariusz Drożdż

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Ceny bydła: sztuczne zaniżanie stawek przy niewielkiej podaży

Ubojnie w ubiegłym tygodniu straszyły obniżkami, ale nie we wszystkich zrobiono korekty. Mimo, że jest spora presja na obniżki, to niewielka podaż hamuje spadek. Ile płacą krajowe zakłady? 

czytaj więcej
Rynek mleka

Skup masła i mleka w proszku na rezerwy strategiczne. Rusza przetarg. Jakie zasady?

22 sierpnia br. Robert Telus zapowiedział, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych rozpocznie interwencyjny skup masła i odtłuszczonego mleka w proszku. Według ministra Telusa pomoże to ustabilizować sytuację na rynku mleka i ceny w skupie. Jakie zasady przetargu?

czytaj więcej
Bydło mleczne

Czy w 2030 roku na świecie zabraknie mleka? [WYLICZENIA IFCN]

Zapotrzebowanie na mleko będzie rosło szybciej, niż możliwości jego produkcji. Tak wynika z analiz IFCN. Gdzie w 2030 r. zabraknie mleka, a gdzie będzie go za dużo? Co czeka hodowców bydła mlecznego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)