Choroby wymienia kosztują: Ile tracisz na wysokiej liczbie komórek somatycznych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Choroby wymienia kosztują: Ile tracisz na wysokiej liczbie komórek somatycznych?

01.03.2023autor: dr Mirosława Wieczorek

Podczas Forum Mleko 2023 dr Sebastian Smulski z UP w Poznaniu mówił o zdrowiu bydła mlecznego w kontekście ponoszonych przez hodowców kosztów. 

Czy stać nas na to, by wraz z podwyższoną liczbą komórek somatycznych bezpowrotnie uciekały nam sprzed nosa pieniądze? Na pewno nie! Tym bardziej, dziś przy rosnących kosztach produkcji i spadających cenach mleka.

W mleku zdrowych krów zawartość komórek somatycznych powinna się mieścić w zakresie ok. 100–150 tys./ml. Gdy ta liczba rośnie, z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia z zaburzeniami funkcjonowania gruczołu mlekowego. O ile niewielki wzrost liczby komórek może świadczyć o łagodnych i nieswoistych zaburzeniach w pracy wymienia, to większe wzrosty (powyżej ok. 100 tys./ml mleka) powinny być sygnałem alarmowym, wskazującym na zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi i toczącym się procesem zapalnym w gruczole. 

Na ten temat mówił dzisiaj podczas wykładu "Choroby wymienia kosztują: Ile tracisz na wysokiej liczbie komórek somatycznych?" dr Sebastian Smulski z UP w Poznaniu. 

Koszty bezpośrednie są łatwe do oszacowania i przede wszystkim zauważalne przez producenta mleka.

  • mleko karencyjne – boli, bo trzeba wylać
  • usługa lekarsko – weterynaryjna (leczenie tylko przy coli w praktyce)
  • koszty pracy właściciela (nie liczone)

r e k l a m a

Koszty pośrednie zwykle mają większą wartość  i są przez producentów często pomijane

  • obniżenie wydajności przez wiele tygodni (mało widać)
  • wzrost ryzyka brakowania (jak 3 razy w tej samej laktacji zachoruje to trzeba jej się pozbyć)
  • pogorszenie płodności                                                                                      
  • gorsza jakość produkowanego mleka
  • wzrost ryzyka substancji hamujących w mleku

Widzimy 11% kosztów bezpośrednich, nie widzimy 88% pośrednich, a tam właśnie uciekają pieniądze. Coraz częściej mleczarnie – stosują zachęty – dodatkowe dopłaty – do mleka z lks poniżej 250 tys., poniżej 200 tys. czy poniżej 150 tys. Wygrywa ten, kto ma najmniej.

Czynniki warunkujące rozwój zakażenia i zapalenia wymienia:

  •  zarządzanie stadem – 49%
  • utrzymanie i środowisko – 25%
  • genetyka 20%,
  • sprzęt udojowy – 6%
Często problem z mastitis jest większy w gospodarstwach rodzinnych niż w dużych stadach. Wynika to z zarządzania – w gospodarstwie rodzinnym hodowca zajęty jest na wielu płaszczyznach (obora, pole, cielęta, maszyny); na dużych fermach są to odcinki, z które odpowiadają różne osoby. Zazwyczaj nad nimi jest ktoś, kto zbiera dane i wyciąga wnioski.

Koszty związane z występowaniem mastitis w stadzie

Całkowity roczny koszt programu zwalczania mastitis  wynosi 30 do 35 dolarów na krowę. Za każdego 1 dolara  zainwestowanego w zwalczanie mastitis producent uzyskuje 4-5 dolarów dzięki ograniczeniu liczby  zapaleń podklinicznych, klinicznych  i wyższej produkcji mleka. (Pilphot i wsp. 2000)

Więcej z Forum Mleko znajdziesz w publikacji Forum Mleko 2023 koło Łomży już wystartowało!

mw
autor dr Mirosława Wieczorek

dr Mirosława Wieczorek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mleczne

Przyczyny kwasicy żwacza to nie tylko żywienie, ale brak dobrostanu

Podostra kwasica żwacza (SARA) może stanowić duży problem nie tylko w stadach, gdzie zwierzęta są nieprawidłowo żywione, ale również tam, gdzie nie zapewnimy im dobrostanu! Jakie są przyczyny kwasicy i jak jej zapobiegać?

czytaj więcej
Zdrowie bydła

Co to jest pryszczyca, jakie są jej objawy i skutki choroby dla stada?

Pryszczyca (FMD) to choroba bydła, małych przeżuwaczy i świń. Jest wysoce zaraźliwa i ma poważne skutki ekonomiczne dla gospodarstwa i handlu. Jak jej zapobiegać i jakie są objawy choroby?

czytaj więcej
Rynek mleka

"Musimy być przygotowani na cenę mleka 1,8 zł za litr!". Debata ekspercka na Forum Mleko

Podczas debaty eksperckiej przedstawicieli sektora przetwórstwa mleka na Forum Mleko 2023 koło Łomży poruszono niepokojącą kwestię dotyczącą silnie spadających cen mleka. Eksperci prognozują, a rolnicy są sytuacją mocno zaniepokojeni, szczególnie w kontekście wysokich kosztów produkcji. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)