Paszportyzacja wołowiny – jakie korzyści?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Paszportyzacja wołowiny – jakie korzyści?

30.01.2021autor: Dorota Kolasińska

Niedawno pisaliśmy, o tym, że niebawem rusza pilotażowy projekt Paszportyzacji Polskiej Żywności. Produkty, które jako pierwsze trafią do systemu to ziemniaki, wieprzowina i wołowina. Co to oznacza w praktyce? 

Projekt Paszportyzacji Polskiej Żywności można śmiało wpisać w ramy strategii „od pola do stołu”, skracania łańcucha dostaw, zwiększenia identyfikowalności i stale rosnących wymagań konsumentów dotyczących informacji na temat żywności. Szczególnie w przypadku wołowiny jest to niezwykle ważne, ponieważ czasami droga od rolnika do konsumenta jest bardzo długa. 

Paszportyzacja to cyfrowy projekt, który za sprawą systemu będzie śledził i identyfikował informacje na temat danego produktu w łańcuchu dostaw. Jego funkcjonalności mają umożliwić rejestrowanie i walidowanie transakcji w procesach produkcji i dystrybucji żywności, co istotnie przyczyni się do zwiększenia wiarygodności, przejrzystości i pewności informacji o jej pochodzeniu.

Osobami, które mogą najbardziej skorzystać na uruchomieniu tego projektu są uczestnicy łańcucha dostaw żywności, w tym zrzeszenia i związki sektora rolno-spożywczego, jednostki naukowo-badawcze, a także instytucje administracji publicznej odpowiedzialne za kontrolę bezpieczeństwa i jakości żywności, tj.: Główny Inspektorat Weterynarii, Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Główny Inspektorat Sanitarny oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego. 

Bardzo się cieszę, że wołowina jest jednym z głównych elementów projektu  paszportyzacji polskiej żywności. Dzięki temu nasz sektor będzie jeszcze bardziej transparenty dla konsumenta, a co za tym idzie wzrośnie zaufanie do niego. Liczymy na to, że dzięki temu wyróżnikowi polska wołowina będzie mogła zdobywać nowe rynki i nowych klientów, a docelowo przełoży się na wzrost dochodu rolników. Tempo prac, proces konsultacji, a teraz podpisanie listu intencyjnego pod auspicjami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość,  że jesteśmy na ścieżce do osiągnięcia sukcesu – komentuje projekt Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. 

dkol

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Ceny bydła – stawki za byki w dół, krowy w górę!

Zakłady utrzymują trend, który rozpoczął się półtora tygodnia temu. Ceny byków powoli spadają, krów rosną. Zobacz najnowsze stawki!

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła – rynkowa odwilż

Na rynku bydła pojawił się lekki przesyt. Ostatnio utrzymujące się wysokie ceny zachęciły rolników do sprzedaży. Nie tylko w Polsce powstał problem, ale również w innych państwach członkowskich. 

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła – ile płacą zakłady w tym tygodniu?

Stawki za żywiec wołowy w skupie trzymają się stabilnie. Lekkie wahania zarówno w przypadku byków, jałówek i krów są regionalne, ale bez określonego bliżej trendu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)