Ceny bydła – ile płacą zakłady w tym tygodniu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny bydła – ile płacą zakłady w tym tygodniu?

23.02.2021autor: Dorota Kolasińska

Stawki za żywiec wołowy w skupie trzymają się stabilnie. Lekkie wahania zarówno w przypadku byków, jałówek i krów są regionalne, ale bez określonego bliżej trendu.

Zakłady skupujące żywiec wołowy nadal utrzymują cenniki na podobnym poziomie do ubiegłego tygodnia. Jedynie lokalnie pojawiają się delikatne wahania, bez określonego trendu, który wskazywałby na nadchodzące podwyżki lub obniżki. 

Skupy chętnie przyjmują towar, bo nie ma go zbyt wiele na rynku, są w stanie sporo zapłacić za wyrównaną stawkę dobrej jakości byków i jałówek. Obecnie za byki i jałówki w klasie R można maksymalnie dostać 14,1 zł/kg w wadze poubojowej.

W UE ceny bydła również są wysokie, bowiem za byki w klasie R we Włoszech rolnik dostaje średnio 3,9 euro/kg wbc (17,55 zł/kg!), a za jałówki w klasie R aż 4,26 euro/kg (19,17 zł/kg!). Mimo, że sprzedajemy większość wołowiny właśnie do Włoch, to niestety nadal w całej UE ograniczenia związane z COVID-19 powodują, że zapotrzebowanie jest nieco niższe.

W Hiszpanii również ceny są przyzwoite, kształtują się mniej więcej na poziomie 3,5 euro/kg zarówno za byki i jałówki w klasie R. W Niemczech z kolei ceny za byki w klasie R kształtują się na poziomie około 4 euro/kg, a jałówki około 3,48 euro/kg. 

r e k l a m a

Ile płacą polskie zakłady? 


W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 13,69 zł/kg, za byka w klasie O 13,27 zł/kg wbc. Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 13,28 zł/kg, a za klasę O 12,62 zł/kg. Krowy w klasie R skupy biorą średnio za 11,20 zł/kg, a w klasie O za około 11,12 zł/kg.
Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 7,58 zł/kg, jałówek 6,12 zł/kg, a za krowy 5,07 zł/kg.

Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Polecamy nasz dodatek Bydło mięsne i opasy! Zamów jako dodatek do prenumeraty TAP klikając w okładkę!

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

#HodowcyRazem – w Planie Strategicznym brakuje ważnych kwestii

Przedstawiciele organizacji rolniczych we wspólnym stanowisku #HodowcyRazem zaznaczyli najbardziej newralgiczne obszary działań, na które należy zwrócić uwagę, gdyż niedociągnięcia mogą spowodować późniejsze problemy w wielu branżach rolniczych.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hiszpania: 850 szt. bydła do uboju na statku w Kartagenie

Statek Karim Allah zacumował w Kartagenie, po tym jak przez dwa miesiące pływał po Morzu Śródziemnym szukając kupca na bydło. Zwierzęta obecnie nie nadają się do sprzedaży i ministerstwo rolnictwa zaleca ich ubój. 

czytaj więcej

Pogłowie bydła w Australii powiększy się do ponad 25 mln sztuk

Australijscy hodowcy bydła w 2021 r. stawiają na odbudowę pogłowia po 2 latach kryzysu. Znacznie spadnie ilość bydła przeznaczonego na ubój, chociaż produkcja wołowiny ma utrzymać się na tym samym poziomie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)