Ceny bydła ­– takich stawek nie było nigdy! Kosztów produkcji też...
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny bydła ­– takich stawek nie było nigdy! Kosztów produkcji też...

31.08.2021autor: Dorota Kolasińska

Zakłady szaleją za towarem, na rynku brakuje żywca. Rolnicy twierdzą, że mimo najwyższych cen od lat, nadal do produkcji dokładają. Koszty są bardzo wysokie. Ile płacą zakłady?

Z artykułu dowiesz się

  • ile płacą zakłady ubojowe w Polsce i za granicą
  • jakie są ceny za wagę żywą i wbc byków, jałówek i krów
  • jakie zmiany szykują się w cennikach w najbliższym czasie

Byków na rynku krajowym nadal jest niewiele, a pracownicy skupów przebijają ceny u rolników, byleby tylko kupić odpowiednią ilość i zaspokoić potrzeby sprzedażowe. Na jałówki i krowy również jest spore zapotrzebowanie, a ceny trzymają się wysoko. Zakłady nie przewidują obniżek w tych kategoriach w najbliższym czasie.

Niestety już słychać na rynku o obniżkach cen byków od przyszłego tygodnia (około 20 gr/kg w wbc), ale od dziś cenniki w tej kategorii podnoszą lub utrzymują na poziomie z tygodnia ubiegłego. Podobnie było w zeszłym tygodniu, a ceny jak były wysokie, takie pozostały. Być może tylko "straszą". W UE stawki za wszystkie kategorie lekko spadają, co będzie miało wpływ na zakłady, które w większości wysyłają towar do zachodnich sąsiadów. Sporą presję na obniżki wywrze również niższe zapotrzebowanie na mięso koszerne w UE i w Polsce (potrwa to około 1-2 miesięcy).

 

­- Takich cen na rynku nie było nigdy. Najwięcej płaciliśmy za byki w klasie R około 14 zł/kg, teraz 16-16,5 zł/kg to ceny standardowe. Nie kupimy teraz nic taniej w naszym regionie. Rolnik decyduje. „Dajesz więcej, albo jedź gdzie indziej”, takie słyszymy odpowiedzi na podanie ceny za byki gotowe do sprzedaży. Rolnicy są wkurzeni, bo koszty im ciągle rosną, twierdzą, że do biznesu i tak dokładają ­– mówi pracownik skupu bydła z Mazowsza.

Nastroje na rynku są mieszane, ale w większości wyczuwa się przede wszystkim niepewność jutra, brak możliwości prognozowania sytuacji i zapotrzebowania. Te trendy, którymi kierowaliśmy się od lat, obecnie nie funkcjonują. Nie można mówić o stabilności ceny, ani sytuacji. To martwi, bo jeżeli stawki spadną do poprzednich poziomów, koszty zakryją zyski, a rolnicy utoną w długach. Ceny paliwa są wysokie, nawozy, opryski, zboża i śruty w górę. Z materiałem do opasu też jest niewesoło, zawsze go brakowało, a teraz wraz ze wzrostem cen za byki w skupie, wcale nie jest łatwiej ­- ceny odsadków i cieląt też rosną. 

r e k l a m a


Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 15,47 zł/kg, za byka w klasie O 15,07 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 14,48 zł/kg, a za klasę O 13,76 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy skupują średnio za 12,93 zł/kg, a w klasie O za około 12,63 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 8,12 zł/kg, jałówek 6,75 zł/kg, a za krowy 5,83 zł/kg.


Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol
Fot. Pixabay

Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 15 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ



autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak żywić stado podstawowe i jałówki reprodukcyjne?

Stado podstawowe i jałówki reprodukcyjne należy żywić ekstensywnie z maksymalnym wykorzystaniem użytków zielonych. Wypas krów z cielętami zapewnia najwyższą efektywność produkcji wołowiny kulinarnej w stadach mięsnych.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła – "trudno cokolwiek prognozować"

Stawki za bydło, we wszystkich kategoriach w tym tygodniu nie zmieniły się znacząco. Zakłady nadal mają mało towaru, stawki są wysokie, ale w kolejnych dniach sytuacja może się nieco zmienić.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła: tak działa wolny rynek

Zeszłotygodniowe, regionalnie całkiem niezłe ceny za byki wymusiły na innych zakładach podwyżki, przez co średnia stawka rośnie. Hodowcy obserwujący trend wiedzą, że można sprzedać lepiej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)