Ceny bydła – "nie bierzemy udziału w tym wariactwie"
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny bydła – "nie bierzemy udziału w tym wariactwie"

20.07.2021autor: Dorota Kolasińska

Na rynku panuje chaos – podwyżki, obniżki, generalnie... szaleństwo. Niewiele zakładów w tej sytuacji utrzymuje stoicki spokój.

Z artykułu dowiesz się

  • ile płacą zakłady ubojowe w Polsce i za granicą
  • jakie są ceny za wagę żywą i wbc byków, jałówek i krów
  • jakie zmiany szykują się w cennikach w najbliższym czasie

W ubiegłym tygodniu większość zakładów podniosła ceny krów, reszta pozostała bez zmian. W tym tygodniu skupujący, szczególnie ci którzy nie zmieniają tak często stawek, podkreślają, że nie zamierzają brać udziału w tym rynkowym wariactwie i zamieszaniu – tydzień wzrostu, tydzień spadku, a różnica to czasami nawet 1-1,5 zł/kg w wbc. Niektórzy skupujący dzisiaj podnieśli stawki za byki w klasie R powyżej 15 zł/kg, co inni komentują, że to przecież granica opłacalności dla zakładów... ale czego się nie robi, kiedy brakuje surowca. 

Obecnie średnia cena w kraju uzyskiwana za byki w klasie R to 14,4 zł/kg. Stawki są w miarę wysokie, ale hodowcy narzekają na koszty produkcji, które po prostu zabierają, to co kiedyś by mieli w kieszeni – śruty, nawozy, środki ochrony roślin, media, leki – wszystko drożeje. 


Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 14,39 zł/kg, za byka w klasie O 14,00 zł/kg wbc.

r e k l a m a
Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 14,01 zł/kg, a za klasę O 13,28 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy skupują średnio za 12,68 zł/kg, a w klasie O za około 12,43 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 7,88 zł/kg, jałówek 6,62 zł/kg, a za krowy 5,67 zł/kg.


Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol
Fot. Pixabay

Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Obowiązek stosowania GPS w transporcie zwierząt?

Monitoring w rzeźniach i środkach transportu to temat nadal aktualny i niezrealizowany po aferze leżakowej. Posłowie na Sejm RP pytają resort rolnictwa, co się dotychczas zmieniło i jakie prace są prowadzone w tym zakresie.

czytaj więcej

Jakie są ceny bydła i świń w punktach skupu w połowie lipca 2021?

Sytuacja na rynkach żywca zmienia się, jednak nie tak drastycznie, jak na rynkach zbóż i rzepaku. Sprawdziliśmy, jak kształtują się ceny świń i bydła w punktach skupu na terenie kraju. Gdzie opłaca się sprzedawać?

czytaj więcej

Pustodój to nie tylko problem końcówki doju

Kiedy możemy uznać, że nasze stado boryka się z problemem mastitis?  Co jest podstawą dobrej profilaktyki zapaleń wymienia i kiedy stosować antybiotyki podczas zasuszania? Na te i inne pytania w rozmowie z Andrzejem Rutkowskim odpowiada Monika Ruskowska – lekarka weterynarii zarządzającym jednym z dużych stad mlecznych na Podlasiu i członkini stowarzyszenia Stop Mastitis.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)