Cyfrowa rewolucja dla hodowców zwierząt
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Cyfrowa rewolucja dla hodowców zwierząt

01.09.2020autor: wk

Szykuje się mała rewolucja dla hodowców zwierząt. W Głównym Inspektoracie Weterynarii rozpoczęły się rozmowy na temat wprowadzenia elektronicznej „Książki leczenia zwierząt”, w której trzeba będzie odnotowywać każdorazowe podawanie leków. Obecnie rolnicy mają obowiązek prowadzenia dokumentacji papierowej. 

W siedzibie Głównego Inspektoratu Weterynarii odbyło się spotkanie w sprawie prac mających na celu informatyzację działań Inspekcji Weterynaryjnej. Wzięli w nim udział przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, firm oferujących na polskim rynku oprogramowania komputerowe służące do obsługi funkcjonowania zakładów leczniczych dla zwierząt oraz przedstawiciele Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Celem spotkania było omówienie aktualnej sytuacji związanej z koniecznością utworzenia na potrzeby Inspekcji Weterynaryjnej bazy danych dotyczących stosowania produktów leczniczych weterynaryjnych w leczeniu zwierząt poprzez utworzenie elektronicznej „Książki leczenia zwierząt”. Obowiązek utworzenia takiej bazy danych wynika z unijnych przepisów. 

Obecnie ewidencja leczenia zwierząt jako element „Książki leczenia zwierząt” jest dokumentem papierowym, do której przechowywania jest zobowiązany każdy hodowca zwierząt gospodarskich. Książka ma formę kart zostawianych przez lekarzy weterynarii po przeprowadzonej wizycie w gospodarstwie. „Książka leczenia zwierząt” prowadzona w formie elektronicznej będzie narzędziem służącym do stworzenia centralnej bazy, w której będą gromadzone dane o przeprowadzonym leczeniu zwierząt. Gromadzenie danych dotyczących stosowania produktów leczniczych weterynaryjnych z poziomu gospodarstwa ma na celu zapewnienie, aby każdy lekarz weterynarii świadczący usługi lekarsko-weterynaryjne w danym stadzie zwierząt mógł mieć wgląd w historię ich leczenia.

r e k l a m a
W sytuacji kiedy obsługę weterynaryjną stada prowadzi kilku lekarzy weterynarii uzyskanie historii leczenia stada zależy wyłącznie od dobrej woli hodowcy i jego odpowiedzialności jako producenta żywności pochodzenia zwierzęcego. Dane te są jednak kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego. Stworzenie centralnej bazy danych uniezależni możliwość pozyskiwania od hodowcy informacji o leczeniu zwierząt w danym stadzie i pozwoli stworzyć elektroniczną historię leczenia zwierząt.

Wprowadzenie elektronicznej „Książki leczenia zwierząt” to jeden z elementów walki z antybiotykoopornością. Ale także wymóg Unii Europejskiej. Dotychczasowe kontrole przeprowadzane przez Komisję Europejską wskazywały na nieprzestrzeganie przez polskich rolników przepisów dotyczących prowadzenia i przechowywania dokumentacji leczenia zwierząt gospodarskich. W ich trakcie inspektorzy FVO (Food and Veterinary Office ) stwierdzali, że np. w gospodarstwach utrzymujących bydło mleczne właściciele nie posiadali żadnej dokumentacji leczenia zwierząt. Działo się tak mimo tego, że są zobowiązani do jej przechowywania przez okres 5 lat.
wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Europejscy hodowcy bydła mlecznego pojawili się w Koblencji w ramach protestu

Protest zaopatrzono w wiele symboli, w tym charakterystycznych niebieskich krów, z kolorowymi flagami wielu państw. Ich apel do ministrów rolnictwa UE to „Nie zapominajcie o społecznych aspektach zrównoważonego rozwoju!”

czytaj więcej
Bydło mleczne

UOKiK nałożył ponad 17 mln zł kary na Polmass i Ekoplon za podział na rynku pasz dla bydła

Jak informuje UOKiK producenci pasz dla zwierząt gospodarskich – Polmass i Ekoplon - zawarli porozumienia ograniczające konkurencję. Według informacji, którą wydał Prezes UOKIK firmy podzieliły miedzy sobą dwa rynki, ograniczając odbiorcom swobodny wybór produktów.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła – mało towaru, kolejne podwyżki

W ubiegłym tygodniu zastanawialiśmy się, czy stawki za bydło nadal będą rosły. Otóż najprawdopodobniej tak, bo towaru na rynku jest mało. Niektóre zakłady podniosły ceny nawet o 80 gr/kg!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)