Ceny bydła – mało byków, lepsza cena?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny bydła – mało byków, lepsza cena?

17.11.2020autor: Dorota Kolasińska

Zakłady ubojowe deklarują lekki niedobór towaru na rynku. Niechętnie, ale jednak troszkę podnoszą stawki.

Zakłady ubojowe mniejsze i większe zaczynają narzekać na brak towaru dobrej jakości. Jest spory niedobór byków w skupie, stąd ceny lekko wzrosły zarówno w klasie R i O. Ceny za żywiec ani drgną, podobnie jak wbc jałówek. Do rolników dzwonią skupujący w poszukiwaniu towaru. Hodowcy może i by nawet sprzedali, ale targują się o wyższą cenę, skoro mało dobrego towaru na rynku. Odwrotnie jest w przypadku krów, bowiem jest ich na rynku dosyć sporo, ze względu na zimowe brakowanie stad, które zeszły z pastwisk, a ceny niestety nie powalają. Niektóre ubojnie obniżyły stawki.

Pracownicy zakładów twierdzą, że przyczyny obecnej sytuacji na rynku należy szukać w  sporym zapasie pasz objętościowych zgromadzonych przez rolników przez ostatni sezon. Lepiej potrzymać trochę dłużej, półtora kilograma przyrostu dziennie piechotą nie chodzi, a paszy dość dużo. Niektórzy rolnicy mówią też, że nie wiedzą czy wstawiać nowe rzuty, bo nadal ważą się losy ustawy o ochronie praw zwierząt. Nie wszystkim jednak udało się sprzątnąć z pola międzyplony ozime, chociaż nieźle porosły. Wilgotna gleba i popadujący deszcz nie sprzyjają zbiorom traw i ryzykownym wyjazdom w pole. 

r e k l a m a
Mimo lekkiego zastoju w sektorze HORECA, na rynku nie widać obniżek, na razie mniejsze zamówienia rekompensuje brak towaru na rynku. Sytuacja może się zmienić bliżej połowy grudnia, raczej można spodziewać się lekkich wzrostów, jeśli żywiec nadal będzie tak silnie poszukiwany. 


Ile płacą polskie zakłady? 


W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 12,66 zł/kg, za byka w klasie O 12,22 zł/kg wbc. Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 12,64 zł/kg, a za klasę O 11,92 zł/kg. Krowy w klasie R skupy biorą średnio za 10,54 zł/kg, a w klasie O za około 10,47 zł/kg.
Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 7,18 zł/kg, jałówek 6,12 zł/kg, a za krowy 5,07 zł/kg.

Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol
Fot. Pixabay


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Polecamy nasz dodatek Bydło mięsne i opasy! Zamów jako dodatek do prenumeraty TAP klikając w okładkę!

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Byk uciekł z transportu. Gonili go strażacy i policjanci

Pod Środą Wielkopolską byki uciekły z transportu. Jeden z nich biegał po ruchliwej trasie wojewódzkiej. W złapaniu zwierzęcia pomogli strażacy oraz rolnicy.

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

Byki limousine zwiały z gospodarstwa

Z gospodarstwa na pograniczu woj. mazowieckiego i lubelskiego uciekły byki. Jest problem z ich odnalezieniem i schwytaniem.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Co się dzieje na światowym rynku wołowiny?

Na globalnym rynku wołowiny w czasie pandemii COVID-19 odnotowano poważne zakłócenia. Co się wydarzy w kolejnym roku u największych graczy? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)