Co się dzieje na światowym rynku wołowiny?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co się dzieje na światowym rynku wołowiny?

26.11.2020autor: Dorota Kolasińska

Na globalnym rynku wołowiny w czasie pandemii COVID-19 odnotowano poważne zakłócenia. Co się wydarzy w kolejnym roku u największych graczy? 

USDA prognozuje, że w światowa produkcja wołowiny na koniec 2020 r. będzie o co najmniej 2% niższa od tej, w ubiegłym roku, osiągając poziom 60,4 mln ton. Niestety oznacza to, że będzie to spadek produkcji odnotowany w ciągu ostatnich 5 lat. 

Wśród największych graczy spadek produkcji nastąpi w Australii (nawet o 14% do 2,1 mln ton) i Indiach (o 15% do 3,7 mln ton) , UE (do 7,8 mln ton), USA, Brazylii, Kanadzie, a także Nowej Zelandii. Wzrost odnotują jedynie Chiny (do 6,8 mln ton), Argentyna, Meksyk oraz Rosja. Obecna sytuacja wynika głównie ze spowolnienia gospodarczego, ograniczeniem zakupu konsumentów, a także zamknięciem wielu placówek działających w branży HoReCa. USDA prognozuje, że w przyszłym roku produkcja światowa wzrośnie o 2%, jednak nie będzie to dotyczyło UE, Wzrośnie za sprawą takich państw jak Indie, Brazylia, Chiny, USA, Meksyk, Kanada i Pakistan. Australia i Argentyna zajmie się odbudową stad, ze względu na tegoroczną suszę. 

Ponadto USDA prognozuje spadek światowego eksportu o 4%, co oznacza, że na koniec tego roku wyniesie on 10,4 mln ton, w przyszłym roku nastąpi jego odbudowa do 10,8 mln ton. Znaczną rolę w eksporcie światowym odgrywa Brazylia (1/4 produkcji stanowi eksport), która stale zwiększa eksport do Chin. Z drugiej strony USDA zwraca uwagę na zwiększony import, gdyż szacuje się, że wzrośnie on nawet o 3,6% czyli nawet 9,1 mln ton, co jest spowodowane rosnącym importem Chin – tylko w tym roku import wołowiny wzrósł o 23%! 

Jak czytamy w raporcie agronomist.pl UE ograniczy w tym roku po raz kolejny import wołowiny o 12% do 360 tys. ton. Zakłócenia gospodarcze związane z Covid-19 wpłynęły na obniżenie siły nabywczej konsumentów, co skutkuje osłabieniem popytu importowego. Przewiduje się osłabienie importu wszystkich rodzajów mięsa wołowego, jako rezultat ograniczenia spożycia w gospodarstwach domowych o średnich i niskich dochodach. Popyt na wołowinę wysokiej jakości również zmaleje z uwagi na zmniejszenie obrotów w lokalach gastronomicznych. Zmniejszą tegoroczny import wołowiny także Japonia, Korea Płd., Rosja, Chile, Egipt i Malezja. Oczekuje się, że Wielka Brytania stanie się piątym lub szóstym co do wielkości importerem wołowiny na świecie. 

W UE w związku z suchą wiosną, małym zapasem pasz objętościowych, rolnicy wcześniej sprzedawali żywiec, w niższej wadze. Do tego dochodziły problemy z transportem, mniejszą liczbą siły roboczej w zakładach uboju, rozbioru i pakowania i niższe zapotrzebowanie ze względu na ograniczoną działalność sektora gastronomicznego – szacuje się, że konsumpcja wołowiny spadnie do 10,4 kg/ mieszkańca (o 2,1%). Komisja Europejska prognozuje, że w przyszłym rok nadal produkcja unijnej wołowiny utrzyma trend spadkowy. 

W dalszej części raportu czytamy, że w III kwartale 2020 r. średnie ceny reprezentatywne wołowiny w UE (młode bydło kl. A R3) wynosiły
3511,3 EUR/t i wobec II kwartału br. wzrosły o 1,5%. W stosunku do III kwartału 2019 r. notowania były o 0,5% wyższe. Do wzrostu cen przyczyniły się stagnacja produkcji, wzrost eksportu i spadek importu. Od stycznia do września br. ceny reprezentatywne wołowiny na rynku unijnym wynosiły 3525 EUR/t i były jeszcze o 2,3% niższe niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

oprac. dkol na podst. raportu Banku BNP PARIBAS BANK POLSKA S.A. przygotowanego przez SPARKS Polska Sp. z o.o.
fot. Kolasińska

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Ceny bydła – pną się w górę

W zeszłym tygodniu zastanawialiśmy się czy to możliwe, że polski rynek wszedł w fazę systematycznych zimowych wzrostów. W tym tygodniu zakłady potwierdzają dalsze wzrosty. Zobaczcie najnowsze notowania – jest coraz lepiej!

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła – zimowy trend wzrostowy?

Przyszła zima, pola pokrył biały puch – ciekawe na jak długo. Wraz z nim nadeszły obniżki cen krów i kontynuacja wzrostu cen byczków. Czy mamy do czynienia ze standardowym zimowym trendem wzrostowym?

czytaj więcej
Bydło mięsne

Zrównoważona hodowla wołowiny - polityka i praktyka w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu już wkrótce!

W ramach sieci BovINE odbędzie się pierwsze międzynarodowe spotkanie. Niedawno 9 państw członkowskich debatowało nad sytuacją i problemami swoich rynków wołowiny, teraz przyszedł czas na podsumowanie i wymianę informacji. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)