Ceny bydła w żniwa rosną - ile płacą w skupie?
Plony w magazynach rosną, a wraz z nimi ceny bydła. Praktycznie wszystkie zakłady ubojowe skusiły się na podwyżki w cennikach. Ile płacą w polskich skupach?
Wraz z rozpoczęciem żniw, trend spadkowy stawek za bydło się odwrócił, a niektóre ceny wróciły do poziomu sprzed obniżek. Prawie każdy pracownik skupu skusił się na podwyżki, które notujemy w przypadku krów, jałówek i byków.
Jak wynika z analizy KOWR z ostatniego tygodnia lipca w Polsce cena zakupu bydła rzeźnego wzrosła o 1,5% w porównaniu z poprzednim tygodniem i ukształtowała się na poziomie 10,75 zł/kg. Żywiec był o 1% tańszy niż przed miesiącem, ale o 47% droższy niż rok temu. Podwyżkom w zeszłym i bieżącym tygodniu sprzyjają żniwa, a skupy narzekają na mniejszą ilość towaru.
Rolnicy dwoją się i troją, aby zdążyć na czas i ominąć ulewne deszcze, które w ostatnich dniach pokrzyżowały plany. W tym czasie gospodarze zajęci są zbiorem, czyszczeniem, suszeniem lub sprzedażą zbóż. Ta sytuacja zapewne potrwa jeszcze około 3 tygodni i możliwe są dalsze wzrosty stawek. Pracownicy skupów podkreślają, że we wrześniu trend może się lekko odmienić, aby wrócić na podobne jak obecnie tory późniejszą jesienią.
Na rynku unijnym mikrospadki
Jak wynika z informacji, które podaje KOWR na rynku unijnym od końca czerwca br. utrzymuje się niewielki spadek cen zakupu bydła. W dniach 18–24.07.2022 r. średnio w UE bydło rzeźne klasy R3 skupowano po 483,90 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej, nieco (o 0,2%) taniej niż tydzień wcześniej oraz o 1% taniej niż przed miesiącem. Jednak w odniesieniu do cen uzyskiwanych przed rokiem bydło podrożało o 27%.
- Cena wołowiny w Polsce wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 461,33 EUR/100 kg, o 5% niższym niż średnio w UE oraz niższym niż we Francji (o 9%), w Irlandii (o 7%), Niemczech (o 4%) i Niderlandach (o 3%) - zaznacza dział analiz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Z kolei na niemieckiej giełdzie VEZG byki w klasie R skupowane są średnio za 4,88 euro za kg w wbc, jałówki 5,08-5,12 euro/kg, a krowy w cenie 4,5-4,7 euro za kg.
- Uwzględniając sytuację na unijnym i krajowym rynku wołowiny oczekujemy, że cena skupu bydła w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 11,50 zł/kg oraz 9,50 zł/kg na koniec 2023 r. - podają eksperci Credit Agricole.
Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?
W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 21,4 zł/kg, za byka w klasie O 20,98 zł/kg wbc.
Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 19,94 zł/kg, a w klasie O za około 19,78 zł/kg.
Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 12,83 zł/kg, jałówek 11 zł/kg, a za krowy 9,6 zł/kg.
Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!
dkol/
Fot. Kolasińska
Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ
Zamów nasz dodatek
Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 16 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR
Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
Najważniejsze tematy