Kraje EUG wyprodukowały ponad 2 mln ton cukru
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kraje EUG wyprodukowały ponad 2 mln ton cukru

22.10.2022autor: Maryia Khamiuk

Jak podaje Euroazjatyckie Stowarzyszenie Cukru (Euroasian Sugar Association) według stanu na 17 października kraje Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) wyprodukowały od początku sezonu prawie 2,5 mln ton cukru buraczanego, czyli o 12% więcej niż przed rokiem.

Z tych 2,5 mln ton prawie 2,28 mln ton cukru z buraków cukrowych wyprodukowano w Rosji, czyli o 12% więcej niż przed rokiem. Kolejne 163,7 tys. ton wyprodukowano na Białorusi (+30% niż w 2021 r.) i 1,1 tys. ton w Kazachstanie.

Zadowalające zbiory buraków cukrowych

Od początku tego sezonu produkcyjnego rosyjscy rolnicy zebrali 23,6 mln ton buraków (-9% niż przed rokiem) z powierzchni 535 tys. ha, co stanowi 52% wszystkich obsianych burakami cukrowymi gruntów. Tymczasem Białorusini zebrali dotąd  2,18 mln ton buraków cukrowych z ponad połowy obsianych obszarów, co stanowi wzrost o 17% porównując do ubiegłego roku. Kirgistan w tym roku zebrał plon 2,5 razy większy niż w 2021 roku – 234,7 tys. ton z powierzchni 4,6 tys. ha (50% zasiewów).

W bieżącym roku wskaźnik zasiewów buraków cukrowych w krajach EUG jest wyższy o 3% w porównaniu z poprzednim. Wynika to z wcześniejszego rozpoczęcia siewu w Rosji o około 10-15 dni. Do tego także dochodzi zwiększenie powierzchni zasiewów do 1027 tys. hektarów.

r e k l a m a

Według stowarzyszenia wielkość produkcji cukru buraczanego w krajach unii w nowym sezonie 2022/23 ma pozostać na niezmienionym poziomie i wynieść 6,8 mln ton, biorąc pod uwagę obecną jakość buraków cukrowych i ich zbiory.

Tymczasem, jak wynika z danych ministerstwa rolnictwa, Ukraina (nie jest członkiem EUG) w pierwszych dwóch tygodniach października zebrała 2,6 mln ton buraków cukrowych z powierzchni 54 tysięcy hektarów z 30% zasianego obszaru.

Ukraińscy producenci cukru chcą obniżonych cen gazu

Mimo szybko zmieniającej się pogody zbiór ukraińskich buraków przebiega zgodnie z planem dając plantatorom zadowalające wyniki. Natomiast producenci cukru nie mają powodów do zadowolenia – muszą powalczyć o swoją branżę przed zaostrzeniem kryzysu gazowego.

Krajowe Stowarzyszenie Producentów Cukru Ukrainy (Ukrcukor) w imieniu własnym oraz innych producentów zwróciło się do władz z prośbą o rozważenia możliwości wpisania ukraińskich cukrowni na listę konsumentów domowych. Argumentują swoją prośbę tym, że branża zapewnia stan bezpieczeństwa żywnościowego w okresie trwania kampanii cukrowniczej.

- Cukrownie przetwarzają buraki cukrowe tylko od  września do grudnia, dlatego zwlekanie z rozwiązaniem poruszonych kwestii jest niedopuszczalne, gdyż prowadzi do negatywnych konsekwencji w branży cukrownictwa buraczanego i na krajowym rynku cukru – czytamy w apelu stowarzyszenia.

Według producentów w celu zapewnienia terminowego zbioru i przerobu buraków cukrowych w tym roku maksymalna dopuszczalna cena gazu dla przedsiębiorstw przemysłu cukrowniczego nie powinna być wyższa niż 30 tys. hrywien (ok. 810,90 USD) za 1 tys. m3.

Oprac mkh na podst. Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy, Soyuzsahar, Ukrsugar

Fot. Sierszeńska

autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Słodki silos góruje nad Miejską Górką

Aż 65 metrów wysokości i 47 metrów średnicy mierzy oddany właśnie oficjalnie do użytku magazyn na cukier w Miejskiej Górce pod Rawiczem. Inwestycja Pfeifer & Langen w tej należącej do ich jednej z trzech wielkopolskich cukrowni „pochłonęła” 13 tys. ton betonu i ok. 600 ton stali. Pomieści aż 60 tys. ton cukru.

czytaj więcej
Kronika policyjna

Czeski rolnik zamiast buraków wykopał złoty skarb!

  Podczas prac w polu ciężkim sprzętem, z wnętrza gleby można wydobyć niezłe znaleziska. W Polsce znajdujemy głównie niewybuchy, chociaż zdarzała się też drogocenna biżuteria. Co znalazł czeski rolnik?

czytaj więcej

300 euro do hektara. Pomoc dla plantatorów buraków cukrowych

Przyszłość uprawy buraków cukrowych w Unii Europejskiej jest niepewna dlatego niezbędne jest bezpośrednie wsparcie produkcji. W planie strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 Polska zarezerwowała na ten cel ponad 362 mln euro. Każdy plantator będzie mógł liczyć na dopłatę w wysokości ok. 300 euro do hektara. I będzie to mniej niż w poprzednich latach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)