r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>Jak to rozpoznać? Brunatna plamistość liści buraka i alternarioza - objawy i zwalczanie
Jak to rozpoznać? Brunatna plamistość liści buraka i alternarioza - objawy i zwalczanie
19.07.2023
Cukier powstaje w liściach, a wszelkie zaburzenia ich rozwoju prowadzą z jednej strony do mniejszej fotosyntezy, a z drugiej do zużywania zapasów cukru z korzenia na potrzeby regeneracji aparatu liściowego. Kolejny, mniej znany aspekt niszczenia liści to słabsza transpiracja, a więc siła ssąca korzenia i mniej intensywne pobieranie składników pokarmowych. Z tych powodów ochrona liści ma dla wszystkich gatunków roślin wielkie znaczenie, a dla buraka tym większe, gdyż ich masa, jaka powstanie do końca sierpnia, bezpośrednio przekłada się na ilość zgromadzonego w korzeniach cukru, a tym samym na wynik ekonomiczny.
Alternarioza - objawy, termin występowania i zapobieganie
- Objawy: plamy o średnicy 10–20 mm, bez wyraźnej obwódki, na plamach widać koncentryczne strefowanie, a pod lupą ciemne struktury.
- Termin objawów: pod koniec wegetacji (zwykle od końca września).
- Zapobieganie: stosowanie fungicydów, dbanie o ogólny zdrowy stan plantacji, w tym odżywianie, unikanie późnych dawek azotu.
Brunatna plamistość liści buraka - objawy, termin występowania i zapobieganie
- Objawy: plamy o średnicy 5–15 mm, bez wyraźnej obwódki. Wewnątrz plamki pod lupą można dostrzec szare struktury grzyba.
- Termin objawów: zwykle od połowy lipca, przy wysokiej wilgotności powietrza, ale chłodniejszego niż dla chwościka.
- Zapobieganie: stosowanie fungicydów, przerwa w uprawie buraka, zwalczanie samosiewów.
Tomasz Czubiński
Fot: Czubiński
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a