Burak cukrowy – ten sezon to zdecydowanie większa powierzchnia uprawy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Burak cukrowy – ten sezon to zdecydowanie większa powierzchnia uprawy

30.03.2023autor: Patrycja Bernat

Na początku lutego rozpoczęła się dostawa nasion do plantatorów z rejonów plantacyjnych Pfeifer & Langen Polska S.A. Teraz czekają na odpowiednie warunki pogodowe, aby rozpocząć siew. Znacząco wzrosła w tym sezonie powierzchnia planowanych pól do obsiania w porównaniu do poprzedniego sezonu.

– W sezonie wegetacyjnym 2023 nasi plantatorzy obsieją większą powierzchnię burakami niż w poprzednim roku. Zainteresowanie tą uprawą jest bardzo duże ze względu na to, że jest dużo bardziej opłacalna w porównaniu do innych upraw rolniczych – mówi Mirosław Paluch, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska.


Zobacz także: Plantatorzy buraków cukrowych kontra propozycja Brukseli

Uprawa i siew buraków

Jednymi z ważniejszych zabiegów agrotechnicznych jest uprawa oraz siew. Plantator za pomocą maszyn przygotowuje glebę w odpowiedni sposób, tak aby nasiona miały łatwą możliwość wykiełkowania. Firma Pfeifer & Langen, aby zapewnić efektywność tego zabiegu, po raz kolejny zaangażowała się w dostawę nowych precyzyjnych siewników oraz agregatów do uprawy pasowej dla swoich plantatorów.
r e k l a m a

Wzrost areału uprawy pasowej i jej zalety

Rolnicy decydują się coraz częściej na uprawę pasową, a doradcy Pfeifer & Langen promują to rozwiązanie, ponieważ niesie ona za sobą niższe koszty i mniejsze zużycie oleju napędowego. Uprawa pasowa zapewnia również właściwą gospodarkę wodną i mniejsze starty wilgoci, dodatkowo chroni glebę przed erozją i zwiększa zawartość materii organicznej. Ten typ uprawy wpływa także na zmniejszenie śladu węglowego w całym procesie produkcji cukru.

Plantatorzy podejmują decyzję o terminie rozpoczęcia siewu, kierują się tutaj prognozami pogody i aktualnymi warunkami na polach. W miesiącach zimowych mieliśmy do czynienia z większą ilością opadów, porównując je do zeszłego roku, ale nie ma wielu pół, na których znajdowałyby się zastoiska wodne.

– Wielu rolników wykonało już nawożenie dlatego nasi doradcy i plantatorzy liczą, że pierwsze siewy buraków podobnie jak w poprzednich latach nastąpią jeszcze w marcu – podkreśla Mirosław Paluch.

Buraki cukrowe przyszłości. 7 odmian do walki ze zmianami klimatu


na podst. Pfeifer & Langen
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Buraki cukrowe

Odchwaszczanie buraków. Jak utrzymać plantację wolną od chwastów?

Odchwaszczanie buraka nie należy ostatnio do najłatwiejszych. Wiosenne susze i chłody skutecznie ograniczają działanie przede wszystkim substancji doglebowych. Jednak nawet w trudnych warunkach można utrzymać plantację wolną od chwastów.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Buraki spod autonomicznego robota!

Autonomiczny robot sieje buraki cukrowe na polach Gospodarstwa Rolnego Ptaszkowo pod Grodziskiem Wielkopolskim. Wydawać by się mogło, że dopiero zaczęliśmy mówić o tej technologii i miną lata, zanim zawita na nasze pola. Nic bardziej mylnego. To się dzieje i wzbudza coraz większe zainteresowanie rolników.

czytaj więcej
Kukurydza

Strategia odchwaszczania kukurydzy i buraków. Jak zaplanować dobry start?

Zarówno w przypadku kukurydzy, jak i buraka kluczowe jest dopilnowanie ich dobrego startu. Jakich błędów unikać? Jak zaplanować odpowiednią strategię zabiegu odchwaszczania?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)