Panika bez uzasadnienia – cukru nie zabraknie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Panika bez uzasadnienia – cukru nie zabraknie

29.07.2022

Aktualna panika na rynku, w sklepach jest bezpodstawna. Cukru jest pod dostatkiem i go nie zabraknie. Tak zapewnia resort rolnictwa.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych posłanka Krystyna Skowrońska zapytała ministra Henryka Kowalczyka o sytuację na rynku cukru.

- Ostatnio dobiegają nas informacje dotyczące cen cukru i zaopatrzenia w cukier. Uprzejmie proszę o odpowiedź jak resort poprzez spółkę Polski Cukier i swoje działania może spowodować aby te ceny nie rosły – mówiła K. Skowrońska z Platformy Obywatelskiej.   

Kto jest winny?

Zdaniem szefa resortu rolnictwa powody zamieszania na rynku cukru są prozaiczne i wynikają z zakłóceń w zaopatrzenie do sklepów przez jedną z sieci handlowych. Wystarczyły zdjęcia pustych półek sklepowych i wywołało to panikę na rynku. W efekcie cukru zaczęło brakować w innych sklepach a jego ceny poszły w górę.

- Ja zapewniam, że Krajowa Grupa Spożywcza realizuje kontakty wedle ustalonego cennika, więc nie ma potrzeby kupować droższego cukru po wyższej cenie. Szczególnie takiej o 100%. Dlatego, że te kontrakty są na podstawie ceny określonej na początku sezonu cukrowego. Ponadto Krajowa Grupa Spożywcza dysponuje znacznymi rezerwami, takimi, które sprzedaje poza kontraktami na wolnym rynku. A więc cukru nie zabraknie -zapewnił posłów wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

MRiRW podkreśla, że Polska jest dużym producentem cukru, którego co roku wytwarzamy ok. 2,2 mln ton. Z czego 1,7 mln ton idzie na potrzeby rynku krajowego, a reszta jest eksportowana.

r e k l a m a

Co na to KGS?

Także Krajowa Grupa Spożywcza w swoim komunikacie podkreśla, że do sieci handlowych zamówienia realizowane są zgodnie z zawartymi kontraktami, a dostawy odbywają się bez zakłóceń.
- Podobna sytuacja miała miejsce 2 lata temu podczas wybuchu epidemii COVID 19, gdzie również zaobserwowana była niepewność u konsumentów o dostępność towarów w sklepach, która powodowała masowe wykupywanie produktów spożywczych na zapas. Obawy były nieuzasadnione, a produkty spożywcze były uzupełniane na bieżąco. Wszystko wskazuje, że i tym razem pojawiła się nieuzasadniona obawa o dostępność w przyszłości cukru. Obecnie nie ma zagrożeń, że w naszym kraju zabraknie cukru – czytamy w komunikacie spółki.

Krajowa Grupa Spożywcza, czyli dawniej Krajowa Spółka Cukrowa przypomina także, że naturalnym zjawiskiem jest zwiększony popyt na cukier w sezonie letnim, podczas którego zarówno przedsiębiorstwa przetwórcze, jak również gospodarstwa domowe wykorzystują większe ilości cukru na przetwory. Po tym okresie zapotrzebowanie na cukier wyraźnie wyhamowuje, a już we wrześniu Spółka rozpocznie nową kampanię cukrowniczą.

wk.
fot. Ewa Rogalska/Aleksandra Roszyk

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nordzucker, aby zabezpieczyć dostawy cukru przechodzi na olej opałowy

Tegoroczny sezon cukrowy w Nordzucker, rozpoczął się 3 września. W celu zabezpieczenia surowca, udało się przestawić większość rafinerii na olej opałowy. 

czytaj więcej
Aktualności

Brak cukru w sklepach: Polacy nie ulegli panice!

Informacja o tym, że na sklepowych półkach zaczyna brakować cukru rozeszła się w mgnieniu oka. Ale czy Polacy, podobnie jak na początku pandemii, ulegli panice i ruszyli kupować surowiec na zapas? Okazuje się, że… tym razem zachowali trzeźwy umysł!

czytaj więcej

Dlaczego cukier jest tak drogi i dlaczego zaczyna go brakować w sklepach?

Ceny cukru szybują w górę, a ze sklepowych półek zaczyna znikać jego zapas. Dlaczego tak się dzieje? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)