Rolnicy znów będą musieli się spisać. 1 kwietnia rusza kolejny spis
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy znów będą musieli się spisać. 1 kwietnia rusza kolejny spis

11.01.2021autor: Bartłomiej Czekała

Powszechny Spis Rolny został przeprowadzony w Polsce od 1 września do 30 listopada 2020 roku. Podczas tych 3 miesięcy udało się spisać ponad 98% wszystkich gospodarstw rolnych w Polsce. Jednak niebawem rolnicy będą musieli się spisać ponownie.

Jak to możliwe? Nie chodzi tu o kolejny spis rolny – ten temat dla wszystkich rolników, którzy wzięli w nim udział jest zamknięty. Ale Główny Urząd Statystyczny przygotowuje się do przeprowadzenia kolejnego spisu, lecz na o wiele większą skalę. Mowa tu o Narodowym Spisie Powszechnym, który dotyczy wszystkich obywateli Polski, a więc także i rolników.

Kiedy rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny?

Narodowy Spis Powszechny ma się rozpocząć 1 kwietnia 2021 roku.  Tym będzie obowiązywał samospis przez Internet. W szczególnych przypadkach będzie można to zrobić podczas rozmowy telefonicznej z rachmistrzem. 

O co Polacy będą zapytani podczas spisu?

Ilu nas jest? Kim jesteśmy? Jak żyjemy? Na te pytania ma odpowiedzieć Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, czyli najważniejsze badanie statystyczne w kraju. W kwestionariuszu ankietowym trzeba będzie podać m.in. informacje o członkach rodziny i ich wykształceniu, wykonywanej pracy, wyznaniu, a także budynkach, w których mieszkamy. Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy.

Mieszkańcy dużych miast i małych wsi - wszyscy będą musieli policzyć się dla Polski. 

- Szacujemy ludność Polski na około 38 milionów ludzi i proszę sobie wyobrazić, że my teraz te 38 milionów chcemy spisać. To olbrzymie przedsięwzięcie – mówił prezes GUS dr Dominik Rozkrut na antenie TVP Bydgoszcz.

Narodowy Spis Powszechny to obowiązek każdego mieszkańca i kolejny etap, tworzenia bazy danych o nas samych - po zakończonym w listopadzie Powszechnym Spisie Rolnym.  Mimo wzięcia udziału w ubiegłorocznym badaniu wsi, rolnicy i tym razem będą musieli się spisać, bo pytania będą dotyczyć także innych sfer życia. 

Bartłomiej Czekała

Źródło: GUS/TVP Bydgoszcz
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

szef zespołu PWR Online

szef zespołu PWR Online.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

GUS: produkcja warzyw gruntowych wzrosła o 4 proc.

GUS ocenia produkcję warzyw gruntowych na ponad 4,0 mln t. To o 4 proc. więcej w porównaniu ze zbiorami roku ubiegłego.

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Odmiany marchwi dla przetwórstwa – zapraszamy na spotkanie

Na pokaz plonowania, jakości surowca i wartości przetwórczej odmian marchwi jadalnej hodowli zapraszają PNOS Ożarów Mazowiecki i Masfrost Ziębice.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)