Eksport truskawek. Polska straciła fotel lidera
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Eksport truskawek. Polska straciła fotel lidera

11.06.2021autor: Kamila Szałaj

Polska jest drugim na świecie największym eksporterem mrożonych truskawek. W latach 2017-2019 byliśmy liderem, ale wyprzedził nas Meksyk - czytamy w najnowszym wydaniu Tygodnika Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Polska jest drugim po Hiszpanii największym producentem truskawek w Unii Europejskiej i dziewiątym na świecie. Co roku plantatorzy zbierają od 175 do 205 tys. ton. Większość zbiorów przeznaczana jest na eksport. Wywożone są głównie owoce przemysłowe, natomiast polskie owoce deserowe w większości trafiają do konsumentów krajowych. 

Polska w czołówce eksporterów truskawek mrożonych

Z danych GUS wynika, że wartość eksportu truskawek świeżych i mrożonych oraz przetworów z nich wyniosła w 2020 r. 174 mln euro. Większość z tego stanowiły truskawki mrożone. Polska jest ich drugim, po Meksyku, największym światowym eksporterem. W latach 2017-2019 byliśmy nawet liderem w tej kategorii.

Ekonomiści PIE wyliczają, że w 2020 r. Polskie mrożone owoce trafiły do 54 państw na całym świecie. Głównymi odbiorcami były państwa unijne, w tym Niemcy (35 proc. całego polskiego eksportu tej pozycji towarowej), Holandia (ok. 14 proc.) i Francja (8,8 proc.). Spośród nabywców pozaunijnych najwięcej zakupili klienci z Norwegii, Wielkiej Brytanii, Serbii i Szwajcarii. Polskie owoce dotarły także m.in. do Japonii, Chin, USA czy Australii. 

Przetwory z polskich truskawek też popularne 

Drugą znaczącą pozycją są przetwory z truskawek, wartość ich eksportu w 2020 r. sięgnęła 22,8 mln EUR. Znacznie mniejszy był eksport truskawek świeżych (13,4 mln EUR w 2020 r.), a najwięcej ich nabyli nasi najbliżsi sąsiedzi, tj. Białorusini, Niemcy oraz Czesi. 

Duży import

Mimo że Polska jest ważnym światowym producentem i eksporterem truskawek, także je importuje. W 2020 r. wartość dostaw do Polski truskawek i ich przetworów wyniosła łącznie 74,1 mln EUR. 

- Z zagranicy sprowadzane są głównie truskawki świeże deserowe. Najwięcej tych owoców trafia do Polski tuż przed krajowym sezonem, czyli od lutego do maja. W 2020 r. przyjechały do nas truskawki warte 34,2 mln euro. Ponad połowę towaru sprowadziliśmy z Hiszpanii. Dostawcami były także Grecja i Niemcy – czytamy w Tygodniku Gospodarczym.

oprac. ksz, fot. pixabay.com
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Plonowanie i jakość owoców polskich odmian porzeczki czarnej

W doświadczeniu wdrożeniowym prowadzonym w latach 2016-2020 oceniano wartość produkcyjną 9 polskich odmian: ‘Tisel’, ‘Tiben’, ‘Ores’, ‘Ruben’, ‘Gofert’, ‘Polares’, ‘Tihope’, ‘Polben’ i ‘Polonus’ porzeczki czarnej uzyskanych w Zakładzie Hodowli Roślin Ogrodniczych Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach. Jak wypadła ocena?

czytaj więcej

Ceny truskawek spadają. Plantatorzy zawiedzeni

Zwiększa się podaż truskawki, więc spadają jej ceny. Producenci nie są zadowoleni. A my sprawdziliśmy, ile dokładnie kosztują te owoce na giełdach w Polsce. 

czytaj więcej

Wysypał na balkonie tonę ziemi, bo... kochał truskawki

Miłość do truskawek może być zgubna. Nie wierzycie? To przeczytajcie tę historię!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)