Ceny ziemniaków notują mocne spadki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny ziemniaków notują mocne spadki

26.10.2020autor: Kamila Szałaj

W wyniku zdecydowanie wyższych zbiorów w Polsce, ceny ziemniaków notują wyraźne spadki – czytamy w najnowszej publikacji Agro Nawigator Banku PKO BP.

Przeciętna cena hurtowa ziemniaków we wrześniu ukształtowała się na poziomie 0,63 zł/kg, czyli o 62 proc. mniej niż rok temu. 

Istotne spadki cen wywołane są zdecydowanie większą podażą ziemniaków w kraju. 

- Według przedwynikowego szacunku GUS, zbiory ziemniaków w Polsce mogą się ukształtować na poziomie 8,9 mln t (wzrost aż o 38 proc. r/r), ale też wyższym o 7,3 proc. w stosunku do średniej w latach 2016-2018, głównie w wyniku lepszego plonowania – przypominają analitycy Banku PKO BP.

Dodatkowo pamiętajmy, że w 2018 i 2019 zbiory ziemniaków zostały istotnie uszczuplone przez suszę (spadki wyniosły odpowiednio 18,4 proc. r/r i 11,4 proc. r/r.) W tym roku zasięg suszy był zdecydowanie mniejszy. 

W kierunku spadków cen oddziałują także większe zbiory ziemniaków w krajach zachodniej Europy (większa presja importu). Według NEPG (North-Western European Potato Growers) w 2020 produkcja w Belgii, Niemczech, Francji, Niderlandach i Wielkiej Brytanii łącznie może zwiększyć się o 6,7 proc. r/r, przy czym źródłem wzrostów będzie zdecydowanie większa (+15,9 proc. r/r) produkcja ziemniaków we Francji. 

- Pogłębienie spadków cen ziemniaków w Polsce wpływać będzie ujemnie na inflację cen koszyka warzyw, jak też żywności ogółem – oceniają bankowi eksperci.
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek ziemniaka: albo ograniczyć produkcję, albo szukać nowych rynków

W tym roku plony ziemniaków w UE będą wyższe o ponad 6 proc. Przy restrykcjach związanych z pandemią może okazać się, że popytu na taką ilość nie będzie, a ziemniaki będą sprzedawane za bezcen. W ocenie ekspertów sytuacja jest zła, więc należy ograniczyć powierzchnię ich upraw lub intensywnie szukać nowych rynków zbytu.

czytaj więcej

Zaawansowane badania nad zarazą ziemniaka

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin (IHAR – PIB, Polska) oraz Norsk Institutt for Bioøkonomi (NIBIO, Norwegia) to partnerzy projektu DivGene, którego głównym celem jest poszerzenie wiedzy na temat zarazy ziemniaka i czynników wpływających na odporność lub podatność roślin na sprawcę choroby.

czytaj więcej

Druga fala COVID-19: co czeka sektor warzywno-owocowy?

Wpływ drugiej fali pandemii COVID-19 na gospodarkę jest niepewny. Wysoka liczba zakażeń i nowe restrykcje na pewno odbiją się na konsumpcji, utrudnieniach w eksporcie, czy spowolnieniu pracy w portach, a co za tym idzie, funkcjonowaniu sektora warzywno-owocowego. Jakie wyzwania przed nim stoją? Czy obostrzenia i ponowny, częściowy lockdown przyniosą ze sobą długofalowe skutki dla sektora? Unia Owocowa we współpracy z Freshfel określa dalszy wpływ pandemii na branżę.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)