Zaprawić można dwojako
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zaprawić można dwojako

27.04.2020

Zaprawiarki montowane na sadzarkach lub urządzenia stacjonarne. Który sposób jest praktykowany częściej? Który jest bardziej skuteczny?

Podczas wschodów sadzeniaki ziemniaków są narażone na infekcje patogenami grzybowymi i żerowanie szkodników. Plantatorzy mają dwa sposoby przeprowadzenia zaprawiania – poprzez zaprawiarki montowane na sadzarkach lub urządzenia stacjonarne. Najbardziej popularne jest wykorzystywanie zaprawiarek działających równolegle z pracą sadzarek. Jest to sposób łatwiejszy i szybszy. Obsługa sprowadza się do uzupełniania cieczy użytkowej z zaprawą oraz pilnowania odpowiedniej liczby sadzeniaków w zbiorniku sadzarki. 

ROZPYLACZE LUB PIANA 

Zaprawiarki rozpylaczowe poprzez odpowiednio umieszczone dysze opryskują bulwy podczas ich wpadania do redlin. Głównym elementem takich urządzeń jest montowany na sadzarce zbiornik na ciecz roboczą i pompa tłocząca. Mogą być wykorzystywane różne formy jej napędu w postaci prądu elektrycznego, WOM lub instalacji hydraulicznej ciągnika. Zaprawiarki takie wyposażone są także w przewody elastyczne oraz rozpylacze drobnokropliste. Są one zazwyczaj montowane na komorze czerpakowej sadzarki. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie ich na zewnątrz sadzarki. Opryskiwane są sadzeniaki spadające w redliny, ale dostępne są zestawy maszyn, które opryskują także pas podglebia przed zasypaniem i uformowaniem redliny, zapewniając sadzeniakom dodatkową ochronę.

Cały artykuł przeczytasz w kwietniowym wydaniu miesięcznika WIOM Warzywa i owoce miękkie. Sprawdź nasza ofertę!



r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

KE zapowiada pomoc dla producentów warzyw i owoców

Większa elastyczność i odstępstwo od konkurencji – to kolejne środki pomocowe proponowane sektorowi sadowniczo-warzywniczemu przez Komisję Europejską na czas pandemii COVID-19. – Dajemy sygnał służący stabilizacji rynków – tłumaczy komisarz Janusz Wojciechowski.

czytaj więcej

Groszkowy KR

Groszek zielony to najczęściej funkcjonująca na rynku i w przetwórstwie nazwa dla grochu siewnego łuskowego i cukrowego. Mówi się też o nasionach gładkich i pomarszczonych. Wyjaśniamy te pojęcia.

czytaj więcej

Chloropiryfos wycofany!

Zapamiętajmy, dziś, tj. 16 kwietnia 2020 r., upływa termin wykorzystania preparatów opartych na chloropiryfosie. Co dalej?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)