Groszkowy KR
Groszek zielony to najczęściej funkcjonująca na rynku i w przetwórstwie nazwa dla grochu siewnego łuskowego i cukrowego. Mówi się też o nasionach gładkich i pomarszczonych. Wyjaśniamy te pojęcia.
W ostatnich latach obserwuje się postępujący spadek rejestracji nowych odmian grochu łuskowego. Aktualnie tylko trzy odmiany mają datę wpisu późniejszą niż rok 2005. Krajowy rejestr (KR) liczy 20 odmian (stan na 29.02.2020 r.) i poza jedną odmianą reprezentuje hodowlę krajową. Połowę stanowią odmiany ze Spójni Nochowo, pozostałe pochodzą z PlantiCo Zielonki, PNOS Ożarów Mazowiecki i W. Legutko Przedsiębiorstwa Hodowlano-Nasiennego. Grochu siewnego cukrowego w KR mamy tylko cztery odmiany.
Potencjał hodowli twórczej w polskich firmach hodowlanych jest duży. Są tradycje, liczne osiągnięcia, bogaty materiał hodowlany oraz doświadczeni hodowcy. Niestety, obserwowany spadek zainteresowania dalszą hodowlą nowych odmian grochu wynika z przekształceń własnościowych w przetwórstwie w minionych latach. Zakłady przetwórcze są w większości własnością podmiotów zagranicznych i w niewielkim stopniu korzystają z polskich odmian. Szkoda, że się tak dzieje, ponieważ są one dobrze dostosowane do krajowych warunków uprawy.
NIESPEŁNA 4%
Dla porównania we Wspólnotowym katalogu odmian roślin warzywnych (CCV) znajduje się obecnie około 509 odmian grochu siewnego łuskowego o pomarszczonych nasionach, około 73 odmiany o nasionach gładkich oraz około 77 odmian grochu siewnego cukrowego. Udział odmian z polskiego rejestru to niespełna 4%.
Najważniejsze tematy