Chloropiryfos wycofany!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Chloropiryfos wycofany!

16.04.2020

Zapamiętajmy, dziś, tj. 16 kwietnia 2020 r., upływa termin wykorzystania preparatów opartych na chloropiryfosie. Co dalej?

13 stycznia Komisja Europejska poinformowała o wycofaniu z handlu preparatów opartych na chloropiryfosie i chloropiryfosie metolwym z dniem 1 kwietnia br. oraz o terminie wykorzystania zapasów preparatów je zawierających do 16 kwietnia.

W uprawach sadowniczych te substancje aktywne znajdują się w kilku przydatnych na początku sezonu preparatach, m.in. Pyrinex M22 EC i Reldan 225 EC, a także w produktach Chlorop-Pro 480 EC, Cyren 480 EC i Pyrinex 480 EC.

Pyrinex M22 EC i Reldan 225 EC były powszechnie stosowanymi środkami zarejestrowanymi do walki z mszycami, zwójkówkami i owocówką jabłkóweczką w sadach. Skutecznie zwalczały także owocnicę jabłkową i miodówki.

Jak informuje dr Alicja Maciesiak, preparaty te były przydatne zwłaszcza wczesną wiosną, najczęściej w fazie zielonego pąka kwiatowego, do zwalczania mszyc, a przede wszystkim mszycy jabłoniowo-babkowej i bawełnicy korówki. Po 16 kwietnia program zwalczania mszyc w wielu sadach musi zatem ulec znacznym zmianom.
O tym jak walczyć z tymi szkodnikami więcej można przeczytać w kwietniowym numerze Sadu Nowoczesnego (SN 4/2020). Jak dodaje Barbara Błaszczyńska, w fazie zielonego pąka jabłoni, następnie różowego pąka i tuż przed kwitnieniem chloropiryfos był najtańszą i najskuteczniejszą substancją aktywną zwalczającą jednocześnie mszyce i zwójki (starsze i młodsze stadia larwalne).


Oprac. i fot. hc
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zaprawić można dwojako

Zaprawiarki montowane na sadzarkach lub urządzenia stacjonarne. Który sposób jest praktykowany częściej? Który jest bardziej skuteczny?

czytaj więcej

Przed nami kolejne przymrozki!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami. Alerty obowiązują prawie w całej Polsce aż do 20 kwietnia. Temperatura przy gruncie może spaść nawet do -7°C.

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)