Uprawa ziół w Polsce – rośnie zainteresowanie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uprawa ziół w Polsce – rośnie zainteresowanie

14.06.2022autor: Patrycja Bernat

Uprawa ziół jest opłacalna, ale wymaga ogromnych pokładów cierpliwości i zaangażowania.

W Polsce co roku zbiera się około 30 tysięcy ton gotowego produktu, który w większości pochodzi z upraw, ale również sięga się po dziko rosnące rośliny. Zyskuje na tym polska kuchnia, która jest urozmaicona. Gospodynie często sięgają po zioła, czy to świeże, czy suszone.

- Chcemy od zapomnienia ocalić te dawne przepisy, ten smak dzieciństwa, żeby to było zapamiętane – przyznaje Joanna Sosińska z KGW Jagna w Tłuchowie.

Mniszek lekarski

W maju najbardziej popularny był mlecz, czyli mniszek lekarski. Kwiaty mniszka są cennym surowcem, z którego można robić syrop. Dzięki coraz większej popularności zielarstwa rośnie liczna gospodarstw zajmujących się profesjonalną uprawą ziół.

Uprawa ziół do najprostszych nie należy. Ważne są zasady i ich trzeba się trzymać:

  • ziemia musi być odchwaszczona;
  • pH najlepiej blisko obojętnego.

Zacząć uprawę najlepiej od mniejszej powierzchni, zapewnić sobie stałego odbiorcę i z czasem rozpoznać rynek.

W Polsce uprawianych jest 70 odmian ziół, na powierzchni około kilkudziesięciu tysięcy hektarów.

tvpinfobydgoszcz.tvp.pl
fot: envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik spod Parczewa wie jak wykorzystać nawozy organiczne dla poprawy żyzności gleby

Arkadiusz Drabko na szeroką skalę stosuje w swoim gospodarstwie w Plebani Woli w województwie lubelskim nawozy organiczne i biomasę. Wyniki plonowania osiągane przez niego na średnich i lekkich gruntach dowodzą, że to właściwy kierunek. 

czytaj więcej

Potas, żelazo i 85% kwasów humusowych - Jak powstaje Rosahumus?

Firma Agrosimex zaprosiła przedstawicieli polskich mediów do odwiedzenia fabryki Humintech GmbH w Grevenbroich w Niemczech. Głównym celem spotkania było poznanie cyklu produkcyjnego nawozu Rosahumus.

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)