Siew kontra rozsada
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Siew kontra rozsada

31.03.2020

Z siewu czy z rozsady – oto jest pytanie! Parafrazując klasyka zastanawiamy się, jaką metodę uprawy ogórka zastosować. Która tańsza, łatwiejsza, pewniejsza? Te i wiele innych pytań nurtuje plantatorów u progu nowego sezonu wegetacyjnego. 

Wybór sposobu uprawy zależy od kierunku i warunków produkcji. Najpopularniejszą metodą uprawy ogórka jest siew bezpośrednio do gruntu. Stosowana jest ona powszechnie w produkcji wielkotowarowej na potrzeby przetwórstwa. Natomiast uprawa z rozsady polecana jest na mniejszych powierzchniach, z przeznaczeniem plonu na ogórki małosolne.

Uprawa z siewu

Termin siewu ogórków zależy od rejonu kraju i jest związany z temperaturą powietrza oraz gleby. W ciepłej i wilgotnej glebie nasiona szybko kiełkują, a wschody są równomierne. Ponadto dla młodych roślin groźne są majowe przymrozki – tzw. zimni ogrodnicy. Dlatego z siewem ogórków nie należy się spieszyć, a najlepszym terminem jest okres między 10 a 20 maja. W tym czasie gleba w górnej warstwie (około 5 cm) jest już dostatecznie nagrzana, osiągając temperaturę ok. 15°C, a temperatura powietrza oscyluje w granicach 15–18°C. Są to minimalne warunki termiczne do wzrostu i rozwoju ogórka.

W praktyce, termin siewu przypada po pierwszej dekadzie maja w cieplejszych rejonach kraju – zachodnich i środkowo-południowych oraz po drugiej dekadzie maja – na północy. 

Jaka norma wysiewu? 

Jest uzależniona od rozstawy rzędów, techniki siewu oraz odmiany. Silnie rosnące, do których należy większość nowych odmian mieszańcowych, wysiewane są po 5–6 sztuk na 1 m2, a słabo rosnące do 10 sztuk/m2. Przy stosowaniu siewnika precyzyjnego norma wysiewu wynosi 3–4 kg nasion na hektar, a w przypadku zwykłego siewnika 4–6 kg/ha.

Cały artykuł przeczytasz w kwietniowym wydaniu miesięcznika WIOM Warzywa i owoce miękkie. Sprawdź nasza ofertę!



r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Batalia o wyrównane wschody cebuli

Jeśli potrzeba, deszczuj przed siewem. Pięć podwójnych rzędów zamiast sześciu to lepsze wietrzenie. Stosuj adiuwanty doglebowe, czyli przypominamy najważniejsze zasady przed kwietniowymi siewami cebuli. 

czytaj więcej

Plantatorzy truskawek boją się o przyszłość swoich gospodarstw

Przed nie lada problemem stoją plantatorzy owoców miękkich i warzyw z południowo-wschodniej Polski po zamknięciu granic państwowych z powodu epidemii koronawirusa. Jeszcze do niedawna większość pracowników sezonowych, szczególnie do zbiorów, stanowili u nich Ukraińcy.

czytaj więcej

Brakuje rąk do pracy! FBZPR apeluje do polskich władz

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych apeluje do polskich władz o elastyczne podchodzenie do kwestii wpuszczania do kraju zagranicznych pracowników sezonowych. Bez ich pomocy zbiory będą bardzo utrudnione. Na problem z dostępnością rąk do pracy w czasach epidemii koronawirusa  zwracają także inne organizacje farmerskiej w całej Europie. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)