Przez rosnące koszty energii cena ogórka szklarniowego jest dwukrotnie wyższa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przez rosnące koszty energii cena ogórka szklarniowego jest dwukrotnie wyższa

18.05.2022autor: Patrycja Bernat Maryia Khamiuk

Ceny ogórków w Ukrainie zaczęły spadać na początku maja wraz ze wzrostem importu. Od początku miesiąca ogórki szklarniowe staniały o 13%, a gruntowe o 12%. Mimo spadku cen ta i tak jest dwukrotnie wyższa niż w 2020 roku. Wszystko przez wzrost kosztów energii. Informuje o tym AgroTimes.

AgroTimes informuje o sytuacji na rynku ogórków szklarniowych w Ukrainie. Początek maja to wzrost importu, ale i spadek cen. Jak kształtują się ceny w porównaniu do lat poprzednich?

Supermarkety narzucają ceny?

Według danych AgroTimes cena ogórków szklarniowych w sieciach supermarketów Kijowa wynosiła średnio 89 hrywien/kg (ok. 13,05 zł/kg), a ogórki gruntowe – 107 hrywien/kg (ok. 15,69 zł/kg).
Najwyższe ceny ogórki szklarniowe osiągnęły 30 kwietnia, w tym dniu można je było kupić za 102 hrywien/kg (ok. 14,96 zł/kg). Tymczasem ceny ogórków gruntowych najwyższy poziom osiągnęły kilka dni wcześniej - 27 kwietnia – 137 hrywien/kg (ok. 20,09 zł/kg).

Rekordowy wzrost cen energii przekłada się na ceny towarów

Porównując do poziomu cen z ubiegłego roku, ogórki są droższe dwukrotnie. Tak na przykład w dniu 5 maja ogórki szklarniowe kosztowały 40 hrywien/kg (ok. 6,04 zł/kg), a w 2020 roku – 33 hrywien/kg (ok. 4,98 zł/kg).

Ogórki gruntowe w analogicznym okresie w 2021 roku były sprzedawane za 36 hrywien/kg (ok. 5,44 zł/kg), a w 2020 – 41 hrywien/kg (ok. 6,19 zł/kg).
Jest to zawrotny poziom cen  i najwyższy od 5 lat, który tłumaczy się trwającą wojną na terytorium Ukrainy i ciągle rosnącymi cenami energii.

r e k l a m a

Rezygnują z upraw.  „W tym roku zmierzamy do zera”

Niektórzy plantatorzy przez ceny energii rezygnują z niektórych upraw, a inne przesuwają w czasie, aby zaoszczędzić na nagrzewaniu.

 -W tym roku przesunęliśmy okres uprawy pomidora o półtora miesiąca i porzuciliśmy ogórki. Celem było zaoszczędzenie przez skrócenie czasu nagrzewania.  Oczywiście zrobiliśmy to ze względu na cenę gazu - wyjaśnia Siergiej Władimirowicz. - Próg rentowności to dla nas cena 20 000 hrywien ( ok. 3000 zł ) za 1000 m3, ale czegoś takiego nie ma i jest mało prawdopodobne. Obecnie jesteśmy zmuszeni kupować gaz za 30 tysięcy hrywien ( ok. 4500 zł ).  Okazuje się, że 1 kg pomidorów zużywa nawet 1 metr sześcienny gazu. Oznacza to, że w cenie 1 kg pomidorów już ustalono cenę gazu na około 30 UAH (4,50 zł). A my wciąż musimy płacić pensje, inwestować w materiały eksploatacyjne! Jaki będzie koszt kilograma pomidorów? W tym roku zmierzamy tylko do zera – dodaje Siergiej.

Źródło: agrotimes.ua
Fot: envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Producenci papryki apelują! Pikieta w Radomiu

Producenci papryki z zagłębia paprykowego z powiatu: przysuskiego, radomskiego i białobrzeskiego zwracają się do dystrybutorów, firm skupowych oraz sieci handlowych i klientów!

czytaj więcej

Wyraźne opóźnienie sezonu u lidera ogórków w Ukrainie

Ten tydzień to start sezon ogórkowego w Ukrainie. Sezon ten jednak tak samo, jak w przypadku pozostałych wczesnych warzyw rozpoczął się z opóźnieniem spowodowanym okupacją Chersonia, czyli lidera tego rynku.

czytaj więcej

Źródło zysku i taniej energii. Fotowoltaika w uprawie brokułów

Jakie zastosowania mogą mieć jeszcze farmy fotowoltaiczne? Okazuje się, że to idealne miejsce do uprawy brokułów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)