Powstaje Krajowa Grupa Spożywcza
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Powstaje Krajowa Grupa Spożywcza

30.03.2022

Została podpisana umowa o przekazaniu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) nadzoru właścicielskiego nad 7 spółkami z sektora spożywczego do Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Umowa o przekazaniu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) nadzoru właścicielskiego nad 7 spółkami z sektora spożywczego do Ministerstwa Aktywów Państwowych została podpisana, a tym samym został zakończony proces konsolidacji nadzoru właścicielskiego przez scalenie go w MAP – poinformował minister Jacek Sasin na konferencji prasowej.

Finalizowany jest proces, prowadzony wspólnie z ministerstwem rolnictwa od wielu miesięcy, powołania Polskiego Holdingu Spożywczego – Krajowej Grupy Spożywczej. Służyć ona będzie wzmocnieniu bezpieczeństwa Polski na rynkach rolno-spożywczych.
Grupę ma tworzyć 15 wiodących spółek podzielonych na sześć segmentów:

  • produkcja nasienna;
  • produkcja cukru;
  • produkcja skrobi;
  • sektor zbożowo-młynarski;
  • sektor rolny oraz przetwórstwo spożywcze.

Powstanie silna spółka z kapitałem Skarbu Państwa. Ma ona konkurować na rynkach polskim i zagranicznym.

– Krajowa Grupa Spożywcza będzie jednym z ważniejszych podmiotów przetwórczych i handlowych – powiedział minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Wskazał, że może się ona zajmować np. zbiorowym zaopatrywaniem rolników w nawozy. Grupa będzie miała taką możliwość, by być pośrednikiem w sprzedaży nawozów tak, by rolnicy mieli stabilne ceny. Może być podmiotem o znacznym kapitale, by zajmować się zbiorowym zaopatrzeniem w nawozy.

Rolą Krajowej Grupy Spożywczej będzie również zabezpieczenie dostaw żywności.

– Obecnie mamy duże potrzeby przy zabezpieczeniu żywności na cele humanitarne. Rola grupy spożywczej byłaby więc ogromna. Mamy wtedy i sprawność przetwórstwa, szybkość dostaw i możliwość szybkiego reagowania. Grupa spożywcza byłaby wykorzystywana w niespokojnych czasach – mówił minister.

– Bolączką polskiego rolnictwa jest to, że przetwórstwo nie jest w polskich rękach (oprócz mleczarstwa). Rodzi to dużo kłopotów i wahań cen, trudnością są zmowy cenowe podmiotów. Krajowa Grupa Spożywcza, mam nadzieję, będzie miała mniej pośredników i będzie dawać godziwe wynagrodzenie rolnikom za produkty rolne. Chodzi o to, by różnica między ceną produktów rolnych a ceną finalną na półkach w sklepie była jak najmniejsza. To jest możliwe, jeśli jest koncentracja, jest jak najmniej pośredników i można przeciwdziałać zmowom cenowym – dodał szef resortu rolnictwa.

Marta Szyperek

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Krajowa Spółka Cukrowa zastąpiona Krajową Grupą Spożywczą

W Ministerstwie Aktywów Państwowych nastąpiło zawarcie umowy objęcia przez Skarb Państwa akcji w podwyższonym kapitale zakładowym Krajowej Spółki Cukrowej (KGS). Tym samym budowa Krajowej Grupy Spożywczej stała się faktem.

czytaj więcej

Krajowa Grupa Spożywcza powinna osiągać przychody sięgające 3,5 mld zł, czy tak będzie?

Rząd obiecuje, że to już ostatni etap na drodze do powołania Krajowej Grupy Spożywczej, której integratorem ma być Krajowa Spółka Cukrowa. 

czytaj więcej

Dlaczego rolnicy potrzebują Krajowej Grupy Spożywczej

Ostatni etap na drodze do powołania Krajowej Grupy Spożywczej, w jej skład będzie wchodziło 15 wiodących podmiotów, a integratorem będzie Krajowa Spółka Cukrowa. Jakie będą kolejne kroki i po co rolnikom KGS? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)