Pomidory i papryka: Sposób na sprzedaż
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pomidory i papryka: Sposób na sprzedaż

03.12.2020autor: Kamila Szałaj

Mimo że w okolicy Milejowa zmniejsza się powierzchnia nasadzeń papryki i pomidora gruntowego, to nadal są to najważniejsze gatunki uprawiane w tym rejonie. Poznajmy sposób ich sprzedaży w gospodarstwie Lewczuków.

Tak też jest w gospodarstwie Jolanty i Andrzeja Lewczuków, którzy uprawą zajmują się od kilkunastu lat. Obecnie uprawiają 10 ha papryki w polu, 1,5 ha pomidorów oraz cebulę z rozsady. Tunele foliowe firmy Haygrove zajmują 70 arów. Połowa tuneli wiosną służy do przetrzymania rozsady, zanim wysadzi się ją na pole, a w drugiej części uprawiana jest papryka na zbiór pod koniec lipca. 

– Kiedyś sami robiliśmy rozsadę, ale od 3 lat współpracujemy z Gospodarstwem Ogrodniczym Mularski. Kupujemy od nich rozsadę papryki, pomidorów oraz cebuli – mówi pan Andrzej. 

– Rozsada jest dobrej jakości, szczególnie byłem zadowolony z cebuli, pierwszy raz ją zamówiłem. Przyjęła się w 100%. Pola były nawadniane. Wybrałem odmiany Exhibition (Bejo), ze względu na duże i słodkie cebule oraz białą cebulę odmiany Sterling (Seminis) i czerwoną odmiany Red Lady (Bejo) - dodaje.

Ogrodnicze doświadczenie

Pan Andrzej pochodzi z ogrodniczej rodziny. Jego tata była agronomem, mama nauczycielką w szkole rolniczej. On i jego żona też wybrali ogrodnictwo, ze specjalizacją rośliny ozdobne. Przez wiele lat pracował jako agronom w 50-ha sadach. Teraz, jak mówi, z sentymentu ma 0,5 ha własnego sadu. W pracach pomaga mu żona, po przejściu na emeryturę, a także pracownicy sezonowi.

Cały artykuł przeczytasz w listopadowym wydaniu miesięcznika "WiOM Warzywa i Owoce miękkie". Sprawdź nasza ofertę!

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy zakaz sprzedaży ziemi rolnej będzie przedłużony?

Wprowadzony w 2016 roku zakaz sprzedaży gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa kończy się w kwietniu 2021 roku. Wszystko wskazuje na to, że zostanie on wydłużony o kolejnych 5 lat. Jest już projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie. Moratorium wywołało sporo kontrowersji. Czy zakaz spełnił założony przez ustawodawców cel?

czytaj więcej

Przetwory królują na Giełdzie w Broniszach

Jesień i zima to pory roku, w których chętnie sięgamy po warzywa i owoce przetworzone. Bogatą ofertę darów natury zamkniętych w słoikach, czyli kiszonek, pikli czy słodkich przetworów znajdziemy na Giełdzie w Broniszach.

czytaj więcej

Producenci papryki: dziwią nas doniesienia o zmowie cenowej

- W tym roku producenci papryki nie mogą narzekać na ceny skupu. Są one wyższe niż w latach ubiegłych, dlatego dziwi mnie twierdzenie Mazowieckiej Izby Rolniczej, że w tym sezonie mamy do czynienia ze zmową cenową – mówi w rozmowie z nami Mirosław Łuska, prezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP. Zwrócił uwagę, że coraz większym problemem branży staje się brak współpracy nauki z praktyką.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)