Zagrożona uprawa rokitnika - To ostatni rok zbiorów dla wielu gospodarstw
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zagrożona uprawa rokitnika - To ostatni rok zbiorów dla wielu gospodarstw

31.08.2022autor: Patrycja Bernat

Do tej pory uprawa rokitnika uważana była za dochodową alternatywę dla uprawy owoców. Niestety wiele gospodarstw z Mecklenburg - Vorpommern w tym roku owoce zbiera po raz ostatni.

W Mecklenburg – Vorpommern owoce rokitnika są zbierane po raz ostatni. Krzewy zamierają z niewiadomych przyczyn. Nie wiadomo czy winny jest grzyb, wirus czy zmiany klimatyczne, ale dla hodowców, może już być za późno.

Rokitnik wybił się na rynku jako tak zwany superowoc. Wysoka zawartość witamin i innych substancji sprawia, że roślina często znajdowała swoje miejsce nawet w medycynie.

Nieznana przyczyna zamierania

Od około dekady obserwuje się zjawisko zamierania i więdnięcia krzewów rokitnika. Szczególnie w wyżej wymienionym regionie Mecklemburg-Vorpommern. Ale też nie w każdym gospodarstwie, są takie miejsca, że krzewy uginają się od ilości owoców, a w niektórych zbiory się nawet nie odbędą.

W Niemczech w czasach świetności rokitnik zajmował aż 670 hektarów powierzchni uprawy. W roku 2021 zebrano 740 ton rokitnika z już 228 hektarów.

Kto lub co odpowiada za zamieranie roślin rokitnika?

Przyczyna śmiertelności rokitnika jest obecnie badana przez zespół naukowców z Państwowego Urzędu ds. Rolnictwa, Bezpieczeństwa Żywności i Rybołówstwa MV oraz Instytutu Ochrony Roślin w Owocach i Uprawie Winorośli Juliusa Kühna w Dossenheim

- Ze względu na objawy zakładamy przyczynę biotyczną, w której szczególnie grzyby mogłyby odgrywać rolę” - powiedziała rzeczniczka Ministerstwa Rolnictwa w Mecklemburg-Vorpommern. Ale to nie może być sam grzyb. Dodatkowo swoje dorzuca susza.

opr. Bernat Patrycja
Źródło: agrarheute
Fot: pixabay

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Puls Rynku: Pojawiła się Lima na targowiskach, kiszeniak powoli kończy sezon

W tym tygodniu odwiedziliśmy kolejne poznańskie targowisko. Tym razem padło na Targowisko „Świt” przy ulicy Grochowskiej. Podobnie jak na poznańskich Jeżycach, handlujący muszą mierzyć się z wysokimi opłatami, codziennym pakowaniem towaru, przez co ich dzień pracy potrafi trwać nawet 16 godzin. Sprawdźcie czego, dowiedzieliśmy się z pierwszej ręki!

czytaj więcej

Importowane maliny z Ukrainy - co z cenami w polskich przetwórniach?

W tym roku zbiór malin według szacunków GUS o 7% większy niż w 2021, ale w dalszym ciągu nie osiągamy poziomu z 2020 roku. Dlaczego więc ceny malin na przetwórstwo ciągle spadają? W Polsce tylko maliny z Ukrainy?

czytaj więcej

Puls rynku: Brakuje towaru i klientów, mimo to podnoszą opłaty i nakładają kary

Ponownie odwiedziliśmy poznański Rynek Jeżycki. Jakie ceny za warzywa w sprzedaży detalicznej? Czy w dalszym ciągu jest popyt na maliny i borówki?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)