Markety w Wielkiej Brytanii łagodzą wytyczne co do dostarczanych warzyw, aby wesprzeć rolników w czasie suszy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Markety w Wielkiej Brytanii łagodzą wytyczne co do dostarczanych warzyw, aby wesprzeć rolników w czasie suszy

29.08.2022autor: Patrycja Bernat

Dwie brytyjskie sieci supermarketów, zapowiedziały złagodzenie wytycznych co do wyglądu warzyw i owoców, które są do nich dostarczane. Wszystko po to, aby wspomóc rolników dotkniętych suszą. Czy inne sieci na świecie pójdą w ich ślady?

Krzywe warzywa smakują tak samo

- Podczas gdy plony mogą wyglądać nieco inaczej niż to, do czego wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni, nadal jest to ta sama świetna brytyjska jakość - powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Lidl GB Ryan McDonnell.

Duża część Anglii ogłosiła oficjalnie suszę, pierwszy raz tak dotkliwą od 2018 roku, najgorszy przypadek deficytu wody odnotowano 50 lat temu, wtedy też firmy wodociągowe były zmuszone do ograniczenia zużycia wody, aby zabezpieczyć dostawy. Podjęte przez markety kroki, mają na celu pomóc rolnikom.

Market Waitrose, takie kroki podejmował już wcześniej. Były to wysiłki, które miały zmniejszyć marnowanie żywności. Według badań, które zostały przeprowadzone przez Uniwersytet w Edynburgu w roku 2018, stwierdzono, że aż jedna trzecia, dostarczanych owoców i warzyw nigdy nie trafiła na sklepowe półki, tylko przez to, że nie spełniała standardów co do wyglądu. Powodowało to aż 50 milionów ton odpadów rocznie. Waitrose zamierza również, takie produkty wykorzystać na produkcje własnych zup, koktajli czy gotowych posiłków.

Czy możemy spodziewać się podobnych kroków w Polsce?

W roku 2021 takie ruchy w Polsce miały już miejsce. Przykładowo sieć sklepów Lidl, promowała „krzywe warzywa” najpierw były to buraki, potem przyszła pora na marchewkę. Sieć wtedy odkupiła marchewki od polskiej Grupy Producentów Owoców i Warzyw – POLFARM.

Czy teraz również będziemy mogli kupić niedoskonałe warzywa i owoce, aby wesprzeć naszych lokalnych, polskich producentów?


opr. Bernat Patrycja
Źródło: Reuters/o2
Fot: envato.elements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Puls Rynku: Pojawiła się Lima na targowiskach, kiszeniak powoli kończy sezon

W tym tygodniu odwiedziliśmy kolejne poznańskie targowisko. Tym razem padło na Targowisko „Świt” przy ulicy Grochowskiej. Podobnie jak na poznańskich Jeżycach, handlujący muszą mierzyć się z wysokimi opłatami, codziennym pakowaniem towaru, przez co ich dzień pracy potrafi trwać nawet 16 godzin. Sprawdźcie czego, dowiedzieliśmy się z pierwszej ręki!

czytaj więcej

Doświadczenia w Bedlnie – Kolekcja odmian cebuli i marchwi

Firma Bayer zorganizowała 19 sierpnia spotkanie w Warzywniczym Centrum Doradztwa Technicznego w Bedlnie. Pokazano efekty w ochronie warzyw w doświadczeniach pokazowych i rejestracyjnych. W Centrum założono też kolekcję odmian cebuli i marchwi firmy Seminis.

czytaj więcej

Puls rynku: Brakuje towaru i klientów, mimo to podnoszą opłaty i nakładają kary

Ponownie odwiedziliśmy poznański Rynek Jeżycki. Jakie ceny za warzywa w sprzedaży detalicznej? Czy w dalszym ciągu jest popyt na maliny i borówki?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)