Tysiące rolników zapłaci wyższy podatek dochodowy dla działów specjalnych. O ile wzrośnie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Tysiące rolników zapłaci wyższy podatek dochodowy dla działów specjalnych. O ile wzrośnie?

10.08.2022autor: wk

Szykuje się podwyżka podatków dla działów specjalnych produkcji rolniczej. Z tej formy opodatkowania korzysta obecnie ok. 33 tys. rolników. Kogo najbardziej dotknie podwyższenie podatków?  

Senacka komisja rolnictwa rozpatrywała informację ministrów rolnictwa i finansów  na temat opodatkowania działów specjalnych produkcji rolnej w związku ze zwiększeniem sumy obrotów wynikających z inflacji oraz ewentualnej możliwości zwiększenia progów podatkowych.

Jaki podatek dochodowy płacą działy specjalne?

Jak wyjaśnili przedstawiciele MRiRW działy specjalne produkcji rolnej są jedynym działem rolnictwa, który jest objęty podatkiem dochodowym. - Ze względu na to, że większość producentów rolnych nie prowadzi ksiąg rachunkowych, ksiąg handlowych, ani też ksiąg przychodów i rozchodów stosujemy ułatwienia poprzez określanie co roku norm szacunkowych podatku dochodowego od działów specjalnych produkcji rolnej. Działy specjalne są wylistowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i również w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Są to ilościowe powierzchnie bądź ilości zwierząt, od których naliczona jest norma dochodu szacunkowego - tłumaczyła senatorom Aleksandra Szelągowska zastępca dyrektora Departamentu Budżetu MRiRW.

r e k l a m a

Jaki wzrost podatków w przyszłym roku?

Minister finansów w porozumieniu z ministrem rolnictwa w rozporządzeniu określa normy szacunkowe, które co roku zmieniają się w oparciu o wskaźnik wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej podawany przez Główny Urząd Statystyczny. - W tym roku za rok 2021 został określony wskaźnik wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej na poziomie 106. Co oznacza, że w przyszłym roku normy szacunkowe będą o 6 % podwyższone w stosunku do roku bieżącego – kontynuowała A. Szelągowska, która podkreśliła, że informacja ta nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem bo wynika wprost z ustawy.

Próg podatkowy powinien być wyższy

Przedstawicielka MRiRW przypomniała także, że w ustawie zapisano także progi powyżej, których rolnicy z działów specjalnych produkcji rolnej muszą przejść na prowadzenia ksiąg rachunkowych. – Dwa mln euro to jest ta kwota przychodu powyżej, której wszyscy, absolutnie wszyscy podatnicy muszą prowadzić duże księgi rachunkowe – mówiła  A. Szelągowska.

Senator P. Błaszczyk zwrócił uwagę, że zdaniem producentów drobiu ten próg jest za niski i trzeba go podnieść. Ale obecni podczas posiedzenia senackiej komisji rolnictwa przedstawiciele resortu finansów poinformowali, że nie mają takich planów.  Przypomnieli, że kilka lat temu ten próg został podwyższony z 1,2 mln euro do 2 mln euro.

W działach specjalnych produkcji rolnej funkcjonuje obecnie 33 tys. rolników, z czego ok. 1/3 są to hodowcy drobiu. Aż 98% z nich jako formę rozliczenia z fiskusem wybiera normy szacunkowe.

wk
Fot. Envato Elements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy pożyczkę od rodziny trzeba zgłosić do skarbówki i zapłacić podatek?

Planuję pożyczyć 40 tys. zł od brata. Czy powinniśmy spisać umowę? Czy będę musiał to zgłosić do urzędu skarbowego i zapłacić podatek?

czytaj więcej

Czy rolnik ryczałtowy musi zapłacić podatek od zakupionych gruntów?

Jestem rolnikiem ryczałtowym i zamierzam kupić grunty rolne. Czy w takiej sytuacji będę płacił podatek od czynności cywilnoprawnych? Jak wygląda przejście na zasady ogólne rozliczania podatku VAT?

czytaj więcej

Przychody emeryta a prowadzenie gospodarstwa rolnego

Jestem na emeryturze rolniczej i jednocześnie prowadzę gospodarstwo rolne. Czy dochody z prowadzonego gospodarstwa będą się wliczać do moich dochodów?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)