Gruyère - czyj to ser?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Gruyère - czyj to ser?

20.02.2022autor: Artur Puławski

Wydawałoby się, że odpowiedź jest prosta. Alpejski ser Gruyère, jak utrzymują Szwajcarzy, może pochodzić wyłącznie ze szwajcarskiego miasta Gruyère, podobnie jak prawdziwy szampan tylko z Szampanii. 

Francja i USA mają swój Gruyère

Francuzi nie do końca się zgadzają, produkując słynny Gruyère również na francuskiej ziemi. Co prawda jest to ser o innym wyglądzie i smaku niż wersja szwajcarska, ale wciąż nazywa się Gruyère. A gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta.

W spór szwajcarsko-francuski wkroczył kolejny przeciwnik – USA, produkując Gruyère u siebie. Dziesięciolecia importu, produkcji i sprzedaży Gruyère osłabiły nazwę sera i uczyniły ją ogólną – tak tłumaczą to Amerykanie, zupełnie nie kojarząc nazwy sera Gruyère z jego historią i pochodzeniem.

Artur Puławski
Zdjęcie: Unsplash

autor Artur Puławski

Artur Puławski

Analityk rynku mleczarskiego, współpracuje z redakcjami Tygodnika Poradnika Rolniczego, czasopisma "Elita Dobry Hodowca" oraz portalem mleko24.pl

Analityk rynku mleczarskiego, współpracuje z redakcjami Tygodnika Poradnika Rolniczego, czasopisma "Elita Dobry Hodowca" oraz portalem mleko24.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mleko A2 – nowa szansa dla hodowli bydła i mleczarstwa w Polsce?

Mleko krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej zawiera ok. 3,2% białka ogólnego. Białko to składa się z 6 typów białek, wśród których główną frakcją są kazeiny. Od ponad 30 lat zainteresowanie budziła kappa-kazeina, której wariant genetyczny B podnosi wiele ważnych właściwości technologicznych mleka, istotnych w produkcji serów. Genotyp kappa-kazeiny jest oznaczany u buhajów oferowanych przez krajowe i zagraniczne centra inseminacyjne. Ostatnie 10 lat to stały wzrost zainteresowania innym typem kazeiny zwanym beta-kazeiną.

czytaj więcej

Własne sery i zagroda edukacyjna - pomysł na rozwój gospodarstwa, który został doceniony

Agnieszka Piętka od 7 lat produkuje sery z własnego mleka, do tego prowadzi również zagrodę edukacyjną "Ranczo na Kolonii" i właśnie te elementy innowacyjności sprawiły, że zdobyła pierwsze miejsce na szczeblu wojewódzkim w konkursie "Rolniczki motorem innowacji gospodarstw rolnych w Polsce", a jej kandydaturę zgłosiła pracownica miejscowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

czytaj więcej

Ukraina nie chce już polskich serów?

Ukraina w ostatnich latach stała się jednym z ważniejszych kierunków eksportowych dla europejskich producentów nabiału. Rynek ten zyskał przede wszystkim w oczach wytwórców serów dojrzewających. Wpływ na ten stan ma przede wszystkim fakt, iż kurczące się ukraińskie mleczarstwo nie jest w stanie zaspokoić potrzeb własnych konsumentów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)