Ceny skupu mleka u sąsiada Polski wzrosły o 30 procent
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny skupu mleka u sąsiada Polski wzrosły o 30 procent

12.10.2021autor: Artur Puławski

Ukraińskie mleczarnie są zmuszone do płacenia coraz wyższych cen za mleko. Ceny wypłacane przez firmy działające u naszego wschodniego sąsiada wzrosły w ciągu roku o 20-30 proc. Powodem są pogłębiające się braki surowca oraz wzrost kosztów produkcji mleka.

Gwałtowny wzrost cen mleka na Ukrainie

Średnia cena mleka we wrześniu tego roku wzrosła o 30 kopiejek, czyli 4 grosze. W zależności od klasy mleka wynosi ona około 10,5 hrywny, czyli 1,58 zł. Jeszcze w połowie ubiegłego roku wynosiła ona 8 hrywien (1,2 zł).

Na Ukrainie w skupie funkcjonują trzy klasy mleka:

  • pierwsza,
  • wyższa
  • i ekstra.

Przez lata widoczna była pomiędzy nimi znacząca różnica cenowa. Obecnie ich ceny w skupie są bliskie zrównania. Różnica pomiędzy nimi wynosi zaledwie 35 kopiejek (5 groszy).

Jak twierdzą ukraińscy analitycy, główny wpływ na podwyżki cen mleka surowego miały i nadal mają ceny pasz. Tak jak w Polsce, ceny większości z nich znacząco wzrosły od początku roku. W szczególności bolesne dla tamtejszych hodowców, są podwyżki śruty sojowej i makuchu sojowego. W sierpniu były one wyższe odpowiednio o 20 i 40 proc. niż przed rokiem.

Na Ukrainie zanika produkcja mleka

Ukraina, która jeszcze kilkanaście lat temu produkowała zbliżoną do Polski ilość mleka, zaczyna cierpieć na jego niedobór. Trend ten zaczyna przybierać na sile. Ukraińska produkcja mleka w roku 2020 wynosiła 9,2 mld kilogramów. Było to mniej o 4,1 proc. niż w roku 2019, kiedy wyprodukowano 9,6 mld kilogramów mleka.

W pierwszym półroczu roku 2021 ukraińska produkcja wyniosła 5,19 mld kg. Jest to o 6,1 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2020, kiedy to produkcja ukształtowała się na poziomie 5,52 mld kg.

Od zeszłego roku Ukraina nie jest już krajem, w którym produkcja nabiału potrafi zaspokoić popyt wewnętrzny. W roku 2020 pokryła ona 98,2 proc. zapotrzebowania mieszkańców na produkty mleczarskie. W poprzednich latach producenci mleka generowali niewielką nadwyżkę, która w roku 2017 wynosiła 3,5 proc.. W roku 2019 było to już tylko 1,5 proc..

r e k l a m a

Coraz mniejsze spożycie produktów mleczarskich

Nie jest pocieszającym, że na Ukrainie zaczęła spadać konsumpcja produktów mleczarskich. Kraj ten był jednym z państw europejskich o najwyższej dynamice spożycia nabiału. Wyniki z pierwszego półrocza bieżącego roku wskazują na spadek konsumpcji w szczególności masła i serów. W przypadku tego pierwszego jest to aż 3,9 proc..

Artur Puławski

Fot. Pixabay

autor Artur Puławski

Artur Puławski

Analityk rynku mleczarskiego, współpracuje z redakcjami Tygodnika Poradnika Rolniczego, czasopisma "Elita Dobry Hodowca" oraz portalem mleko24.pl

Analityk rynku mleczarskiego, współpracuje z redakcjami Tygodnika Poradnika Rolniczego, czasopisma "Elita Dobry Hodowca" oraz portalem mleko24.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty bezpośrednie 2021: ARiMR wypłaca rolnikom zaliczki płatności

Później niż zazwyczaj Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłatę zaliczek dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW za 2021 rok. Na jakie pieniądze mogą liczyć rolnicy? Ilu gospodarzy dostanie dotacje w pierwszej kolejności?

czytaj więcej

Smród terroryzuje Przewrotne na Podkarpaciu. Aż dzieci wymiotują

Produkty i usługi, które są częścią życia – tak swoją działalnością chwali się na stronie internetowej SARIA Polska. A jak to wygląda w odczuciu sąsiadów zakładu spółki, czyli Oddziału Sarval w Przewrotnem na Podkarpaciu? – Częścią naszego życia od wielu lat jest fetor nie do wytrzymania – komentuje Krzysztof Organiściak, mieszkaniec Przewrotnego.

czytaj więcej

Pełzający wzrost produkcji mleka w Polsce i w UE

Jednym z ważniejszych w ostatnim czasie tematów są rosnące ceny mleka przerzutowego. Niejednokrotnie przekraczają one barierę 2 zł. Jeżeli rozpatrujemy tylko rynek krajowy, to może to budzić zdziwienie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)