Zablokują drogę w Izbicy. Kolejny protest przeciw budowie linii kolejowej w ramach CPK
Nowa linia kolejowa zniszczy gospodarstwa, domy i biznesy. Warianty budowy kolei dużych prędkości CPK budzą sprzeciw mieszkańców pow. krasnostawskiego. W piątek 29 lipca ludzie znowu zablokują krajową „17”. Jak będzie przebiegać protest?
Inwestycja CPK powinna uwzględnić wariant żółty
Jedna z planowanych nowych linii kolejowych mająca połączyć wielkie lotnisko pod Warszawą, tzw. szprych, ma biec w woj. lubelskim m.in. przez pow. krasnostawski. Wszystkie warianty proponowane tu przez inwestora spotykają się ze zdecydowanym sprzeciwem mieszkańców.
Mieszkańcy opracowali własną propozycję przebiegu linii kolejowej, tzw. wariant żółty. – Oczekujemy uwzględnienia przez inwestora społecznego wariantu przebiegu tej trasy – mówi Zygmunt Karczewski, rolnik ze Stężycy Łęczyńskie. Będzie miał w bezpośrednim sąsiedztwie pociągi pędzące z prędkością 200-250 km/ha.
W piątek 29 lipca protest w Izbicy na DK17. Początek o godz. 17
- Zbieramy się przed godz. 17 przy ul. Rynek w Izbicy – mówi Arkadiusz Danielak. Protest ma polegać na przechodzeniu przez przejścia dla pieszych (dwa na DK17 i jedno na ul. Rynek). – Co kilka minut będziemy przepuszczać pojazdy – dodaje Arkadiusz Danielak. – Są żniwa, nie chcemy utrudniać ludziom życia. Zależy nam na zwróceniu uwagi na nasze argumenty.
Temu ma służyć też druga część wydarzenia, czyli spotkanie z zaproszonymi przez organizatorów gośćmi, m.in. lokalnymi politykami i samorządowcami. Całość ma potrwać od godz. 17 do 19 30.
Przeciw niszczeniu gospodarstw rolnych w pow. krasnostawskim
Według mieszkańców tylko w gminie Izbica tory mają przeciąć ok. 60 gospodarstw rolnych. „Nie akceptujemy dzielenia gospodarstw rolnych na terenie gmin: Izbica, Krasnystaw oraz Łopiennik, które są gminami rolniczymi. Planowany jest podział i przecięcie działek, który uniemożliwi ich rolnicze wykorzystanie zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem. Część mieszkańców straci często jedyne źródło utrzymania.” Społeczny Komitet Przeciwników Budowy punktuje wady projektu i w liście otwartym do CPK przedstawia swoje argumenty.
Ludzie boją się też, że przy coraz większej inflacji odszkodowania za nieruchomości wypłacane nawet kilkanaście miesięcy po ich przejęciu nie pozwolą zrekompensować poniesionych strat.
OSM w Krasnymstawie także za wariantem żółtym
W obronie hodowców bydła, producentów mleka dostarczających je do OSM w Krasnystawie stanęła także ich spółdzielnia. Problem dotyczy rolników gospodarujących na obszarze 181 ha i hodują ponad 600 sztuk bydła mlecznego.
W piśmie skierowanym do prezesa zarządu CPK a podpisanym przez prezesa OSM w Krasnystawie Tadeusza Badacha znalazł się m.in. apel, aby „(…) w procesie projektowania kolei dużych prędkości uwzględnić stanowisko mieszkańców, producentów mleka i pracować nad wariantem społecznym, oznaczonym w konsultacjach społecznych kolorem żółtym”.
Krzysztof Janisławski
Fot. Krzysztof Janisławski
Krzysztof Janisławski
dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Lublina
dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Lublina
Najważniejsze tematy