Zablokują drogę w Izbicy. Kolejny protest przeciw budowie linii kolejowej w ramach CPK
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zablokują drogę w Izbicy. Kolejny protest przeciw budowie linii kolejowej w ramach CPK

27.07.2022autor: Krzysztof Janisławski

Nowa linia kolejowa zniszczy gospodarstwa, domy i biznesy. Warianty budowy kolei dużych prędkości CPK budzą sprzeciw mieszkańców pow. krasnostawskiego. W piątek 29 lipca ludzie znowu zablokują krajową „17”. Jak będzie przebiegać protest? 

Inwestycja CPK powinna uwzględnić wariant żółty

Jedna z planowanych nowych linii kolejowych mająca połączyć wielkie lotnisko pod Warszawą, tzw. szprych, ma biec w woj. lubelskim m.in. przez pow. krasnostawski. Wszystkie warianty proponowane tu przez inwestora spotykają się ze zdecydowanym sprzeciwem mieszkańców.

Mieszkańcy opracowali własną propozycję przebiegu linii kolejowej, tzw. wariant żółty. – Oczekujemy uwzględnienia przez inwestora społecznego wariantu przebiegu tej trasy – mówi Zygmunt Karczewski, rolnik ze Stężycy Łęczyńskie. Będzie miał w bezpośrednim sąsiedztwie pociągi pędzące z prędkością 200-250 km/ha.

r e k l a m a

W piątek 29 lipca protest w Izbicy na DK17. Początek o godz. 17

- Zbieramy się przed godz. 17 przy ul. Rynek w Izbicy – mówi Arkadiusz Danielak. Protest ma polegać na przechodzeniu przez przejścia dla pieszych (dwa na DK17 i jedno na ul. Rynek). – Co kilka minut będziemy przepuszczać pojazdy – dodaje Arkadiusz Danielak. – Są żniwa, nie chcemy utrudniać ludziom życia. Zależy nam na zwróceniu uwagi na nasze argumenty.

Temu ma służyć też druga część wydarzenia, czyli spotkanie z zaproszonymi przez organizatorów gośćmi, m.in. lokalnymi politykami i samorządowcami. Całość ma potrwać od godz. 17 do 19 30.

Przeciw niszczeniu gospodarstw rolnych w pow. krasnostawskim

Według mieszkańców tylko w gminie Izbica tory mają przeciąć ok. 60 gospodarstw rolnych. „Nie akceptujemy dzielenia gospodarstw rolnych na terenie gmin: Izbica, Krasnystaw oraz Łopiennik, które są gminami rolniczymi. Planowany jest podział i przecięcie działek, który uniemożliwi ich rolnicze wykorzystanie zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem. Część mieszkańców straci często jedyne źródło utrzymania.” Społeczny Komitet Przeciwników Budowy punktuje wady projektu i w liście otwartym do CPK przedstawia swoje argumenty.

Ludzie boją się też, że przy coraz większej inflacji odszkodowania za nieruchomości wypłacane nawet kilkanaście miesięcy po ich przejęciu nie pozwolą zrekompensować poniesionych strat.

OSM w Krasnymstawie także za wariantem żółtym

W obronie hodowców bydła, producentów mleka dostarczających je do OSM w Krasnystawie stanęła także ich spółdzielnia. Problem dotyczy rolników gospodarujących na obszarze 181 ha i hodują ponad 600 sztuk bydła mlecznego.

W piśmie skierowanym do prezesa zarządu CPK a podpisanym przez prezesa OSM w Krasnystawie Tadeusza Badacha znalazł się m.in. apel, aby „(…) w procesie projektowania kolei dużych prędkości uwzględnić stanowisko mieszkańców, producentów mleka i pracować nad wariantem społecznym, oznaczonym w konsultacjach społecznych kolorem żółtym”.

Krzysztof Janisławski

Fot. Krzysztof Janisławski

autor Krzysztof Janisławski

Krzysztof Janisławski

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Lublina

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Lublina

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Adam Witkowski: ekoschematy to bardziej szansa na dochód dla rolnika niż zagrożenie

Z Adamem Witkowskim – rolnikiem ze wsi Zgliczyn Pobodzy (pow. żuromiński, gm. Bieżuń), wieloletnim kierownikiem Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Żurominie oraz zasłużonym działaczem izb rolniczych rozmawia Andrzej Rutkowski

czytaj więcej

Protesty na Lubelszczyźnie przeciw budowie kolei do CPK. "Podziękujemy w czasie wyborów" [FOTO]

Boją się, że stracą domy i gospodarstwa a wycena nieruchomości wywłaszczanych pod tory do CPK będzie dla nich niekorzystna. W piątek protestowali po raz kolejny, tym razem w Izbicy koło Zamościa. Blokowali drogę krajową nr 17.

czytaj więcej

Protest rolników pod Ostródą. "My, rolnicy, po prostu bankrutujemy"

Pod Ostródą odbył się strajk rolników z AgroUnii przeciwko nieudolności polskiego rządu. Jako symbol dramatycznej sytuacji na wsi zaprezentowali kukłę wisielca. - My za chwilę tak skończymy - mówili rozgoryczeni rolnicy. Wskazywali też, że upadek gospodarstw rolnych pociągnie za sobą kryzys kolejnych branż oraz uderzy w konsumentów zdanych na łaskę sieci handlowych. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)