Wspólna Polityka Rolna zatwierdzona. Ile dotacji dla młodych rolników? Ile dla małych i średnich gospodarstw?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wspólna Polityka Rolna zatwierdzona. Ile dotacji dla młodych rolników? Ile dla małych i średnich gospodarstw?

26.11.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

23 listopada 2021 r. Parlament Europejski zatwierdził reformę wspólnej polityki rolnej (WPR). Jakie zmiany nadchodzą? Jakie pieniądze trafią do młodych rolników, a jakie dla małych i średnich gospodarstw?

Zmiany w WPR mają sprawić, że europejskie rolnictwo stanie się znacznie bardziej elastyczne, sprawiedliwe i ekologiczne. Nowe przepisy wzmocnią ochronę bioróżnorodności oraz zapewnią zgodność przepisów unijnych i podjętych zobowiązań środowiskowo-klimatycznych.

Nowa WPR będzie obowiązywać w latach 2023 –2027. Jej głównym celem jest zapewnienie sprawiedliwego, zrównoważonego i konkurencyjnego rolnictwa i leśnictwa w UE.

To bardzo dobry dzień dla polskich rolników – powiedział unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski po debacie poprzedzającej głosowanie

r e k l a m a

Nowa wspólna polityka rolna – z czym się wiąże?

Peter Jahr z Europejskiej Partii Ludowej podkreśla, że reforma WPR to gwarancja bezpieczeństwa planowania dla wszystkich rolników w Europie, także tych spoza UE. Nowe prawo będzie bardziej przejrzyste, przewidywalne i dobre dla środowiska.

Każdy kraj członkowski w swoich Krajowych Planach Strategicznych do końca bieżącego roku musi uwzględnić środowiskowe zobowiązania UE oraz określić sposoby przyznawania środków z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz płatności bezpośrednich. Podmiotem oceniającym zgodność planów KPS z unijnymi ambicjami środowiskowymi będzie Komisja Europejska.

Co to oznacza w praktyce?

  • Rolnicy będą musieli wdrażać praktyki przyjazne dla klimatu.
  • Każde państwo UE będzie musiało przekazać na działania środowiskowo-klimatyczne minimum:
    • 25 proc. płatności bezpośrednich;
    • 35 proc. budżetu na rozwój obszarów wiejskich;
    • z tego min. 10 proc. płatności bezpośrednich trafi jako wsparcie małych i średnich gospodarstw rolnych, a co najmniej 3 proc. budżetu WPR trafi w ręce młodych rolników;
  • stała rezerwa kryzysowa w przypadku niestabilnych cen lub rynków;
  • kary za naruszenie przepisów prawa pracy, dzięki współpracy krajowych inspektorów pracy i agencji płatniczych WPR.

Przejrzystość informacji o beneficjentach końcowych ma zapewnić eksploracja danych. Specjalne narzędzie ma zostanie udostępnione państwom członkowskim i będzie służyć określeniu ryzyka nadużyć finansowych, które mogą wystąpić w przypadku porównywania informacji w publicznych bazach danych.

Każda reforma to kompromisy, ale warto by realizować ją w formie zachęt

Osiągnęliśmy kompromis najlepszy z możliwych. W Unii Europejskiej każda reforma rodzi się w kompromisach. Ten był szczególnie trudny. Zobaczymy, ile z tej reformy wprowadzą sami rolnicy. Reforma ma być realizowana nie drogą przymusu, ale przede wszystkim zachęt. W tym jest jej wielki sukces – powiedział Janusz Wojciechowski po debacie poprzedzającej głosowanie.

Z kolei Eric Andrieu, sprawozdawca dla rozporządzenia o wspólnej organizacji rynków powiedział, że po raz pierwszy od ponad 30 lat, dzięki wspólnej organizacji rynku będącej częścią reformy WPR, zatwierdzone reformy będą oznaczać więcej regulacji rynku niż deregulacji. Jego zdaniem jest to wielki postęp i krok we właściwym kierunku.  

System wypłacania dopłat dla rolników bez zmian

Zachowany został dotychczasowy model wypłacania dopłat dla rolników. Zatem nie udało się doprowadzić do wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników z państw członkowskich przyjętych po 2004 r. względem krajów „starej UE”, mimo, że różnice te są nieduże – tylko ok. 10 euro na hektar (tzw. stara unia – ok. 260 euro/ha, Polska – ok. 250 euro/hektar).

Frakcja Zielonych była przeciwna proponowanym zmianom, które ich zdaniem nie uwzględniają szeregu postulatów środowiskowych. Zdaniem Zielonych, WPR została zreformowana tylko z nazwy, nie ma za dużo wspólnego z ideą Zielonego Ładu. Jedynym wygranym jest tu przemysł rolny. Bogaci rolnicy i przedsiębiorstwa rolne jeszcze bardziej się wzbogacą, nie musząc rekompensować środowisku, klimatowi i zwierzętom nic ponadto co teraz.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcia: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Waldemar Pawlak wraca do polityki. Został szefem RN PSL

Na sobotnim Kongresie Polskiego Stronnictwa Ludowego zostały wybrane nowe władze partii. Prezesem ponownie został Władysław Kosiniak-Kamysz. Są za to zmiany na stanowisku przewodniczącego Rady Nadzorczej – został nim Waldemar Pawlak, były szef tej partii i premier.

czytaj więcej

Jakie są dotacje do rolnictwa w Europie Środkowo-Wschodniej? Ile w Niemczech, Polsce czy na Ukrainie?

Większość krajów na całym świecie wspiera sektor rolniczy. Wysokość wsparcia jest uzależniona od wielu czynników - zasobności kraju, ilości aktywnych rolników i gotowości państwa do inwestowania w tę branżę. Jakie są dotacje w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i ile pieniędzy przypada na jednego rolnika?

czytaj więcej

Czy dotacje rolnicze z UE będą wstrzymane?

Po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości prawa krajowego nad prawem Unii Europejskiej pojawiło się wiele komentarzy dotyczących możliwości wstrzymania Polsce dotacji unijnych. Czy dotyczy to także dotacji rolniczych i dopłat bezpośrednich?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)