Ursus traci inwestora i prezesa, a kolejne banki chcą upadłości
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ursus traci inwestora i prezesa, a kolejne banki chcą upadłości

01.11.2019autor: Paweł Mikos

Amerykańska spółka Alamo wycofała się z chęci odkupienia do Ursusa zakładu produkującego maszyny rolnicze w Dobrym Mieście. Niemal w tym samym czasie Arkadiusz Miętkiewicz poinformował, że odchodzi ze stanowiska prezesa Ursusa. A kolejne banki żądają natychmiastowego spłacenia długów lub upadłości polskiego producenta ciągników i maszyn rolniczych.

Alamo Grup wycofuje się z zakupu zakładu Ursusa w Dobrym Mieście

Ursus w komunikacie z 30 października 2019 roku poinformowało, że Alamo Group Europe Ltd. zdecydowała się wycofać z zakupu zakładu Ursusa w Dobrym Mieście

Przypomnijmy, że Alamo Group, amerykański producent maszyn rolniczych, w tym maszyn do koszenia trawy i utrzymania terenów zielonych, na początku czerwca 2019 roku podpisał z Ursusem list intencyjny o zakupi zakładu w woj. warmińsko-mazurskim. 

W ramach tej transakcji Amerykanie mieli przejąć od Ursusa nieruchomości, zapasy magazynowe, a nawet prawa własności intelektualnej związanych z produkowanymi w Dobrym Mieście maszynami rolniczymi. 

Podczas Walnego Zgromadzenia akcjonariuszy spółki, które zostało zwołane na 4 listopada 2019 roku, sprzedaż zakładu w Dobrym Mieście miała zostać ostatecznie zaakceptowana. Teraz nie ma już kupca. 

 

r e k l a m a

Prezes Ursusa odchodzi ze stanowiska

Na kilka dni przed tak ważnym Walnym Zgromadzeniem Akcjonariuszy oraz niemal chwilę po wycofaniu się Alamo z zakupu dywizji w Dobrym Mieście, Ursus poinformował także, że Arkadiusz Miętkiewicz, dotychczasowy prezes Ursusa, rezygnuje z dalszego pełnienia funkcji. 

Arkadiusz Miętkiewicz podał, że odchodzi ze spółki ze względu osobistych, a 31 października jest ostatnim dniem pełnienia przez niego obowiązków prezesa Ursusa. 

 

Kolejne banki wnioskują o upadłość i natychmiastowe spłacenie długów

Do tej pory upadłości Ursusa domagał się bank PKO BP. Teraz do tego grona dołączył również bank Getin Noble. 

Producenta ciągników i maszyn rolniczych przed bankructwem chroniło jedynie wszczęte postępowanie restrukturyzacyjne. Jednak to za chwilę może wygasnąć. 

Z kolei Bank Gospodarstwa Krajowego zażądał od Ursusa natychmiastowego spłacenia całego kredytu o wartości niemal 13 mln złotych. Z takim samym żądaniem BGK wystąpił również wobec spółki–córki, czyli Ursus Bus, który musi oddać kredyt o wartości niemal 3,3 mln złotych. Jeśli Ursus i Ursus Bus nie spłacą zadłużenia, to bank wystąpi o zajęcie majątku producenta ciągników i maszyn rolniczych przez komornika.  


Paweł Mikos
Fot. Ursus

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ursus ma nowego prezesa związanego z warszawskim deweloperem

Ursus ma nowe kierownictwo. Na stanowisko wiceprezesa i jednocześnie p.o. prezesa został powołany Ryszard Matkowski kojarzony m.in. z warszawskim deweloperem JW. Construction. Przed nim trudna misja ratowania legendarnej marki ciągników rolniczych. Choć pewnie to będzie misja tymczasowa.  

czytaj więcej

Ekologia w rolnictwie: HYBRYDOWY ciągnik od Farmtraca

Producent ciągników rolniczych Farmtrac, które są montowane też w Polsce, zaprezentował nowy ciągnik rolniczy o napędzie hybrydowym. Ma mieć do 90 KM mocy. Pokazał też Rural Transport Vehicle (RTV) – wielofunkcyjny pojazd do transportu w rolnictwie. 

czytaj więcej

Legendarny Ursus ratuje się sprzedażą 2 fabryk maszyn rolniczych

Zarząd Ursusa dostał zgodę na sprzedaż dwóch fabryk produkujących maszyny rolnicze. Sprzedane mają być zakłady w Opalenicy i Dobrym Mieście za ok. 26 mln złotych. Czy to pozwoli uratować legendarną spółkę? Niekoniecznie, bo jeden z kupców już się wycofał.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)