Termin składania wniosków o pomoc suszową kończy się, a protokoły wciąż u wojewody
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Termin składania wniosków o pomoc suszową kończy się, a protokoły wciąż u wojewody

08.11.2019autor: Paweł Mikos

Tylko do 15 listopada 2019 roku rolnicy mogą składać wnioski o pomoc suszową. Jednak wiele gospodarstw rolnych wciąż nie otrzymało protokołów szkód potwierdzonych przez wojewodę. Czy to oznacza, że część rolników nie otrzyma pomocy suszowej? 

Niemal 30% rolników poszkodowanych przez suszę wciąż czeka na protokoły od wojewody

– Ja nawet nie mam możliwości złożenia wniosku o pomoc suszową, bo protokół z szacowania strat wciąż leży w urzędzie wojewódzkim i czeka na podpis wojewody – skarży się jeden z rolników spod Wągrowca. Dodaje też, że komisja szacująca straty była w jego gospodarstwie już w lipcu. Jego zdaniem podobne problemy ma wielu właścicieli gospodarstw z powiatu wągrowieckiego. 

Takie zdanie podziela Wielkopolska Izba Rolnicza. Z jej danych wynika, że do 6 listopada 2019 r. w Wielkopolsce ok. 85,5 tys. rolników złożyło wnioski o pomoc suszową. 

Z kolei Wielkopolski Urząd Wojewódzki podaje, że do 8 listopada wpłynęło tu 75 tys. protokołów suszowych, z czego służby wojewody zweryfikowały około 53 tys. protokołów potwierdzających wystąpienie szkody. Ponad 8 tys. protokołów jednak zostało odesłanych do uzupełnienia z powodów różnych uchybień, przy czym jednym z częstszych błędów je brak podpis rolnika pod protokołem. 

 

r e k l a m a

Czy rolnik może złożyć wniosek o pomoc suszową bez protokołu?

Rolnicy mają prawo składać wnioski do ARiMR nie czekając na protokół zatwierdzony przez wojewodę. W późniejszym terminie uzupełnią wniosek o zatwierdzony protokół – uspokaja Tomasz Stube, kierownik oddziału mediów i komunikacji społecznej w Wielkopolskim urzędzie Wojewódzkim. 

Dodaje też, że wypłata pomocy suszowej nie jest w żaden sposób zagrożona i każdy rolnik kwalifikujący się do pomocy, który złoży wniosek otrzyma dopłatę klęskową

Z kolei Jan Krzysztof Ardanowski w kilku wypowiedziach wskazywał, że część gmin bardzo późno rozpoczęła szacowanie strat i późno przekazała do urzędów wojewódzkich protokoły klęskowe.

 

Czy będzie przedłużony termin składania wniosków o pomoc suszową?

Jednak Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, już złożył wniosek do ministra rolnictwa o przedłużenie terminu składania wniosków o pomoc suszową.
Niewykluczone, że minister zdecyduje się przedłużyć ten termin, zwłaszcza, że w poprzednim roku resort dwukrotnie wydłużał czas na złożenie niezbędnych dokumentów.  

 

Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej: obecny system pomocy suszowej krzywdzący dla gospodarstw z produkcją zwierzęcą 

Prezes WIR przy okazji zwrócił uwagę Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu na dyskryminujący, w jego ocenie, system udzielania pomocy klęskowej stosowany przez rząd, na którym tracą gospodarstwa prowadzące produkcję zwierzęcą.

W większości takich gospodarstw straty w odniesieniu do całości gospodarstwa nie przekraczają bowiem 30%. Należna w takich przypadkach pomoc jest limitowana formułą de minimis. O ile małe gospodarstwa rolne nie mają problemów z dostępem do tej pomocy, o tyle gospodarstwa duże, wykorzystując limit w znacznie większym zakresie, bardzo często nie mają już możliwości skorzystania z pomocy klęskowej – podkreśla Piotr Walkowski.

obecny system pomocy suszowej krzywdzący dla gospodarstw z produkcją zwierzęcą

Prosi on ministra także o podjęcie reformy systemu szacowania strat w uprawach wynikających z suszy. Uważa, że obecna sytuacja jest nie do zaakceptowania, gdyż komisja podczas lustracji pól stwierdza suszę, ale formalnie nie może jej zawrzeć w protokole szkód, gdyż System Monitoringu Suszy Rolniczej pokazuje, że na tym terenie nie ma suszy.  

Rolnicy mają czas do 15 listopada na złożenie wniosku o pomoc suszową. Mogą to zrobić nawet bez protokołu suszowego zatwierdzonego przez wojewodę.

 

Paweł Mikos
Fot. Paweł Mikos

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pomoc suszowa: dodatkowe 143 mln złotych na dotacje

Rząd chce jeszcze w tym roku na pomoc suszową przeznaczyć 143,3 mln złotych dla poszkodowanych gospodarstw rolnych. Od kiedy może rozpocząć się wypłata pomocy suszowej? Jakie są stawki? 

czytaj więcej

Ostatni moment na złożenie wniosku o pomoc suszową

Tylko do piątku 29 listopada ARiMR przyjmuje wnioski o pomoc suszową dla gospodarstw, które ucierpiały w wyniku suszy w 2019 roku. Co musi znaleźć się w takim wniosku i co zrobić jeśli rolnik wciąż nie otrzymał protokołu suszowego od wojewody? 

czytaj więcej

Limit pomoc de minimis w rolnictwie wyczerpany – co to oznacza?

Polska wyczerpała limit pomocy de minimis w rolnictwie. Dla rolników oznacza to wstrzymanie m.in. wypłaty pomocy suszowej, dopłat do materiału siewnego i wapnowania czy zwrotu podatki PCC. Kiedy pieniądze z puli de minimis znów trafią do rolników?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)